مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی

در بیشتر کشورهای دنیا، مادران باردار می دانند که زایمان طبیعی در انتظارشان است و چنانچه به آنها بگویند باید با کمک روش دیگری مانند سزارین نوزاد خود را به دنیا بیاورند، تعجب می کنند و نگران می شوند که چه مشکلی وجود دارد که پزشک چنین پیشنهادی را به آنها کرده است
 


ایران وکیل – مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی با بیان اینکه زایمان طبیعی فرآیندی فیزیولوژیک است و باید بدون مداخله یا با حداقل مداخلات انجام شود، افزود: بر اساس آمارها 85 تا 90 درصد زنان باردار می توانند زایمان طبیعی داشته باشند.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهلا خسروی این تصور را که نوزادانی که به صورت طبیعی متولد می شوند، از بهره هوشی کمتری برخوردار هستند، رد کرد و افزود: بر اساس مطالعات صورت گرفته، ضریب هوشی نوزادان حاصل از زایمان طبیعی نه تنها کمتر از نوزادان متولد شده به صورت سزارین نیست، بلکه در برخی مطالعات ثابت شده است که بهره هوشی بالاتری نیز دارند.

وی با تاکید بر اینکه نوزادانی که از طریق زایمان طبیعی متولد می شوند، سالم ترند، اظهار داشت: مادر و جنین باید پروسه زایمان را طی کنند چراکه این پروسه در رشد جنین کمک زیادی می کند.

خسروی خاطرنشان کرد: در بیشتر کشورهای دنیا، مادران باردار می دانند که زایمان طبیعی در انتظارشان است و چنانچه به آنها بگویند باید با کمک روش دیگری مانند سزارین نوزاد خود را به دنیا بیاورند، تعجب می کنند و نگران می شوند که چه مشکلی وجود دارد که پزشک چنین پیشنهادی را به آنها کرده است، این نگرش تقریبا در تمام کشورهای دنیا وجود دارد.

وی اضافه کرد: تلاش کشورهای دنیا این است تا جایی که امکان دارد، فرایند زایمان خوشایند طی شود؛ از این رو با فراهم کردن برخی تسهیلات برای مادران باردار، شرایط زایمان طبیعی در منزل برای آنها تامین می شود، اما در کشور ما بیش از 97 درصد زایمان ها در بیمارستان انجام می شود، بنابراین تلاش ها باید به این سمت باشد که محیط بیمارستان برای مادر، به محیطی خوشایند تبدیل شود.

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی گفت: آمار زایمان طبیعی در کشور ما در 30 سال قبل، بسیار بالا بود؛ زیرا در آن زمان، تعداد متخصصان زنان و زایمان و همچنین دسترسی مردم به خدمات جراحی و پزشک متخصص کمتر بود، اما به تدریج با گسترش شهرنشینی و افزایش دسترسی مردم به خدمات درمانی و متخصصان زنان از یک طرف و ترس و نگرانی ناشی از دردهای زایمانی و عدم ارائه آموزش به مادران در خصوص فرآیندهای زایمانی و همچنین جهت دادن به سمت سزارین باعث شد که آمار سزارین رو به فزونی گذارد.

وی افزود: سال ها قبل، فضای اتاق های زایمان به موازات سایر امکاناتی که در حوزه سلامت و بهداشت و درمان فراهم می شد، رشد نکرده بود و مادرانی که در فضای نامناسب اتاق زایمان فرزند خود را به دنیا آورده بودند، تجربه ناخوشایند زایمان خود را به نسل بعد منتقل می کردند و همین موضوع منجر شد، با توجه به توسعه خدمات و افزایش متخصص، دختران جوان تر تمایلی به زایمان طبیعی نداشته باشند.

خسروی ادامه داد: 90 درصد زنان باردار می توانند زایمان طبیعی داشته باشند، اما برخی از آنها نیز به دلایل فیزیولوژیک توانایی انجام زایمان طبیعی را ندارند و روش سزارین نیز برای این گروه از مادران باردار درنظرگرفته شد و درواقع سزارین یک روش زایمان برای موارد پرخطر است.

وی با اشاره به اینکه به رغم افزایش ظرفیت در رشته تخصصی زنان و زایمان و تصور اینکه این نیروها در سراسر کشور توزیع شده اند و نیاز به متخصص در سراسر کشور برطرف شده است، افزود: بیشتر این متخصصان تمایل به خدمت در کلانشهرها دارند؛ به همین دلیل، مادران ساکن در شهر، بیش از روستاییان، به وضع حمل به شیوه سزارین روی آورده اند.

خسروی به اهمیت روزهای پایانی بارداری در رشد جنین اشاره کرد و گفت: زایمان به شیوه طبیعی به جنین این اجازه را می دهد که به نهایت تکامل جسمی خود دست پیدا کند، چراکه بیشترین رشد سلول های مغزی، سیستم تنفسی و همچنین کبد، در روزهای پایانی بارداری اتفاق میفتد؛ بنابراین عمل سزارین انتخابی به معنای دستکاری در نظام آفرینش است.

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی ادامه داد: تولد زودتر از موعد جنین، به دلیل نارسی کبد، مشکل زردی نوزادی و ومشکلات سیستم تنفسی نوزاد را به همراه دارد؛ بنابراین هرچه میزان سزارین بیشتر باشد، عوارض و پیامدهای نوزادی افزایش می یابد.

وی افزود: وقتی دردهای زایمانی آغاز می شود و جنین در جریان این دردها و کانال زایمان قرار می گیرد، به نهایت رشد دوران جنینی خود می رسد زیرا آمادگی پذیرش زندگی خارج از رحم مادر را پیدا می کند.

خسروی با بیان اینکه ایران پس از برزیل دومین کشور به لحاظ فراوانی زایمان های سزارین در جهان است، تصریح کرد: بر اساس تاکید سازمان بهداشت جهانی، سزارین نباید بیش از 10 تا 15 درصد کل زایمان ها را شامل شود و به دلیل آمار بسیار بالای سزارین در کشور، ترویج زایمان طبیعی به عنوان یکی از مهمترین برنامه ها در طرح تحول سلامت مورد توجه قرار گرفت.

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی درباره اقدامات و تسهیلاتی که در راستای طرح تحول سلامت برای ترویج زایمان طبیعی در بیمارستان های دولتی فراهم شده است، اظهار داشت: با اجرای این برنامه انتظار می رود که نگرش نسبت به انجام زایمان طبیعی افزایش یابد.

وی تصریح کرد: در راستای کاهش آمار سزارین، مشکلاتی وجود داشت؛ مثل اینکه برخی از مادرانی که زایمان قبلی آنها به روش سزارین بود، سزارین تکراری محسوب شده و کاندید انجام سزارین هستند، البته در این رابطه در برخی از این افراد که علت انجام سزارین اول دیگر وجود ندارد، با حمایت یک تیم قوی ماما و متخصص زنان امکان زایمان طبیعی پس از سزارین وجود دارد، اما برای افرادی که در زایمان اول سزارین را انتخاب کرده اند، احتمال انتخاب زایمان طبیعی برای فرزندان بعدی کمتر می شود و این موارد بر روند آمار سزارین ها در آینده تاثیر می گذارند.

خسروی خاطر نشان کرد: از زمان اجرای طرح تحول سلامت، از سال 1393 به بعد، شیب تند سزارین در کشور کنترل شد؛ به طوری که آمار سزارین در چهار سال گذشته کاهش یافت و آمارها نشان می دهند که جمعیت نخست زاهایی که سزارین می کنند، رو به کاهش است؛ این درحالی است که اگر جلوی رشد چشمگیر زایمان سزارین در کشور گرفته نمی شد، روند سزارین افزایش می یافت اما با اقدامات چهار سال گذشته این روند شکسته شد.

وی، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه مامایی، تصریح کرد: بخشی از این اقدامات شامل ایجاد زیرساخت هایی مانند تجهیز بیمارستان ها و ایجاد فضایی خوشایند برای زایمان طبیعی، رایگان شدن زایمان طبیعی در بیمارستان های دولتی و توانمند کردن افراد ارائه دهنده خدمت بود.

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی با بیان اینکه آماده کردن مادران برای زایمان بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: کلاس های آمادگی برای زایمان از هفته بیستم بارداری در مراکز بهداشتی و درمانی و نیز در بیمارستان های دولتی یا خصوصی برگزار می شود.

وی ابراز امیدواری کرد: با کمک رسانه ها، شاهد استقبال بیشتر مادران از کلاس های آمادگی زایمان فیزیولوژیک هستیم.

خسروی درخصوص ساخت اتاق های زایمان (LDR) در بیمارستان های دولتی گفت: درحال حاضر هزار و 900 اتاق تک نفره زایمان در سطح کشور وجود دارد که تعداد آنها در هر بیمارستان متناسب با شرایط بیمارستان ها و میانگین مراجعات ساخته شده است، اما مشکلی که وجود دارد، کمبود نیروی مامایی برای ارائه خدمات در این اتاق های زایمان است؛ چراکه نیروی انسانی به موازات ایجاد زیرساخت ها تامین نشده است.

وی در توضیح زایمان طبیعی بدون درد نیز اظهار داشت: زایمان بدون درد غیردارویی، در واقع به زایمانی اطلاق می شود که با استفاده از روش های طبیعی ازجمله انجام ورزش های صحیح دوران بارداری، روش های آرام سازی، ماساژ درمانی، موسیقی درمانی، استفاده از بخور گیاهان دارویی معطر به کاهش درد مادر کمک بیشتری شود.


انتهای پیام