به گزارش ایران وکیل مصر ، کشوری در شمال آفریقا که در روزگار کهن در اوج شکوه و قدرت قرار داشت و فرعون ها بر آن فرمانروایی می کردند. در دوران حکومت فرعون ها اهرام زیادی به دست این پادشاهان ساخته شد که مهمترین هدفشان در خود جای دادن این فرعون ها پس از مرگشان بود. پس از مرگ فرعون او را مومیایی می کردند و بعد ار برگزاری مراسم خاص او را به همراه طلا و جواهر و گاهی همسر هایشان به درون مقبره ها می بردند.


پس از گذشت قرن ها و با انواع اکتشافاتی که در اهرام مصر صورت گرفته است هنوز هم نوع معماری و مهندسی به کار گرفته شده در ساخت آنها از شگفتی های و در عین حال اسرار بسیاری برخوردار است.


 
 


 


شمالی‌ترین و قدیمی‌ترین هرم این مجموعه برای خوفو یا خئوپس دومین پادشاه از سلسله‌ی چهارم مصر ساخته شده است. این هرم، بزرگ‌ترین هرم این مجموعه است که طول هر وجه آن در مرکز در حدود ۲۳۰ متر است و ارتفاع آن به ۱۴۷ متر می‌رسد.


هرم وسطی برای خفرع یا خفرن (Chephren) چهارمین پادشاه از میان هشت پادشاه سلسله‌ی چهارم، ساخته شده است. هر وجه این سازه ۲۱۶ متر طول دارد و ارتفاع آن ۱۴۳ متر است.


آخرین و جنوبی‌ترین هرم برای منقرع، پنجمین پادشاه سلسله‌ی چهارم مصر ساخته شده که هر وجه آن ۱۰۹ متر طول و ۶۶ متر ارتفاع دارد.  


 
 


هرم جیزه منطقه ای به مساحت 13 هکتار (52610 متر مربع) را می پوشاند. این بنای عظیم به نحوی طراحی شد که با درجات قطب نما هم تراز باشد. تخمین زده می شود که این بنا با حدود 2.3 میلیون سنگ، هر یک با وزن متوسط یک تن و یا بیشتر ساخته شده باشد.


مورخان معتقد هستند که هرم بزرگ جیزه در دوره‌ی سلسله‌ی چهارم فراعنه مصر و به فرمان فرعون خئوپس (۲۵۶۰ سال قبل از میلاد) ساخته شده و اتمام آن در حدود بیست سال به طول انجامید. این بنا با ارتفاع ۱۴۶ متری که دارد در حدود ۳۸۰۰ سال بلندترین بنا در کل جهان بشمار می‌آمد. در اوایل قرن 14 میلادی، کلیسای جامع لینکلن انگلستان ساخته شد و از حیث ارتفاع از هرم جیزه پیشی گرفت.


هرودت ، تاریخ نویس مشهور، اعتقاد دارد که برای ساخت این بنا به کارگرانی در حدود ۱۰۰۰۰ نفر احتیاج بوده است. پیش از این عقیده بر این بود که این کارگران همگی برده بودند ولی دانشمندان کنونی معتقدند که آ‌‌ن‌ها همگی کارگانی ورزیده و با حقوق و دستمزد بودند که گواه این نظر هم گورستان کارگران است که در نزدیکی جیزه موجود می‌باشد. این هرم تنها هرم مصری است که هم راه عبور برای بالا رفتن و هم پایین آمدن را دارا می‌باشد.
 


خوفو به گفته ی هرودت پادشاهی ظالم و ستمگر به حساب می آمده . او ۹ پسر داشته و ۱۵ دختر. زمانی که پس از مرگ پدرش به پادشاهی رسید دستور ساخت هرم را صادر کرد. بعد از به پایان رسیدن این هرم خوفو بیمار شد. بیماری سخت که در نهایت او را از پای در آورد. بعد از مومیایی کردن وی و برگزاری مراسم تدفین او را در مقبره ای در هرم جیزه یا خوفو به همراه طلا و جواهرات زیادی قرار دادند .


 


 هرم بزرگ جیزه طوری جهت بندی شده است که موقعیت خاص ستاره‌ها را در حدود ۳۰۰۰ سال پیش نشان می‌دهد (ستاره های B-Ursae Minoris و Z-ursae Majoris) . در داخل هرم سه اتاق وجود دارد که بزرگترین آن در پایین ترین طبقه ی هرم است. جزئیات عجیبی در مورد این اتاق‌ها وجود دارد که توسط رباتی که مخترع آن یک مهندس آلمانی بنام آقای رادولف گانتن برینک بود کشف شد. تابوت فرعون که از گرانیت قرمز ساخته شده بیش از حد کوتاه است و دانشمندان بر این باورند که این تابوت برای بدن انسان طراحی نشده است!


 گفته می شود ملاتی که در ساخت این هرم مورد استفاده قرار گرفته، منبعی ناشناخته دارد! تجزیه و تحلیل‌ها، ترکیبات شیمیایی آن را مشخص ساخته‌اند، اما ساخت آن امکان‌پذیر نیست! ملات مورد استفاده در ساخت این هرم، حتی از سنگ‌های به کار گرفته شده در آن نیز مستحکم‌تر است.