طرح 12 ماده ای مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا را درباره ایران صرفا فهرستی از آرزوهای مبتنی بر توهم خواند و افزود، این طرح نشان داد تیم رئیس جمهوری دونالد ترامپ بی تجربه است و راهبردی برای دوره پسابرجام ندارد
 


 ایران وکیل– نشریه آمریکایی فارن پالیسی Foreign Policy  طرح 12 ماده ای مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا را درباره ایران صرفا فهرستی از آرزوهای مبتنی بر توهم خواند و افزود، این طرح نشان داد تیم رئیس جمهوری دونالد ترامپ بی تجربه است و راهبردی برای دوره پسابرجام ندارد.


این نشریه دوشنبه به وقت آمریکا، با اشاره به راهبرد جدیدی که مایک پمپئو در این روز برای مقابله با ایران مطرح کرد، افزود: در واقع سخنان دیروز او حاوی چیزی جز فهرستی از آرزوها و مطالباتش نبود.

فارن پالیسی در بخشهایی دیگر از گزارش خود در این باره افزود: ترامپ و پمپئو مدعی داشتن راهبردی برای مقابله با آنچه هستند که از آن به عنوان تهدید ایران برای خاورمیانه و بویژه اسرائیل و عربستان یاد می کنند، اما سوال این است که این راهبرد چیست؟ پمپئو می گوید آمریکا فشار بی سابقه مالی بر ایران اعمال خواهد کرد و سران ایران نباید در جدیت ما تردید داشته باشند.

باید گفت، این به اصطلاح راهبرد صرفا فهرستی از آرزوهای مبتنی بر این توهم است که دولت ترامپ می تواند بقیه کشورهای جهان را به امضای ساز و کاری برای اعمال تحریم های شدیدتر از تحریم های 2009 تا 2012 متقاعد کند. واقعیت آن است که تیم ترامپ طرح یا راهبردی برای واداشتن ایران به انجام کارهای مورد نظر آمریکا ندارد.

افزون بر این، کاخ سفید نمی تواند اروپا را به همکاری در زمینه اعمال فشار بی سابقه مالی علیه ایران وادار کند. هم اکنون اروپا در شرایطی نیست که از توافقنامه هسته ای، که می گوید خواستار حفظ آن است، صرف نظر کند.

سخنان پمپئو درباره ایران باردیگر نشان داد که دولت ترامپ بی تجربه است و صرفا به تشریح فهرستی از مطالبات غیرواقع بینانه پرداخت. پمپئو به جای حرف زدن از یک نقشه راه تفصیلی در پشت درهای بسته با متحدان آمریکا، طرح 12 ماده ای را ارایه داد که در آن به نقش ایران در بی ثبات کردن منطقه خاورمیانه استناد شده است.


با این فهرست آمریکا منزوی تر می شود

فارن پالیسی در پایان گزارش خود نتیجه گرفت: به هرحال، با این فهرست آرزوهای پمپئو، ایران همچنان به عنوان مشکل باقی می ماند، آمریکا منزوی تر می شود و روز به روز از اعتماد کشورهای جهان به واشنگتن کمتر می شود.

انتهای پیام