دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا عصر سه‌شنبه در جریان سخنرانی که ۱۱ دقیقه طول کشید، اعلام کرد که کشورش از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی خارج می‌شود و تحریم‌هایی که در چهارچوب این توافق لغو شده بودند را بار دیگر علیه تهران به اجرا می‌گذارد
 


به گزارش ایران وکیل از زمان پا گذاشتن دونالد ترامپ به کاخ سفید اقدامات و سیاست های وی همواره با مخالفت نخبگان سیاسی در داخل این کشور و حتی در میان هم پیمانان این کشور مواجه شده است. در جدیدترین اقدام دونالد ترامپ بی اعتنا به تمامی موازین بین المللی خروج یکجانبه این کشور را ار برجام اعلام کرد. در واقع سیاست های ترامپ با وجود مخالفتهای جدی در داخل این کشور اتخاذ گردید به گونه ای که می توان آمریکا را آمریکای ترامپ توصیف کرد.


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا عصر سه‌شنبه در جریان سخنرانی که ۱۱ دقیقه طول کشید، اعلام کرد که کشورش از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی خارج می‌شود و تحریم‌هایی که در چهارچوب این توافق لغو شده بودند را بار دیگر علیه تهران به اجرا می‌گذارد.


بیشتر بخوانید:


خروج متقابل از برجام و پیمان منع گسترش هسته ای از گزینه های ایران است


فرانسه، انگلیس و آلمان بر حمایت از برجام تاکید کردند


 


او همچنین افزود که آمریکا قصد دارد علاوه بر این تحریم‌ها، مجازاتهای اقتصادی سنگینی را علیه ایران وضع کند و چنانچه شرکتهای بین‌المللی این تحریم‌ها را نقض کنند با تنبیهات سخت آمریکا مواجه خواهند شد.


این تصمیم در حالی اتخاذ شد که بنابر نظرسنجی شبکه سی‌ان‌ان، تقریبا دو سوم از آمریکایی‌ها (۶۳ درصد) معتقدند که آمریکا نباید از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود. بنابر این نظرسنجی، تنها ۲۹ درصد از شرکت‌کنندگان موافق خروج آمریکا از برجام بودند.


بیشترین تعداد موافقان خروج آمریکا از برجام (۵۱ درصد) از جمهوری‌خواهان بودند، همچنین (۴۷ درصد) از محافظه‌کاران نیز با این اقدام موافقت خود را اعلام کردند.


حمایت اکثر شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی در حالی است که ۶۲ درصد از آنها معتقدند ایران مفاد برجام را نقض کرده است. این در حالی است که تنها ۱۹ درصد اعلام کرده‌اند که ایران به همه مفاد برجام پایبند بوده است. ۱۹ درصد دیگر نیز اعلام کردند که نظری در این باره ندارند.


۸۰ درصد از کسانی که با نحوه اداره کاخ سفید از سوی ترامپ موافق بودند اعلام کردند که ایران برجام را نقض کرده و ۳۰ درصد از دموکرات‌ها نیز اعلام کردند که مفاد این توافقنامه از سوی ایران نقض نشده است.


از هر ۱۰ فرد، ۴  فرد (۳۷ درصد) نحوه مدیریت روابط آمریکا و ایران را از سوی ترامپ تایید کردند در حالی که ۴۶ درصد با این موضوع موافق نبودند و ۱۷ درصد نیز نظری در این باره اعلام نکردند.


انتهای پیام