علائم HIV می‌تواند از فردی به فرد دیگر به شدت متفاوت باشد. دو مرد مبتلا به اچ‌آی‌وی احتمالا علائم مشابهی را تجربه نخواهند کرد. با این حال، عفونت HIV در مردان با برخی از علائم نظیر تب ، گلودرد ، سردرد، خارش پوست و تورم غدد لنفاوی همراه است که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.


 ویروس HIV در مردان معمولا این الگو را دنبال می‌کند:


– ناخوشی حاد

– دوره‌ی بدون علامت

– عفونت پیشرفته


تقریبا ۸۰ درصد افراد مبتلا به HIV علائم شبیه به آنفولانزا را در عرض ۲ تا ۴ هفته از زمان آلوده شدن به این ویروس تجربه می‌کنند. این بیماری شبیه به آنفلوانزا به عنوان عفونت حاد اچ‌آی‌وی شناخته می‌شود. این ناخوشی، مرحله‌ی اولیه عفونت است و تا زمانی که بدن آنتی‌بادی علیه ویروس HIV تولید کند، طول می‌کشد.
 


شایع‌ترین علایم اچ‌آی‌وی حاد عبارتند از:


۱. پدیدار شدن راش روی بدن

۲. تب

۳. گلو درد

۴. سردرد شدید


علائم ایدز در مردان که کم‌تر شایع هستند شامل موارد زیر می‌شوند:


۵- خستگی

۶- تورم غدد لنفاوی

۷- بروز زخم در دهان یا بر روی دستگاه تناسلی

۸- دردهای عضلانی

۹- درد مفصلی

۱۰- تهوع و استفراغ

۱۱- عرق شبانه


این علائم معمولا ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشد. اگر شما چند مورد از این علائم را داشته باشید و مشکوک شوید که ممکن است شما هم به این بیماری مبتلا شده باشید، قرار ملاقاتی را با پزشک‌تان تنظیم کنید و آزمایش بدهید.


پس از اینکه علائم اولیه ناپدید شد،HIV ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها هیچ علامت دیگری نشان ندهد. در طی این مدت، ویروس در بدن شما تکثیر می‌شود و شروع به ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن می‌کند. شما این روند را احساس نمی‌کنید یا اصلا بیمار به نظر نمی‌رسید، اما ویروس همچنان فعال است و ممکن است به راحتی آن را به دیگران انتقال دهید. به همین دلیل است که آزمایش دادن در همان مراحل اولیه بسیار اهمیت دارد، حتی زمانی که شما حال‌تان خوب است.
 


HIV در هنگام این‌که پیشرفت می‌کند، به سلول‌های CD۴ حمله و آنها را تخریب می‌کند به اندازه‌ای که بدن دیگر نمی‌تواند با عفونت و بیماری مبارزه کند. هنگامی ‌که این اتفاق رخ می‌دهد، عفونت HIV می‌تواند منجر به ایدز AIDS شود. برای این‌ که HIV به بیماری ایدز AIDS تبدیل شود ممکن است از چند ماه تا ۱۰ سال یا حتی طولانی‌تر زمان لازم باشد.


همه‌ی کسانی که مبتلا به HIV هستند، مبتلا به ایدز AIDS نخواهند شد. HIV را می‌توان با دارویی به نام درمان ترکیبی  ضد ویروس پسگرد کنترل کرد. این ترکیب دارویی همچنین گاهی با نام داروی ضد ویروس پسگرد با فعالیت بالا نامیده می‌شود. این نوع دارو درمانی می‌تواند از تکثیر ویروس جلوگیری کند. در حالی که این درمان معمولا پیشرفت بیماری ایدز را کاهش می‌دهد و کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد، اما زمانی موثرتر است که انجام آن از همان مراحل اولیه‌ی بیماری آغاز شود.


شاید کمی طول بکشد، اما ویروس HIV می‌تواند در نهایت سیستم ایمنی بدن شما را شکست دهد. هنگامی‌که این اتفاق رخ بدهد، اچ‌آی‌وی به نشانگان اکتسابی کمبود ایمنی (ایدز یا AIDS) پیشرفت می‌کند که آخرین مرحله‌ی عفونت است. در این مرحله، سیستم ایمنی بدن شما به شدت آسیب دیده‌است، و شما را در برابر عفونت فرصت‌طلب آسیب‌پذیر می‌کند.


بدن در حالت طبیعی قادر به مبارزه با عفونت‌های فرصت‌طلب است، اما این عفونت‌ها می‌توانند برای افرادی که اچ‌آی‌وی دارند، تهدیدکننده باشند. ممکن است متوجه شوید که دائم دچار سرماخوردگی، گلودرد و عفونت‌های قارچی می‌شوید. ممکن است علائم زیر را نیز تجربه کنید:


– حالت تهوع

– استفراغ

– اسهال مداوم

– خستگی مزمن

– کاهش وزن سریع

– سرفه و تنگی نفس

– تب، لرز، و عرق شبانه‌ی مکرر

– راش، زخم، یا بروز ضایعاتی در دهان و بینی، و بر روی ناحیه تناسلی یا زیر پوست

– تورم طولانی غدد لنفاوی زیر بغل، کشاله‌ی ران یا گردن

– از دست دادن حافظه، سردرگمی، یا اختلالات عصبی
 


آزمایش دادن تنها راه است برای اینکه بدانید آیا HIV دارید یا نه. اگر جواب آزمایش HIV شما مثبت باشد، می‌توانید درمان لازم را دریافت کنید و اقداماتی را برای کاهش خطر سرایت ویروس به دیگران انجام دهید.