سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان که در هفته های اخیر تلاش های دیپلماتیک زیادی را بر تاثیر گذاشتن بر تصمیم دونالد ترامپ برای ماندن در توافق هسته ای صورت داده بودند، پس از خروج وی از برجام در بیانیه‌ای مشترک بر حمایت خود از توافق هسته‌ای ایران تاکید کردند


در همین راستا، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون که به‌ترتیب نخست‌وزیر انگلیس، صدراعظم آلمان و رئیس جمهوری فرانسه هستند، ضمن ابراز تاسف و نگرانی از تصمیم شب گذشته ترامپ، از پایبندی خود به برجام سخن گفتند.


بیشتر بخوانید:


آمریکای ترامپ از برجام خارج شد


سه گزینه ایران در قبال خروج آمریکا از برجام


 


در این بیانیه آمده است: ما رهبران فرانسه، آلمان و انگلستان از بابت آگاهی از تصمیم رئیس جمهور ترامپ درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) متاسف و نگران هستیم و در هماهنگی با یکدیگر، بر تداوم پایبندی به برجام تاکید می‌ورزیم و این توافق در راستای تامین امنیت مشترک ما از اهمیت برخوردار است.


این بیانیه می‌افزاید: یادآوری می‌کنیم که برجام از اجماع‌نظر همه اعضای شورای امنیت در قطعنامه ۲۲۳۱ برخوردار بوده است و این قطعنامه چارچوب قانونی الزام‌آور برای حل مناقشه درباره برنامه هسته‌ای ایران باقی می‌ماند. همچنین از همه طرفین می‌خواهیم تا به اجرای کامل آن متعهد بوده و مسئولیت‌پذیر باشند.


در بخش دیگری از این بیانیه گفته شده: ما ایران را به خویشتنداری در برابر تصمیم آمریکا تشویق می‎کنیم. ایران باید به الزامات خود ذیل برجام پایبند باشد و سازمان بین‎المللی انرژی اتمی نیز باید در دراز مدت از توانایی راستی‌آزمایی‏ و رصد برنامه هسته‎ای ایران بی‎هیچ محدودیتی برخوردار باشد.


بااین‌حال، در بخشی از این بیانیه ادعا می‎شود: هیچ شکی نیست که برنامه هسته‎ای ایران باید همیشه صلح‌آمیز و غیرنظامی باقی بماند. همچنین توافق کردیم درهمان‌حال که برجام به عنوان یک مبنا باقی می‎ماند؛ دیگر مسائل اصلی مورد دغدغه نیازمند رسیدگی هستند. بنابراین، چارچوب بلندمدت برجام بعد از سال ۲۰۲۵ و انقضای برخی بندهای توافق، باید تعریف شود. همچنین باید به شیوه‎ای مؤثر پاسخگوی دغدغه‎های مشترک درباره برنامه موشکی ایران و فعالیت‌های ثبات‎زدای آن در سطح منطقه به‌ویژه سوریه، عراق و یمن باشیم. درحال‌ حاضر هم در خصوص این مسائل، بحث‎های سازنده‎ای را که تامین‌کننده منافع متقابل باشد، آغاز کرده‎ایم و E۳ متعهد به تداوم این گفتگوها با شرکای کلیدی و دولت‎های دخیل در بحث از سراسر منطقه است.


این درحالی است که هر یک از طرفین اروپایی برجام شامل فرانسه، آلمان و انگلیس در واکنش های جداگانه نیز از تصمیم ترامپ مبنی بر خروج یک‌جانبه از توافق هسته‌ای ایران انتقاد کرده و از التزام خود به اجرای توافق سخن گفته‌اند.


انتهای پیام