دلایل بزرگ شدن پروستات در آقایان


 


ایران وکیل- بزرگ شدن پروستات را می توان یکی از شایع ترین بیماری ها در افراد مسن دانست. هر چند، هنوز علت بزرگ شدن پروستات برای پزشکان مشخص نشده است، اما می توان برخی عوامل را برای آن در نظر گرفت.


 


 


 


بزرگ شدن پروستات


 


علت واقعی بزرگ شدن پروستات هنوز معلوم نشده است. عواملی از قبیل افزایش سن، تغییر در سلول‌های بیضه و همچنین میزان ترشح هورمون تستوسترون را می‌توان از عوامل بزرگ شدن پروستات در نظر گرفت. تحقیقات نشان داده‌اند مردانی که در سنین جوانی به علت سرطان، بیضه‌های خود را برداشته اند، مبتلا به بزرگی پروستات نشده‌اند. همچنین نتایج نشان داده‌اند زمانی که فرد ابتدا مبتلا به بزرگی پروستات شده و سپس بیضه‌های وی برداشته شده‌اند، اندازه پروستات آنها کوچک‌تر شده است.

به طور کلی می توان عوامل زیر را علت بزرگ شدن پروستات در نظر گرفت:


بیشتر بخوانید:


 


1- برخی پزشکان توصیه می‌کنند که اگر فرد در مراحل ابتدایی این بیماری قرار دارد، از گیاه دارویی به نام Palmetto استفاده کند. این گیاه برای حفظ سلامت غده پروستات مفید می‌باشد. در سال‌های اخیر عصاره این گیاه را به شکل کپسول تولید کرده اند که بیماران می‌توانند بنا به صلاح‌دید پزشک، آن را مصرف کنند.


2- برای این دسته از بیماران، مصرف مکمل روی توصیه می ‌شود. کمبود روی می‌ تواند منجر به اختلالات پروستات از جمله بزرگی پروستات شود.


3- گاهی برای درمان این مشکل، کل غده پروستات توسط عمل جراحی برداشته می شود که اغلب هم فرد از علایم بیماری رهایی می یابد، اما این عمل می تواند فرد را دچار ناتوانی جنسی کند. بنابراین بهتر است عمل جراحی آخرین راه حل باشد و از روش های درمانی دیگر کمک گرفت.


4- تحقیقات نشان می ‌دهد آقایانی که از میوه و سبزیجات فراوان در برنامه غذایی روزانه خود استفاده می ‌کنند، کمتر دچار بزرگی پروستات می شوند. خوردن گوجه فرنگی نیز بسیار مفید است. در واقع خوردن گوجه فرنگی احتمال ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد.


5- به این دسته از بیماران توصیه می ‌شود تا از مصرف هر گونه مایعات، حداقل دو ساعت قبل از خواب خودداری کنند تا دچار شب ادراری و مشکلاتی مانند برخاستن از رختخواب برای دفع ادرار نشوند.


6- مصرف الکل و کافئین در این بیماران باید قطع شود تا تحریکات مثانه کم شده و علایم بیماری بدتر نشود.


7- به این بیماران توصیه می‌شود تا حداقل 30 دقیقه در روز پیاده روی کنند تا علایم این بیماری کمتر شود.


8- به این دسته از بیماران توصیه می‌ شود که هر چند ساعت یک‌ بار (مثلا دو ساعت یکبار) به دستشویی بروند، حتی اگر احساس تخلیه ادرار ندارند.


9- برای تقویت ماهیچه‌های لگن جهت جلوگیری از تکرر ادرار، تمرینات ورزشی کگل (Kegel) را یاد بگیرید و آن را در طول شبانه روز انجام دهید.


10- هر گونه استرس و عصبانیت سبب تکرر ادرار و تشدید علایم بزرگی پروستات می‌شود. بنابراین ایجاد فضای آرام برای این دسته از بیماران بسیار ضروری و لازم می‌باشد.


11- دوری از هوای سرد که سبب تحریک مثانه و تکرر ادرار می‌شود به این بیماران توصیه می‌شود. قرار گرفتن در محیط گرم برای آن‌ها بسیار مناسب می‌باشد.


12- استفاده از داروهای آنتی هیستامین و ضد احتقان ها به این بیماران توصیه نمی‌شود، زیرا علایم بیماری‌شان حادتر می‌شود.