با آغاز دوره یائسگی (زادبس)، تخمدانها تغییر رویه میدهند و دیگر مثل گذشته هورمون نمیسازند. الگوی سابق که تغییر کند و هورمون های جنسی زنانه (استروژن و پروژسترون) کم شود، دیگر تخمک گذاری مثل قبل اتفاق نمی افتد و امکان باروری هم به صورت طبیعی از بین می رود. با وجود تمام این اتفاقات آیا میل جنسی کاهش می یابد؟ آیا از نظر پزشکی، یائسگی منعی برای رابطه جنسی زنان محسوب می شود؟
 


ایران وکیل – واژه عربی یائسه از ریشه «یأس» آمده و ناشی از این ذهنیت دنیای سنتی (یا شاید فرهنگ اعراب) است که گویا زن ها فقط برای ایفای نقش همسری یا مادری آفریده شده اند و وقتی قابلیت باروری را از دست  می دهند، همه چیزشان از دست می رود و باید «ناامید» صدایشان کرد.  در انگلیسی به این اتفاق می گویند منوپاز (menopause) که دقیقا یعنی توقف قاعدگی؛ و در فارسی هم فرهنگستان واژه «زادبس» را برای آن پیشنهاد کرده که چه واژه خوبی است.


يائسگي دوران جديدي از زندگي زنان است که براي سازگاري و درک تغييرات حاصله از آن بايد بر ميزان آگاهي ها و دانسته هاي زنان و افراد خانواده و البته جامعه افزود. در گذشته ديدگاه و نگرشي بسيار منفي درباره يائسگي زنان وجود داشت از جمله اينکه يائسگي را مترادف با ازکارافتادگي، ناتواني، بيماري، آغاز پيري و افسردگي هاي درازمدت مي دانستند. در حالي که امروزه با توجه به خدمات بهداشتي-درماني گوناگون و شناخت تغييرات زيستي زنان، اين گونه تفکرات و برداشت ها به کلي مردود هستند چرا که بسياري از زنان در اين دوره سعي مي کنند فارغ از مشکلات و درگيري هاي قبلي، به دنبال کسب فرصت هاي جديدي براي رسيدن به هدف ها و انگيزه هاي خود باشند. به طور کلي مي توان گفت يائسگي بخش طبيعي و اجتناب ناپذير زندگي زنان است و براي هر زني رخ خواهد داد. تنها با آگاهي از ويژگي هاي خاص اين دوران است که مي توان با منطقي ترين شيوه ها با مسائل و مشکلات اين دوره به مقابله برخاست. بيشتر خانم ها قادرند اين تغييرات را به آساني و بدون ابتلا به بحران خاصي طي کنند.


کاهش هورمون استروژن متعاقب یائسگی می تواند سبب بروز تغییراتی در تمایل و عملکرد جنسی یک زن شود. زنان در دوره یائسگی و پس از ان ممکن است متوجه شوند که براحتی برانگیخته نمی شوند. و احتمالا به لمس و فشار کمتر حساس هستند. در نتیجه این عوامل سبب بروز کاهش در تمایل جنسی می شوند.


از طرف دیگر کاهش سطح استروژن سبب کاهش خونرسانی به واژن می شود. و کاهش خونرسانی به واژن به نوبه خود روی لغزندگی اندام تاثیر منفی می گذارد و خشکی زیاد واژن مانع از کسب رابطه جنسی خوشایند می شود.


کاهش سطح استروژن تنها علت مطرح شده برای کاهش تمایل جنسی زنان یائسه نیست؛ عوامل متعدد دیگری نیز وجود دارند که می توانند اشتیاق یک زن برای رابطه جنسی را در دوره یائسگی و پس از ان تحت تاثیر قرار دهند.از جمله


 • مشکلات کنترل مثانه

 • اختلالات خواب

 • افسردگی یا اضطراب

 • استرس

 • داروها

 • بیماریها و مشکلات طبی


حال بر می گردیم به موضوع اصلی: آیا یائسگی سبب کاهش تمایل جنسی در همه زنان می شود؟


خیر.


زوجی که در تمام سال های گذشته باید مراقب بارداری می بودند و یک چشم شان هم دنبال بچه ها بود، حالا دیگر خیال شان از بارداری راحت شده و بچه ها هم بزرگ شده اند و همه اینها یعنی معمولا بعد از یائسگی یا بهتر بگوییم زادبس، کیفیت رابطه زناشویی زوج ها و حتی کمیت آن، می تواند بهتر شود. 


ما منکر مشکلات یائسگی نیستیم ولی معتقدیم مشکلی است که راه حل دارد و به دلیل اهمیت روابط جنسی در صمیمیت بین زوجین، نباید هیچ چیز سبب حذف رابطه جنسی یا حتی کاهش آن شود.


 اما برای حل این مشکلات چه باید کرد؟


 1.  ژل لوبریکانت بعد از سن یائسگی، یار همیشگی زوج هاست و باید همیشه در کشوی تخت خواب در دسترس باشد. 

 2.  سالهاست «هورمون درمانی جایگزین» یا HRT را پزشکان برای خانم های یائسه شده تجویز کرده اند؛ چه به صورت موضعی و چه به صورت خوراکی. این درمان، اکثر عوارض یائسگی را کاهش می دهد و در ارتقای کیفیت رابطه زناشویی هم موثر است. 

 3.  خیال پردازی میتواند بر میل جنسی موثر باشد. مغز شما بسیار قدرتمند است، پس اجازه دهید افکارتان آزادانه به خیال پردازی ذهنی بپردازد. اگر شما به نوع خاصی از رابطه جنسی علاقه مند هستید بدون خجالت می توانید در مورد آن بیاندیشید و خیال پردازی کنید. سعی کنید خیال پردازی خود را افزایش بدهید؛ زیرا اینگونه قدرت جنسیتان افزایش می یابد.

 4. هنگام خواندن داستان های عاشقانه شما حوادث و اتفاقات را در ذهن خود تجسم می کنید و هنگامی که شما خطوط داستانی را با شریک زندگیتان بخوانید مکالمات عاشقانه و صمیمی بینتان به وجود خواهد آمد.

 5. از طریق ورزش کگل (Kegels) می توانید ماهیچه های کف لگن خود را سفت کرده و خطر ابتلا به بی اختیاری ادرار را کاهش دهید. همچنین با انجام این ورزش درد در زمان برقراری رابطه جنسی را در خود کاهش می دهید. تحقیقات نشان داده انجام این ورزش با اوج لذت جنسی (ارگاسم) و رضایت جنسی همراه است.

 6. چمباتمه از عضلات کف لگن شما محافظت می کند و مکملی برای حرکت Kegels به حساب می آید. این اصلا غیر معمول نیست که با انجام دادن حرکات ورزشی خاص می توان میل جنسی را در دوران یائسگی افزایش داد. هنگام انجام حرکات ورزشی اندروفین در بدنتان آزاد شده، گردش خون و انرژی شما افزایش پیدا می کند.

 7. نیازی نیست تغییرات غذایی عجیبی داشته باشید بلکه تغییرات جزئی می تواند بسیار در میل جنسی شما موثر باشد. زیرا خلق و خو، الگوی خواب، استرس و میل جنسی شما به مصرف غذایتان وابسته است. برخی غذاها و سبزیجاتی که میل جنسی را افزایش می دهند، عبارت اند از: زغال اخته، کاکائو، نارگیل، آووکادو، عسل و جنسینگ.

 8. رابطه جنسی چیزی فراتر از برقراری فیزیکی با همسرتان است. برای برقراری رابطه بهتر با همسرتان شما نیازمند گسترش تجربیاتتان هستید که در نهایت به صمیمیت واقعی خواهید رسید. در دوران یائسگی به دلیل نازک شدن دیواره های واژن ممکن است همسرتان در حین رابطه جنسی احساس ناراحتی بکند. شما با صحبت کردن با همسرتان می توانید راهی برای بهتر و متنوع کردن رابطه جنسیتان بیابید و از رابطه جنسیتان لذت ببرید.

 9. اگر شما در مورد رابطه جنسی، رسیدن به اوج لذت جنسی و پاسخ ها دچار نگرانی باشید؛ این نگرانی شما مستقیما به اتاق خوابتان منتقل می شود. بنابراین برای تغییر در رابطه جنسی باید نگرانی ها را کنار گذاشته و خلق و خویتان را تغییر دهید. راههایی برای تقویت میل جنسی وجود دارد، مانند: معاشقه با همسر و تماشای فیلم های رمانتیک می تواند به شما کمک کند.

 10. اگر مشکلی باقی بماند، مشاور به زوج ها کمک می کند زندگی جنسی حتی با کیفیت تری نسبت به قبل داشته باشند.
 


 


سخن آخر:


در دوره یائسگی ممکن است احساس کنید که تمایلات شما به اندازه قبل نیست. نباید خیلی عجله کنید و باید به خودتان فرصت بدهید و برای روابط عاشقانه وقت بگذارید.درگیر روابط عاشقانه شدن لزوما به معنای ارتباط جنسی نیست و عشق و محبت می تواند به طرق مختلف ابراز شود و مهم تر از هرچیز، این است که خانم ها، ذهن شان را از باورهای قدیمی در مورد اینکه بعد از ۵۰ سالگی دیگر باید شمارش معکوس را شروع کرد، بشویند.نیمه دوم زندگی خانم ها، می تواند نیمه موفق تر و رضایت بخش تر زندگی آنها باشد، اگر بخواهند.


 


 

منبع: http://drsekhavati.com,http://www.niksalehi.com,http://www.pezeshk.us,http://www.beytoote.com,http://www.tanzimekhanevadeh.com