پرسش : با توجه به اینکه همسر مرد در قصاص حقی ندارد در موردی که مرد به وسیله پسرش با چاقو عمداً به قتل رسیده و از مقتول همسر و دختر باقی است در صورتی که دختر مقتول (خواهر قاتل) شکایتی در مورد قتل پدرش نداشته باشد آیا برای صدور قرار موقوفی تعقیب رضایت همسر مقتول یعنی مادر قاتل ضروری است یا خیر؟




 


حق قصاص زوج و زوجه


پرسش : با توجه به اینکه همسر مرد در قصاص حقی ندارد در موردی که مرد به وسیله پسرش با چاقو عمداً به قتل رسیده و از مقتول همسر و دختر باقی است در صورتی که دختر مقتول (خواهر قاتل) شکایتی در مورد قتل پدرش نداشته باشد آیا برای صدور قرار موقوفی تعقیب رضایت همسر مقتول یعنی مادر قاتل ضروری است یا خیر؟


با توجه به ماده 47 قانون حدود و قصاص زوج و زوجه فقط حق قصاص و عفو از قصاص ندارند نه این که در مساله قتل اجنبی هستند بنابراین بدون گذشت زوجه نمی توان تعقیب را موقوف نمود و بدیهی است که بدون شکایت هم نمی توان اقدام به تعقیب کرد،


به عبارتی دیگر، وقتی قتلی اتفاق می افتد چون پس از رسیدگی و صدور حکم نهایی دادگاه عمد بودن یا نبودن و موجب قصاص بودن یا نبودن آن محرز می شود و تا رسیدگی نشده است این امر معلوم نمی گردد نمی توان زوج یا زوجه را غیر محق در شکایت و خارج از اولیاء دم محسوب نمود بلکه باید به شکایت آنان رسیدگی شود و در صورت احراز وقوع قتل عمد موجب قصاص صدور حکم متوقف بر مطالبه سایر ورثه گردد.


نظریه مشورتی شماره 1894/7 مورخ 15/5/1367 اداره کل حقوقی قوه قضائیه


www.newslaw.net