ایران وکیل – عضو ارشد موتلفه از سعید حجاریان به شدت انتقاد کرد و گفت: او دنبال احیای تئوری «فشار از پایین و چانه‌زنی از بالا» است. ترقی همچنین گفت: از این به بعد هر چه تجمع اعتراضی داشته باشیم به پای حجاریان نوشته می‌شود. او حجاریان را تئوریسین تندروها خواند.


به گزارش ایسنا، نامه‌نیوز نوشت: «اصلاح‌طلبان از موقعیت خود در عرصه سیاسی راضی نیستند. بعد از دولت اصلاحات بر حضور در انتخابات با تابلوی اختصاصی تأکید داشتند اما نتیجه نگرفتند و وقایع سال ۸۸ نیز بیش از گذشته آنها را به حاشیه برد. سال ۹۲ تغییر استراتژی دادند و از سیاست «حمایت از نامزد اعتدالی با هدف طرد نامزد تندرو» جواب گرفتند. در انتخابات مجلس دهم، نیوزگان پنجم، ریاست‌جمهوری ۹۶ و شورای شهر همین رویه را ادامه دادند و به اهداف مد نظرشان رسیدند اما از ابتدای سال ۹۷ به ویژه در موضوع انتخابات شهردار جدید دوباره تغییر ذائقه دادند چون دیگر نمی‌خواهند جریان در سایه اعتدال لقب گیرند. علتش نیز به آنجا برمی‌گردد که عملکرد اعتدالی‌ها انتقادات جامعه را برانگیخته و اصلاح‌طلبان می‌گویند: «وقتی از قدرت عایدی نداشتیم، چرا هزینه‌هایش را بپردازیم؟ از این به بعد یا تأیید صلاحیت می‌شویم و در انتخابات قوی می‌آییم یا اصلا شرکت نمی‌کنیم.» حرفی که اخیرا سعید حجاریان زد اما این موضع حجاریان با واکنش حمیدرضا ترقی عضو ارشد حزب موتلفه مواجه شد.


سعید حجاریان اعلام کرد «انتخابات بت نیست برای ما؛ چه کسی گفته اصلا باید شرکت کرد یا نکرد. اگر شورای نگهبان می‌خواهد همین‌طوری ردصلاحیت کند اصلا شرکت نمی‌کنیم.» به نظر شما چرا آقای حجاریان ۱۸ ماه مانده به انتخابات مجلس چنین صحبتی انجام داده است؟


جریان تندروی اصلاح‌طلب چون از مردم و جریان اعتدال ناامید شده و احساس می‌کند در بین جامعه هیچ طرفدار و زمینه‌ای ندارد بنابراین چنین مواضعی را اتخاذ می‌کند.


یعنی آقای حجاریان را تندرو می‌دانید؟


بله، آقای حجاریان تئوریسین تندروهاست. تئوری سیاست «فشار از پایین و چانه‌زنی از بالا» را او طراحی کرد. اصلاح‌طلبان تندرو نیز امروز می‌خواهند بر همین اساس فشار بیاورند تا نظام از رفتار انقلابی خود دور شود و به اتخاذ مواضع محافظه‌کاری و انفعال روی آورد.


در واقع آقای حجاریان می‌خواهد تئوری «فشار از پایین و چانه زنی از بالا» را زنده کند؟


بله.


نتیجه‌ای هم می‌گیرد و می‌تواند معادلات سیاسی را تغییر دهد؟


معادلات سیاسی را نمی‌تواند به این سادگی تغییر دهند اما چون جریان اپوزیسیون خرابکار و منافقین می‌خواهند صحنه را از تندروهای اصلاح‌طلب تحویل بگیرند و به سمت جنبش‌های اجتماعی و درگیری‌های خیابانی بروند، تندروهای اصلاح‌طلب با اتخاذ چنین مباحثی می‌خواهند عرصه را برای آنها باز کنند تا ضدانقلاب از هر تجمع اعتراضی ولو به حق بتواند سوءاستفاده کند.


در واقع می‌فرمایید از این به بعد هر چه تجمع اعتراضی داشته باشیم به پای آقای حجاریان نوشته می‌شود؟


بله، به پای اینها نوشته می‌شود چون کار مشترکی است و از قبل زمینه ایجاد اغتشاش را در جامعه فراهم کردند.»


انتهای پیام