ژیاردیا لامبلیا یک انگل است یعنی یک ارگانیسم است که برای زنده ماندن از دیگران تغذیه می‌کند. هنگامی‌که یک فرد یا حیوان (به‌عنوان‌مثال، گربه، سگ، گاو، گوزن و ببر) به این تک‌یاخته آلوده می‌شود، انگل در روده زندگی می‌کند و از طریق مدفوع منتقل می‌شود. البته این تک‌یاخته گاهی اوقات در خارج از بدن گاهی ممکن است چند هفته یا چند ماه زنده بماند. ژیاردیا را می‌توان در هر منطقه‌ای در سراسر جهان پیدا کرد. ژيارديازيس از شايعترين بيماريهاي انگلي در دنيا به شمار ميرود. میان شيوع بيماري انگلي ژيارديازيس و سن افراد ارتباط نزدیکی وجود دارد و درصد كودكان زير 8 سالی که به این بیماری مبتلا شده اند بيشتر از ديگران می باشد.


• بلع ژیاردیا از سطوح (از قبیل دستشویی حمام، جداول، جایگزین کردن پوشک یا از طریق اسباب‌بازی) که حاوی مدفوع (خلط) فرد یا حیوان آلوده، قابل‌انتقال است.


• آب آشامیدنی یا استفاده از یخ ساخته‌شده از منابع آب درجایی که ژیاردیا لامبلیا ممکن است زندگی کند (به‌عنوان‌مثال، آب ناسالم نشده یا تصفیه نشده از دریاچه‌ها، جریان‌ها یا چاه‌ها).


• نوشیدن آب ناسالم در هنگام شنا کردن یا بازی در آب که ممکن است در آن انگل ژیاردیا زندگی کند، به‌ویژه در دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، چشمه‌ها، حوضچه‌ها و جریان‌ها


• خوردن غذایی که حاوی انگل ژیاردیا لامبلیا است.


• داشتن تماس باکسی که مبتلابه بیماری ژیاردیازیس است.


• سفر به کشورهایی که ژیاردیازیس رایج است.


هر چیزی که در تماس با مدفوع (خلط) انسان یا حیوانات آلوده باشد، می‌تواند با انگل ژیاردیا آلوده شود. هنگامی‌که انگل بلع می‌شود، افراد آلوده می‌شوند. ممکن نیست که از طریق تماس با خون افراد به این انگل آلوده شوند.
 
البته در برخی موارد ژیاردیازیس نشانه و علایم خاصی برای تشخیص بیماری ندارد.
 


ژيارديازيس حاد


 در این نوع ژيارديازيس دوره نهفتگی معمولا 1 تا 3 هفته بطول ميانجامد، و بعد از این مدت نشانه های بيماری ظاهر مي شوند.

اسهال، درد شکم، نفخ، آروغ زدن، دفع گاز، تهوع و استفراغ از شایع ترین نشانه ها می باشد.مدت زمان بيماری معمولاً بيش تراز 1 هفته طول می کشد، اما در اکثر موارد اسهال بهبود میابد.


ژيارديازيس مزمن


در بيماران مبتلا به ژيارديازيس مزمن معمولا علايم نوع حاد وجود دارد. اما اسهال لزوما علامت مشخص بيماري نيست، اما سایر علایم مانند افزايش دفع گاز، و دفع مدفوع شل وگاه کاهش وزن روي مي دهد.


بسیاری از داروهای تجویزی برای درمان ژیاردیازیس در دسترس هستند. اگرچه انگل ژیاردیا می‌تواند همه افراد را آلوده کند، نوزادان و زنان باردار با  احتمال بیشتری ممکن است از کمبود آب بدن از اسهال ناشی از ژیاردیا لامبلیا رنج ببرند. برای جلوگیری از کم‌آبی بدن در نوزادان وزنان باردار باید درحالی‌که  این افراد بیمار هستند، مایعات زیادی بخورند. از دست دادن آب بدن می‌تواند برای نوزادان خطرناک باشد، بنابراین مهم است که والدین با ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد گزینه‌های درمان برای نوزادان خود صحبت و مشورت کنند.


همانند سایر بیماری های عفونی رعایت‌ درست بهداشت‌ فردی‌ و اجتماعی‌ ،توجه به استفاده‌ از آب‌آشامیدنی‌ سالم‌ و بهداشتی‌ ،استفاده از مواد غذایی‌ بهداشتی ، کنترل‌ دقیق و نظارت‌ بر مراحل‌ ایجاد مواد غذایی از تهیه‌ تا تولید، توزیع‌ و فروش‌ مواد غذایی‌ ، انجام‌ معاینات‌دوره‌ای‌ برای‌ افرادی‌ که‌ در معرض خطر ابتلا به بیماری هستند و درصورت‌ ابتلا ، درمان به موقع و مناسب ‌آنها از بهترین روش های پیشگیری در این بیماری می باشد.


برای جلوگیری و کنترل بیماری ژیاردیازیس و عفونت ناشی از انگل ژیاردیا، مهم است که:


• بهداشت و نظافت شخصی را رعایت کنید


• اجتناب از خوردن آب (نوشیدنی یا تفریحی) که ممکن است آلوده باشد


• از خوردن غذاهایی که ممکن است آلوده باشند اجتناب کنید


• جلوگیری از تماس و آلودگی با مدفوع (دیگر اخلاط و ترشحات بدن) در طول رابطه جنسی


آیا این امکان وجود دارد که به بیماری ژیاردیازیس از طریق حیوان خانگی مبتلا شد؟


خطر ابتلا به عفونت ژیاردیا از سگ‌ها و گربه‌ها در افراد کم است. نوع دقیق ژیاردیا که انسان را آلوده می‌کند، معمولاً مشابه نوعی نیست که سگ‌ها و گربه‌ها را آلوده می‌کند.