بیماری ام اس (MS) مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس، یک بیماری فلج‌کننده‌ی مغز و نخاع (دستگاه عصبی مرکزی) می‌باشد. در بیماری ام اس سیستم ایمنی بدن به غلاف محافظ (میلین) بافت عصبی حمله کرده و موجب اختلال در ارتباط بین مغز و دیگر مناطق بدن می‌شود. درنهایت، این بیماری منجر به تخریب و یا آسیب دائمی به اعصاب می‌شود
 


ایران وکیل – بیماری ام اس (MS) مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس، یک بیماری فلج‌کننده‌ی مغز و نخاع (دستگاه عصبی مرکزی) می‌باشد. در بیماری ام اس سیستم ایمنی بدن به غلاف محافظ (میلین) بافت عصبی حمله کرده و موجب اختلال در ارتباط بین مغز و دیگر مناطق بدن می‌شود. درنهایت، این بیماری منجر به تخریب و یا آسیب دائمی به اعصاب می‌شود.


ایران در بین کشورهای منطقه بالاترین میزان ابتلا به بیماری ام اس را دارد و بر اساس برآوردهای انجام شده، ١١٠ نفر به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت کشور به این بیماری مبتلا هستند. آمارها نشان می دهد که زنان سه تا چهار برابر بیشتر از مردان درگیر بیماری ام اس هستند. البته آمار مبتلایان به این بیماری در میان جوانان بیشتر است.


محمدعلی صحراییان، نایب رئیس هیات مدیره انجمن ام اس ایران می گوید: ام اس بیماری خودایمنی است و بیشتر در جوانان دیده می شود؛ علائم بالینی متفاوتی دارد و مشکلاتی همچون تاری دید، ضعف اندام، کم شدن قدرت حرکت و اختلالات ادراری برای مبتلایان به وجود می آورد. شروع علائم این بیماری به صورت حاد است و پس از معاینه پزشکی و انجام MRI می توان این بیماری را تشخیص داد.

وی می افزاید: باید نگاه جامعه به این بیماری را تغییر داد تا درک صحیحی از آن در جامعه ایجاد شود. اهمیت بیماری ام اس در این است که این بیماری در دوران جوانی شروع می شود، طیف وسیعی را دربرمی گیرد. غیرقابل پیش بینی است و باعث شده که بیماری خاص باشد.

صحرائیان برخی از باورهای اشتباه درباره ام اس را واگیردار بودن و اینکه بیماران مبتلا نمی توانند ازدواج کنند یا باردار شوند، عنوان می کند و می افزاید: اینها تصورات نادرستی است و باید درک درستی از این بیماری در جامعه ایجاد شود؛ نباید برای درمان این بیماری نه امید واهی داد و نه آن را وحشتناک جلوه داد.


وی ادامه می دهد: سالانه سه تا پنج هزار نفر بیمار جدید ام اس در کشور اضافه می شود. نقص ویتامین Dدر بین نوجوانان و جوانان از دیگر مواردی است که می تواند افراد را به ام اس مبتلا کند، راهکارهایی که می تواند افراد را از ابتلا به بیماری ام اس دور کند، مسئله دارو درمانی، کاهش مصرف سیگار، کاهش تنش و استرس، شروع ورزش از سال های اولیه بیکاری و اصلاح ویتامین D است که امیدواریم با این روش ها بتوان از شیوع این بیماری جلوگیری کرد.

نائب رئیس هیات مدیره انجمن ام اس ایران می گوید: سه مثلث اصلی در پیشگیری از بیماری ام اس می تواند آرامش، ورزش و مصرف دارو باشد البته تغذیه و رژیم های غذایی و استفاده از غذاهای کم چرب، میوه و سبزیجات نیز به تمام این بیماران توصیه می شود. وی تصریح می کند: در حال حاضر درمان قطعی برای بیماری ام اس وجود ندارد؛ این بیماری طولانی، رفت و برگشتی و حمله ای است و مطمئن باشید که اگر کسی درمان این بیماری را کشف کند، به سرعت روش درمان در تمام دنیا پخش خواهد شد.


علائم و نشانه‌های ام اس بسیار متفاوت بوده و به‌ شدت و محل آسیب بستگی دارد. برخی از افراد مبتلا ممکن است توانایی راه رفتن به‌صورت مستقل را ازدست‌داده و یا کاملاً فلج شوند درحالی‌که عده‌ای دیگر از افراد مبتلا به این بیماری، دوره‌های طولانی را بدون تجربه‌ی هیچ علائمی پشت سر می‌گذارند.


 بیماران مبتلا به ام اس علاوه بر تحمل مشکلات جسمی از مشکلات روحی و روانی عمیقی نیز رنج می برند. یکی از بیماران مبتلا به ام اس که روی تخت بستری است درد و دل خود را این گونه بازگو می کند و می گوید: من چه باید بگویم دانه دانه شاخه های زندگی من بدبختی است، همسرم پس از ابتلای من به این بیماری مدام می گوید من یک زن سالم می خواهم. وقتی این جمله را به زبان می آورد، بغض گلویش را می گیرد و با ناراحتی تمام می گوید به نظر شما باید چه کار کنم، شوهرم من را رها کرده و رفته پی زندگی خودش، بچه هایم را به ندرت می بینم. حتی داروهای مورد نیازم را هم به ندرت می توانم پیدا کنم.

وی می گوید دلم می خواهد خوب شوم، راه بروم و بعد بمیرم. بچه ام همیشه به من می گفت من که از بچگی تو را دیدم نمی توانستی راه بروی. گریه امانش نمی دهد. چرا باید بچه من از نعمت مادر بی نصیب باشد، چرا من نمی توانم راه بروم. خدایا دلم آرامش و سلامتی می خواهد.

خیلی آهسته پلک هایش را روی هم می آورد تا من متوجه گریه هایش نشوم. قطرات اشک بر گونه هایش هویدا شد. شاید تقدیر این گونه است که زندگیش را با درد سپری کند.

یک بانوی دیگر مبتلا به ام اس می گوید: مشخص نمی کنند که ما بیمار خاص هستیم یا نه؟ یک سئوال مشترک هم بین بیماران مبتلا به MS وجود دارد که باید با بیماری مان چه کار کنیم که امیدواریم به پاسخ درستی در این زمینه برسیم. باید فکری به حال ما کرد چون بسیاری از مبتلایان تحصیلکرده هستند.

بنا به گفته ی عبدالحسین هوشمند، مدیرعامل انجمن بیماران ام اس، 60 درصد مبتلایان به ام اس در کشور، افراد تحصیلکرده هستند و اشتغال، معیشت و آتیه زندگی به عنوان دغدغه های اصلی آنها به شمار می رود. وی ابراز امیدواری می کند که به زودی درمان بیماری ام اس راحت تر شود و مشکل غیرقابل حلی نباشد چون معتقدیم ام اس ناتوانی نیست اما بسیاری از بیماران گرفتار این بیماری هستند.

سیدتقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی پیشتر در گفت و گو با نیوزنگار اجتماعی ایرنا اعلام کرده بود که بیماران مبتلا به بیماری صعب العلاج «ام اس» تحت پوشش خدمات این سازمان قرار می گیرند و با اجرای طرح تحول سلامت امسال در بودجه قانونگذاران تمهیدات جدیدی برای بیماران مبتلا به این بیماری اندیشیده شده است. وی گفته بود که بخشنامه بیماران مبتلا به ام اس در حال تدوین است و این بیماران با ضوابطی که قانونگذار تعیین کرده است، تحت پوشش قرار می گیرند. باید این بیماران شناسایی شوند و در سیستم سازمان های بیمه گر ثبت شوند، این اقدامات اکنون در حال انجام است و از ابتدای طرح تحول سلامت یکی از راهبردها تحت پوشش قرار دادن این افراد بود و گام های بلندی در این زمینه برداشته شده است.


انتهای پیام