خونریزی خطر اصلی برای بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو می باشد و موارد منجر به مرگ اکثرا به دلیلی خونریزی‌ های شدید داخلی صورت می پذیرند


این بیماری برای اولین بار در سال 1944 در شبه جزیره کریمه توسط دانشمندان روسی شناسایی شد و تب هموراژیک کریمه نام گرفت. در سال 1969 مشخص شد عامل تب خونریزی دهنده کریمه مشابه عامل بیماری است که در جریان اپیدمی سال 1956 در کنگو پیدا شد و ترکیب نام این دو منطقه علت نامگذاری این بیماری است.


این یک بیماری جزو بیماری های مشترک انسان و دام محسوب می شود. CCHF بیشتر در آفریقا، بالکان، خاورمیانه و کشورهای آسیای جنوبی دیده می شود. طیف وسیعی از حیوانات وحشی و حیوانات اهلی مانند گاو، گوسفند و بز میزبان اصلی این ویروس هستند. پرندگان معمولا نسبت به ویروس مقاوم هستند؛ ولی شیوع آن در شتر مرغ و کشتارگاه های مرغ در آفریقا نیز دیده شده است.


 
 


آزمایش‌هایی که برای تشخیص قطعی ویروس تب کریمه استفاده می‌شوند شامل موارد زیر می‌شوند:


  • آزمایش الیزا یا الایزا (ELISA): این روش روشی عمومی در رشته‌ی بیوشیمی غربالگری است. الیزا آزمایشی استاندارد برای کشف انواع ویروس در خون است. از این روش برای تشخیص ایدز نیز استفاده می‌شود.

  • واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (RT-PCR): روشی برای مطالعه‌ی DNA یا RNA می‌باشد که از آن برای تشخیص بیماری‌ها و شناسایی انواع سلول‌ها نیز استفاده می‌شود.

  • عملیات جداسازی ویروس

  • کشف آنتی‌بادی توسط الیزا


تشخیص قطعی آزمایشگاهی این ویروس در فاز حاد بیماری قابل تشخیص است. پس از گذراندن دوره‌ی بیماری (اگر بیمار نجات پیدا کند) می‌توان آنتی‌بادی‌ها رو در بدن بیمار مشاهده کرد اما آنتی‌ژن، RNA ویروسی و خود ویروس دیگر قابل‌ردیابی و مشاهده نیستند.


 


 خوشبختانه درمان موثری برای تب کریمه کنگو وجود دارد که چنانچه فرد به موقع جهت درمان اقدام کند، می‌توان بیماری را درمان کرد. بد نیست یادآوری کنیم که در صورت تشخیص زود هنگام ویروس تب کریمه کنگو، احتمال مرگ در بیمار به ۱۰ درصد کاهش می‌ یابد. این در حالی است که در صورت عدم توجه به علائم بیماری و کوتاهی در درمان به موقع، احتمال مرگ در بیمار تا ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.


 
 


تعدادی از متخصصان بیماری‌ های عفونی با تاکید بر اینکه همواره پیشگیری مقدم بر درمان است، بیان داشته اند که افراد می توانند با رعایت نکات ساده‌ ای از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند. از جمله باید به پرهیز از خرید گوشت از مراکز غیر معتبر و نگهداری از گوشت خریداری شده به مدت ۲۴ ساعت در یخچال اشاره کرد. زیرا سرما می تواند موجب کشته شدن ویروس های احتمالی بشود.


کشاورزان و افرادی که با حیوانات سر و کار دارند باید از افشانه‌های دافع حشرات روی لباس‌های خود و بخش‌های از پوستشان که پوششی ندارد استفاده کنند. دست کردن دستکش و سایر پوشش‌ها برای مراقبت از نیش حشرات توصیه می‌شود.


همچنین باید از قرار گرفتن در معرض خون و مایعات بدن حیوانات و افرادی که علائم بیماری را از خود نشان می‌دهند خودداری کرد. افرادی که در بیمارستان‌ها کار می‌کنند نیز از وسایل و پوشش‌ها بهداشتی حتماً استفاده کنند.


واکسن تب کریمه کنگو فعلاً در مرحله‌ی آزمایشی قرار دارد و روی موش‌های آزمایشگاهی جوابگو بوده است. با این حال هنوز واکسن مؤثری برای استفاده‌ی انسان در دسترس نیست. برای یافتن راهی برای ساخت واکسن برای این بیماری به مطالعات بیشتری نیاز است.