ایران وکیل – نفخ شکم معضلی است که خیلی افراد از آن شکایت می کنند. این مشکل بیشتر به دلیل عادت های غلط غذایی بوجود می آید و به راحتی هم قابل درمان است. گازهای موجود در روده عنصر اصلی بروز نفخ هستند.


یبوست یکی از زمینه سازهای نفخ است, و خود یبوست به دنبال کاهش مصرف فیبر و مایعات بوجود می آید. به همین خاطر غذاهای فست فودی که فیبر کمتری دارند مصرفشان نفخ را بوحود می آورد. یکی دیگر از دلایل نفخ حساسیت های غذایی است که منجر به تولید گاز روده می شود. همچنین توصیه های کاربردی در زمینه رژیم های غذایی و نحوه صحیح غذا خوردن باید رعایت شود از این مواد می توان به تند غذا خوردن اشاره کرد. اگر غذا را تند میخورید احتمال اینکه دچار نفخ شوید بیشتر است, زیرا هوای بیشتری به معده تان وارد می کنید. جالب است بدانید که افرادی که معتاد به جویدن آدامس هستند بیشتر به نفخ دچار می‌شوند. لازم به ذکر است که پرخوری هم عامل خوبی برای نفخ است.


همچنین مصرف بی رویه نوشیدنی های گاز دار هم عامل خوبی برای نفخ هستند. جالب است بدانید که افرادی که معتاد به جویدن آدامس هستند بیشتر به نفخ دچار می شوند. و پر خوری هم عامل خوبی برای نفخ است. همچنین خوراکی هایی مثل لوبیا و کلم نفخ آورند. اگر دچار نفخ می شوید مصرف این خوراکی ها را محدود کنید. و به جای آن از جعفری, نعنا, زنجبیل و آناناس استفاده کنید.


داروی ضد نفخ دایمتیکون  با متصل شدن به موادی که در لوله گوارش هستند به دفع آنها کمک می کند و از این طریق نفخ را از بین می برد. این دارو به شکل های قرص و قطره وجود دارد.


دارو باید به همان میزانی که پزشک تجویز کرده است مصرف شود و این تجویز در افراد مختلف فرق می‌کند. قرص دایمتیکون باید در طی زمانی که گفته شده است به طور صحیح مصرف شود. همچنین بهترین تاثیر این دارو بعد از خوردن غذا و در هر ۸ ساعت مصرف می‌باشد. به طور معمول برای بزرگسالان مقدار 40 میلی‌گرم (1 میلی‌لیتر از سوسپانسیون) و حداكثر تا 50 میلی‌گرم در روز یا 2-1 قرص به صورت چهار بار در یک روز، بعد از غذا و هنگام خواب و یا بر حسب نیاز بیمار مصرف می‌شود.

مقدار مصرف دایمتیكون در كودكان براساس شدت بیماری و میزان سطح بدن آن‌ها تعیین می‌شود.

توجه: مواردی مانند تهوع و استفراغ شدید، سرگیجه شدید، ناراحتی‌های شنوایی و بینایی و همچنین تغییر رنگ بعضی نقاط پوست، جوش‌های ریز و متورم شدن لب‌ها که نشان دهنده آلرژی به این دارو است را حتما به پزشک اطلاع دهید.


– بیماران دیابتی


– سرطان پانکراس


– درمان نفخ معده و نیز درمان نفخ شکم


– اختلال در ترشحات پانکراس


– نارسایی لوزالمعده


عوارضی که ممکن است با مصرف قرص دایمتیکون رخ دهد در چند گروه قرار میگیرد. گروه اول علایمی مثل سر درد, حالت تهوع, استفراغ, اسهال و اختلال دستگاه گوارش بوجود آمد جای نگرانی نیست, این عوارض از بین می روند و معمولا خیلی کم اتفاق می افتند اما اگر به طور شدید بوجود آمد با پزشکتان مشورت کنید.


علایم گروه دوم عوارض مصرف قرص دایمتیکون مانند تهوع و استفراغ شدید, سرگیجه شدید, ناراحتی های شنوایی و بینایی که با کاهش قدرت شنوایی و بینایی همراه است و همچنین تغییر رنگ بعضی نقاط پوست, جوش های ریز و متورم شدن لب ها که نشان دهنده آلرژی به این دارو است را حتما به پزشک اطلاع دهید.


و دسته سوم عوارض داروی دایمتیکون که در صورت مشاهده آن حتما باید به اورژانس مراجعه کرد, علایمی مثل غش کردن, تنگی نفس و کاهش سطح هوشیاری است.


لازم به ذکر است که گفته شود اگر سابقا به دارو یا خوراکی  آلرژی داشته اید باید در مصرف داروی ضد نفخ احتیاط کنید و قبل از مصرف حتما به پزشک اطلاع دهید.


 
 


به دلیل ارتباط مستقیم دارو ها با عملکرد کبد و کلیه و همچنین مضرات مصرف بعضی دارو ها و باید ها و نبایدهای مصرف همزمان بعضی دارو ها سبب شده است که امروزه مبحث تداخلات دارویی اهمیت ویژه ایی داشته باشد و دانستن این اطلاعات می تواند در بهبود و حفظ سلامت انسانها کمک کند. بهتر است قبل از تجویز هر دارویی توسط پزشک, او را از مصرف سایر داروهایمان آگاه کنیم تا راهنمایی بهتر از طرف پزشک صورت گیرد. ما چند نکته تداخل دارویی با قرص دایمتیکون را برای شما در این مطلب گنجانیدم.


از جمله اینکه بیمارانی که دچار نارسایی ها یا بیماری های کبدی و کلیوی دارند نباید همزمان از این قرص استفاده کنند. و اگر داروهای گیاهی یا مکمل های ویتامینه مصرف می کنید, حتما از این موضوع که مصرف این داروها باهم بی خطر است مطلع شوید.


مصرف دایمتیکون در زمان بارداری و شیردهی


اگر تجویز داروی دایمتیکون در دوره بارداری توسط پزشک صورت گرفت, منع مصرف ندارد ولی مصرف باید بر طبق دستور و صلاح دید پزشک باشد و از مصرف خودسرانه, طولانی مدت و بدون نسخه پزشک جدا خودداری کنید


همچنین در زمان شیردهی این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود و بهتر است که استفاده نشود و یا قبل از استفاده حتما پزشک را در جریان بگذارید.


– رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش مناسب برای جلوگیری از ایجاد گاز و مشکلات ناشی از آن اهمیت دارد.


– این دارو بهتر است بعد از غذا و هنگام خواب مصرف شود.


– بیمارانی که دچار نارسایی‌ها بوده و یا بیماری‌های کبدی و کلیوی دارند نباید همزمان از این قرص استفاده کنند. 


– اگر تجویز داروی دایمتیکون در دوره بارداری توسط پزشک صورت گرفت منع مصرف ندارد ولی مصرف باید بر طبق دستور و صلاح دید پزشک باشد.


– در زمان شیردهی این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود و بهتر است که استفاده نشود.


– اگر همزمان با این دارو، هر داروی بدون نسخه، گیاهی یا مكمل ویتامینی یا غذایی را مصرف می‌كنید به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. 


– اگر مصرف یک دوز از دارو را فراموش كردید، به محض به یاد آوردن، آن را مصرف نمایید. با این حال اگر در زمان دوز بعدی به یاد آوردید، از مصرف دوز فراموش شده منصرف شده و به رژیم منظم قبلی برگردید. هرگز دوز دارو را دو برابر نكنید.


– جهت دستيابی به نتايج سريع‌تر و كامل‌تر، ‌قرص‌ها را كاملاً بجويد.


– مصرف این دارو در کولیک نوزادان توصیه نمی شود.


– قرص های دایمتیکون باید کاملاً جویده شوند.


در دمای زیر30درجه سانتی گراد و دور از نور مستقیم و رطوبت نگهداری نمایید. دور از دسترس اطفال قرار دهید. دارو را در حمام، نزدیک سینک ظرفشویی یا دیگر مکانهای مرطوب قرار ندهید.


 


گردآورنده: عاطفه کریمی


پایگاه نیوزی ایران وکیل