منافع مشترک زیادی بین ما و اسرائیل وجود دارد، اگر به صلح دست یابیم، کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس و اسرائیل منافع مشترک زیادی خواهند داشت
 


به گزارش ایران وکیل ولیعهد عربستان سعودی اعتراف کرد که این کشور با اسرائیل منافع مشترک زیادی دارد. این اظهارات نشانه دیگری از نزدیک شدن این دو رژیم در سایه نگرانی‌های مشترک‌شان در مورد ایران است.


 به گزارش رویترز، محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی، روز گذشته در نشستی در هیات تحریریه نشریه «آتلانتیک» در پاسخ به پرسشی در مورد حق یهودیان برای حکومت بر دست‌کم بخشی از سرزمین اجدادی خود، گفته است: معتقدم که هم فلسطینیان و هم اسرائیلی‌ها، هر یک حق دارند سرزمین خود را داشته باشند. ولی ما باید به یک توافق صلح دست پیدا کنیم، تا در مورد ثبات برای همه طرف‌ها اطمینان حاصل شود و برای این‌که روابطی عادی داشته باشیم.


ولیعهد سعودی مدعی شد: ما نگرانی‌های دینی در مورد مسجد مقدسمان در بیت‌المقدس، و نیز در مورد حقوق فلسطینیان داریم. این‌ها مسئله ما هستند، ما هیچ مشکلی با مردم دیگر نداریم.


بن سلمان در بخش دیگری از سخنان خود گفته است منافع مشترک زیادی بین ما و اسرائیل وجود دارد. اگر به صلح دست یابیم،  کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس و اسرائیل منافع مشترک زیادی خواهند داشت.


طی ماه‌های گذشته، به‌ویژه با افزایش قدرت و نفوذ محمد بن سلمان، نشانه‌هایی از عادی‌سازی روابط ریاض با تل‌آویو دیده می‌شود. به‌خصوص که مقام‌های هر دو رژیم، بارها در مورد افزایش نفوذ ایران در منطقه و آن‌چه «اقدامات بی‌ثبات‌کننده» تهران ادعا می‌کنند، ابراز نگرانی کرده‌اند.


طبق این گزارش، اظهارات ولیعد عربستان چند روز پس از آن بیان شده که «گادی آیزنکوت» رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، فاش کرد که «مئیر بن‌شبات» مشاور امنیت داخلی این رژیم با محمد بن سلمان دیدار کرده است.


انتهای پیام