بیماری پنجم یا اریتما اینفکتیوزوم Erythema infectiosum

بیماری پنجم یا اریتما اینفکتیوزوم Erythema infectiosum عفونت ویروسی واگیردار ملایم تا متوسطی است که در میان کودکان مدرسه، به خصوص در زمستان و بهار شایع می‌باشد
 


بیماری پنجم یا اریتما یا اینفکتیوزوم  Erythema infectiosum


بیشتر بخوانید:


 


علت بیماری پنجم یا اریتما یا اینفکتیوزوم  Erythema infectiosum


علائم بیماری پنجم یا اریتم عفونی یا اینفکتیوزوم  Erythema infectiosum


بیماری پنجم با تب پایین، سردرد، و علائمی شبیه سرماخوردگی خفیف آغاز می‌شود (مانند گرفتگی بینی یا آبریزش بینی). این علائم ظرف چند روز از بین می‌روند و به نظر می‌رسد بیماری ناپدید شده است تا زمانی که چند روز بعد راش پوستی ظاهر می‌شود. احتمال بروز راش پوستی در کودکان زیر ده سال بیشتر است.

راش‌های قرمز روشن معمولاً در صورت ظاهر می‌شوند. سپس، لکه‌های قرمز (معمولاً کم رنگ‌تر) روی تنه، بازوها و پاها ظاهر می‌شود. پس از چند روز، راش‌ها که دچارخارش هستند، یک ظاهر تور مانند روی بدن ایجاد می‌کنند.

در زمانی که به نظر می‌رسد راش‌ها در حال از بین رفتن هستند، پیش از ناپدید شدن ممکن است وضعیت بدتری ایجاد کنند.

به علاوه، گاهی اوقات بیماری پنجم یا اریتما اینفکتیوزوم می‌تواند موجب بروز علائمی مانند متورم شدن غدد، قرمز شدن چشم، گلو درد، اسهال، و به ندرت راش‌هایی که مانند تاول هستند یا کبود به نظر می‌رسند، گردد. همچنین، تورم یا درد مفصلی (اغلب در دست، مچ دست، زانو یا مچ پا) به خصوص در بزرگسالان و نوجوانانی که سن بالاتری دارند، ممکن است رخ دهد.


 
 


عوارض جانبی بیماری پنجم یا اریتم عفونی یا اینفکتیوزوم  Erythema infectiosum


اریتم عفونی معمولاً عوارض جانبی ایجاد نمی‌کند. اما گاهی اوقات مانند موارد زیر می‌تواند موجب بروز برخی عوارض جانبی گردد:


بارداری


زنان بارداری که در معرض بیماری پنجم قرار گرفته‌اند باید با پزشک خانوادگی خود تماس بگیرند. در حدود ۵٪ زنان باردار، نوزاد مبتلا به کم خونی شدید و سقط جنین یا مرگ خاموش رخ می‌دهد. گزینه‌های درمانی عبارتند از: انتقال خون به نوزادی که هنوز متولد نشده است و استفاده از دارو برای درمان ویروس عاملبیماری پنجم اگر باردار هستید، با پزشک خود در مورد نیاز به انجام هرگونه اقدام خاص برای جلوگیری از بیماری پنجم صحبت کنید. بیماری عفونی پنجم نقص مادرزادی یا عقب ماندگی ذهنی ایجاد نمی‌کند

ضعف سیستم ایمنی بدن. افرادی که مشکلات سیستم ایمنی دارند، عمل پیوند داشته‌اند یا مبتلا به سرطان هستند ممکن است به درمان‌های ویژه‌ای برای کمک به مبارزه با عفونت نیاز داشته باشند.


کم خونی مزمن


افرادی که بیماری سلولهای داسی شکل یا سایر انواع آنمی مزمن دارند، دچار مشکلاتی در جریان خون خود می‌باشند که باعث اختلال در توانایی حمل اکسیژن در بدن آن‌ها می‌شود. اگر این افراد به اریتم عفونی یا اریتما اینفکتیوزوم مبتلا شوند، گاهی اوقات می‌توانند دچار کم خونی شدید گردند که نیاز به انتقال خون دارد. (نکته: جالب توجه است که این افراد به ندرت راش‌های پوستی معمول ناشی از بیماری پنجم را نشان می‌دهند.)


تشخیص بیماری پنجم یا اریتم عفونی یا اینفکتیوزوم  Erythema infectiosum


پزشکان معمولاً با تشخیص راش‌های پوستی مشخص روی صورت و بدن، بیماری پنجم را تشخیص می‌دهند. اگر کسی این راش‌ها را نداشته باشد اما علائم دیگری را نشان دهد، پزشک ممکن است آزمایش‌های خون را انجام دهد تا ببینند که آیا راش‌ها در اثر بیماری پنجم ایجاد شده‌اند یا خیر.


درمان بیماری پنجم یا اریتم عفونی یا اینفکتیوزوم  Erythema infectiosum


 بیماری پنجم یا اریتما اینفکتیوزوم  Erythema infectiosum توسط یک ویروس ایجاد می‌شود، بنابراین با آنتی بیوتیک ها درمان نمی‌شود (آنتی بیوتیک ها باکتری‌ها را از بین می‌برند). در بیشتر موارد، بیماری پنجم یک عفونت خفیف است که خود به خود از بین می‌رود، بنابراین هیچ دارویی مورد نیاز نیست.

معمولاً کودکان مبتلا به اریتما اینفکتیوزوم شرایط خوبی داشته و تنها نیاز به استراحت دارند. پس از این که تب و علائم خفیف از بین رفتند، تقریباً درمانی به جز اقدام برای رفع ناراحتی ناشی از راش‌های پوستی مورد نیاز نخواهد بود. اگر راش‌های کودک شما خارش داشته باشد، برای کاهش ناراحتی مشاوره‌ای با پزشک خود انجام دهید. پزشک همچنین ممکن است استامینوفن را برای کاهش تب یا درد مفاصل توصیه کند. از آسپرین برای درمان فرزند خود استفاده نکنید، زیرا ممکن است به یک بیماری نادر اما مهم به نام سندرم ری مرتبط شود.


پیشگیری بیماری پنجم یا اریتم عفونی یا اینفکتیوزوم  Erythema infectiosum


هیچ واکسنی برای پیشگیری از بیماری پنجم وجود ندارد و هیچ راه حلی برای جلوگیری از گسترش ویروس وجود ندارد، زیرا معمولاً فرد تا زمانی که راش‌های پوستی ظاهر نشود، ناقل بیماری به حساب نمی‌آید. شستن کامل و مرتب دست‌ها همیشه یک ایده خوب به شمار می‌آید زیرا این عمل می‌تواند به جلوگیری از گسترش بسیاری از عفونت‌ها کمک کند.