محققان در دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج هشدار دادند تروریست‌ها می‌توانند از هوش مصنوعی در قالب خودروهای خودران و حمله‌های سایبری بهره ببرند


گروهی ۲۶ نفره از متخصصان شامل اعضای موسسه آینده بشر در دانشگاه آکسفورد و مرکز مطالعات تهدید‌های وجودی و هوش مصنوعی در دانشگاه کمبریج،‌سازمانی که ایلان ماسک میلیاردر مشهور آمریکایی از آن پشتیبانی می‌کند، این پیام هشدار آمیز را اعلام کرده و تاکید کردند استفاده خرابکارانه از هوش مصنوعی نشانگر خطری واضح و غریب‌الوقوع برای جامعه است که می‌تواند تا یک دهه دیگر به واقعیت تبدیل شود.


در گزارش به این موضوع اشاره شده‌است که تروریست‌ها می‌توانند از نقاط ضعف هوش مصنوعی برای ایجاد تصادف‌ گروهی خودروهای خودران یا سرقت گروهی از پهپاد‌های خودکار برای حمله به فضاهای عمومی استفاده کنند. این گروه‌ها همچنین می‌توانند با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده به اهداف مشخصی در شبکه‌های اجتماعی نفوذ کنند و اطلاعات محرمانه را از شرکت‌های مهم به سرقت ببرند.به گفته این محققان فناوری هوش مصنوعی با سرعتی بالا  و بدون توجه به عواقب و مضراتش درحال توسعه یافتن است.


اگرچه ذهن‌های درخشانی مانند استیون هاوکینگ و ایلان ماسک نسبت به خطرات بالقوه و نیروی مخرب هوش مصنوعی بارها هشدار داده‌اند،‌ اما بسیاری از کارشناسان سناریو‌های پایان جهان به دست هوش مصنوعی، زمانی که این فناوری بر بشر غلبه خواهد کرد را مردود اعلام کرده‌اند و ادعا دارند واقعی شدن چنین فرضیه‌هایی تا ده‌ها سال دیگر امکان‌پذیر نیست.


با این‌همه محققان در این گزارش جدید نگران پیشرفت‌های کوچکی هستند که در این فناوری در حال وقوع است، خودروهای بدون راننده، ابزارهای ویرایش تصویر و درک زبان، زیرا باور دارند این پیشرفت‌های کوچک روزی به ابزاری بزرگ در دست تبهکاران تبدیل خواهند شد. گزارش هشدار می‌دهد که بشر بیش از اندازه به سیستم‌های هوش مصنوعی اعتماد کرده‌است.


هکرها علاوه بر حملات فیزیکی همچنین می‌توانند از هوش مصنوعی برای نفوذ به الکترونیک‌ها و تزریق اخبار دروغین و مختل ساختن بحث‌و‌گفتگو‌ها در شبکه‌های مجازی در مسیر منافع خود استفاده کنند. درحال حاضر نیز ای این فناوری به شکلی وسیع در تولید محتوای تصویری و صوتی درباره ستارگان و سیاستمداران مورد استفاده قرار می‌گیرد.


انتهای ییام