هیچ کشوری حاضر نیست کالا صادر کند اما دنبال بازگشت ارز حاصل از این صادرات به کشورش نباشد. ضمن انکه در مقابل نیز هیچ کس در کشور طرفدار قاچاق نیست اما آیا توجه شده است که ارز مورد نیاز آن از کجا تامین می شود؟


وی افزود: با فعالیت سامانه نیما تخصیص و تامین ارز مورد نیاز از مسیر بانکی و به تقاضاهای قانونی تعلق خواهد گرفت و دیگر شاهد مباحث پولشویی و اختصاص ارز کشور به کالای قاچاق نخواهیم بود.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه سیاست جدید ارزی به دلیل آنکه زودتر از زمانی که پیش بینی کرده بودیم، اجرایی شد افزود: بر این اساس بخشنامه ها و دستورالعمل هایش آماده نبود که طی چند روز گذشته تهیه و اکنون همه مقررات مورد نیاز آن به سرعت تدوین شده است.

جهانگیری با یادآوری اینکه حجم واردات در فروردین چهار درصد کاهش یافته و در مقابل صادرات رشد کرده است، گفت: شبکه های خارجی اصرار دارند که بگویند این طرح شکست می خورد در حالی که آمارهای بانک مرکزی می گوید که در همین مدت کوتاه  بیش از 2 میلیارد دلار با دلار 4200 تومانی به واردات تخصیص داده است.

معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: همه نظام  متعهد به سیاست جدید ارزی است؛ از رهبر معظم انقلاب اسلامی و رییس جمهوری گرفته تا همه اعضای ستاد اقتصادی دولت برای اجرای این سیاست همکاری می کنند و پشتیبان هستند.

معاون اول رییس جمهوری گفت: یکی از سیاست های ما این بود که آن دسته از افراد که در خانه ارز دارند ، ارزها انها را به سیستم بانکی هدایت کنیم که هرگاه ارز خود را نیاز داشتند با سود مناسب ارز دریافت کنند و بانک مرکزی این را تضمین کرده است.

وی از بانک ها خواست در این زمینه اطلاع رسانی کنند و به مردم اطمینان دهند زیرا عده ای در گذشته با اطمینان مردم بازی کردند و ما امروز باید این اعتماد را احیا کنیم.

جهانگیری اظهار داشت: ما قدر صرافی ها را می دانیم زیرا در روزهای سخت به کمک ملت ایران آمدند؛ اینکه می گویند دولت صرافی ها را قبول ندارد، حرف ناحقی است ؛ بدیهی است صرافی ها باید با مقررات بانک مرکزی خود را تطبیق دهند.

وی افزود: باید با ذی نفعان سیاست های جدید ارزی جلسات مجزا گذاشت. از بانک ها می خواهم به طور جدی روی این سیاست ها بایستید؛ زیرا با کمک آنها این سیاست ها با موفقیت اجرایی می شود و در مواردی که با مشکل رو به رو می شوند، با همکاری رییس کل بانک مرکزی حل شود.

جهانگیری تاکید کرد: واردات کالاهای اساسی و دارو و تخصیص یارانه به آن، در اولویت دولت است و تردید نداشته باشید که یارانه تخصیصی حتما پرداخت می شود.

وی افزود: باید با اقتصاددانان و کارشناسان نیز جلساتی برگزار کرد و شرایط کشور و اتخاذ این سیاست را توضیح داد.


  انتهای پیام