پرسش : آیا زوجه با وجود سایر اولیاء دم که قصاص قاتل را تقاضا می نمایند یا اصلاً طرح شکایت ننموده یا پس از اعلام شکایت گذشت نموده اند حق شکایت کیفری نسبت به دبه را دارد یا خیر؟ و آیا اولیاء دم که قصاص قاتل را تقاضا نموده اند بایستی قبل یا بعد از قصاص دیه زوجه را بپردازند یا خیر؟




 


حق شکایت همسر مقتول


پرسش : آیا زوجه با وجود سایر اولیاء دم که قصاص قاتل را تقاضا می نمایند یا اصلاً طرح شکایت ننموده یا پس از اعلام شکایت گذشت نموده اند حق شکایت کیفری نسبت به دبه را دارد یا خیر؟ و آیا اولیاء دم که قصاص قاتل را تقاضا نموده اند بایستی قبل یا بعد از قصاص دیه زوجه را بپردازند یا خیر؟


1-بر طبق ماده 47 قانون قصاص، زوج و زوجه حق قصاص و عفو از قصاص ندارند و این به این معنی نیست که در مسئله قتل اجنبی هستند، بنابراین بدون گذشت زوجه نمی توان تعقیب را موقوف نمود و بدیهی است که بدون شکایت هم نمی توان اقدام به تعقیب کرد، به عبارت دیگر، وقتی قتلی اتفاق می افتد چون پس از رسیدگی صدور حکم نهایی دادگاه عمد بودن یا نبودن و موجب قصاص بودن یا نبودن آن محرز می شود و تا رسیدگی نشده است این امر هم معلوم نمی گردد نمی توان زوج یا زوجه را غیر حق در شکایت و خارج از اولیاء دم محسوب کرد بلکه باید به شکایت آنان رسیدگی شود و در صورت احراز وقوع قتل عمد باید به شکایت آنان رسیدگی شود و در صورت احراز وقوع قتل عمد موجب قصاص صدور حکم به قصاص متوقف بر مطلبه سایر ورثه گردد.


2- در صورت صدور حکم به قصاص، زوجه نمی تواند مطالبه دیه نسبت به سهم خود بنماید ولی در صورت صدور حکم به پرداخت دیه یا تبدیل شدن قصاص به مال، زوجه می تواند سهم خود را مطالبه کند.


نظریه مشورتی شماره 4156/7 مورخ 24/5/1367 اداره کل حقوقی قوه قضائیه


www.newslaw.net