ایران وکیل – مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: بر اساس آخرین آمار موجود تا پایان سال 1396 در مجموع 37 هزار و 650 فرد مبتلا به HIV در کشور شناسایی، ثبت و گزارش شده است که 83 درصد آنان را مردان و 17درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 51درصد موارد ثبت شده HIV در گروه سنی 21 تا 35 سال هستند.


بیشتر بخوانید:


نشانه ها و عوارض ویروس HIV در مردان + فیلم آموزشی


دانش آموزان باید درباره HIV بدانند + فیلم آموزشی


HIV با ایدز فرق دارد/ تست HIV را جدی بگیرید


نشانه ها و عوارض ویروس HIV در زنان + فیلم و انیمیشن آموزشی


HIV مساوی با بی اخلاقی نیست: تست HIV بدهید


بر اساس این گزارش، نظام گزارش دهی از کل موارد شناخته شده این ابتلا به ویروس تعداد 13 هزار و 293 فوتی ثبت شده است و 15 هزار و 278 نفر نیز وارد مرحله ایدز (اچ‌ای وی پیشرفته) شده‌اند.

بر اساس اعلام مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، علل ابتلا به HIV در بین کل مواردی که از سال 1365 تاکنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسایل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد (61.7درصد)، رابطه جنسی (20.3درصد) و انتقال از مادر به کودک (1.5 درصد) بوده و راه انتقال در 16.3 درصد از این گروه نامشخص مانده است. همچنین راه انتقال 2 دهم درصد مبتلایان از این موارد مربوط به خون و فرآورده‌های خونی در سال‌های پیش از اجرای سیاست پالایش صد درصدی خون سالم توسط سازمان انتقال خون است. در این گزارش آمده است: الگوی راه انتقال و درصد ابتلای زنان و مردان در سال‌های اخیر تغییر کرده است به گونه‌ای که از کل موارد شناسایی و گزارش شده در سال 1396، 32 درصد موارد ثبت را زنان و 68 درصد آنها را مردان تشکیل می‌دهند و راه احتمالی انتقال در 33 درصد موارد اعتیاد تزریقی، 47درصد روابط جنسی (24درصد زن و 23درصد مرد)؛ 2 درصد مادر به کودک و در 18 درصد راه احتمالی ابتلا، بیان نشده است. ضمناً هیچ مورد ابتلای جدیدی از طریق خون و فرآورده‌های خونی ثبت نشده است. همچنین از کل زنان مبتلا از طریق روابط جنسی در سال 1396، حدود 45 درصد موارد، همسر فرد مبتلا به HIV و 29 درصد نیز همسر فرد دارای رفتار پرخطر بوده است.


انتهای پیام