مردان مذاکره‌کننده ما سرداران ما هستند و حق نداریم که آنها را تحقیر کنیمبه گزارش ایران وکیل به نقل از روزنامه شرق سخنگوی دولت، روز گذشته در نشست نیوزی هفتگی خود، در پاسخ به سؤال نیوزنگار «شرق» در مورد حوادث کازرون و تکلیف تقسیم این شهرستان گفت: «شکل‌گیری تقسیمات کشوری تابع یک فرایند قانونی است. ممکن است در ایجاد تقسیمات جدید یک عده موافق و یک عده هم مخالف باشند که ما باید در جهت اتحاد مردم حرکت کنیم. هر تصمیمی که منجر به انشقاق مردم شود مورد قبول نیست». محمدباقر نوبخت افزود: «تجربه شخصی و نگاه من (نه به‌عنوان سخنگوی دولت) این است که تقسیمات جدید صرفا موجب پیشرفت نمی‌شود. یک زمانی به‌همراه مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به یک منطقه رفته بودیم. همه در کوچه و خیابان از ایشان این خواسته را داشتند که اگر منطقه ما آزاد اعلام شود اینجا بهشت می‌شود. آن منطقه آزاد شد، اما حالا که به آن منطقه می‌روم و مسائل مردم را می‌بینم، اتفاق خاصی نیفتاده است. فکر نکنیم که اگر تقسیمات جدیدی انجام شود، حتما گلستان می‌شود. این مسئله را همکاران من در وزارت کشور مدیریت می‌کنند».


نوبخت همچنین درباره اعتراض رانندگان کامیون‌ها، گفت: «وزارت راه‌وشهرسازی با این زحمت‌کشان توافقاتی داشته‌اند و اگر دستمان برسد برای این اقشار زحمت‌کش بیشتر تلاش خواهیم کرد. طبق گزارشی که به دست من رسید، حدود ۵۵‌ هزار بارنامه ثبت شده است. این امر می‌تواند به کشاورزان و کارگران لطمه وارد کند و ما قصد نداریم به‌خاطر استیفای حقوق خودمان حق دیگران را زیر پا بگذاریم».


 


سخنگوی دولت درباره اینکه دولت چه اقدامی برای مقابله با استفاده از فیلترشکن برای دورزدن فیلتر تلگرام انجام داده است، عنوان کرد: «دولت موضع خود را در مورد فیلترکردن تلگرام اعلام کرده است. درحال‌حاضر با وجود فیلترشکن‌هایی که وجود دارد، هرکسی اراده کند، بدون فیلتر می‌تواند به همه محتویات تلگرام دست پیدا کند. حالا قاضی و مرجع محترم قضائیه این مسئله را بیان کرده است که پاسخ آن را قبلا داده‌ایم. فعالیت ما در زمینه زیرساخت مشخص است. ما تلاش می‌کنیم بحق از ارزش‌ها صیانت کنیم و به‌خاطر این ارزش‌ها حاضر شده‌ایم محدودیتی برای دسترسی ملت برای تلگرام ایجاد کنیم و تلاش می‌کنیم واقع‌بینانه با فضای مجازی مواجه شویم تا هم بشود از آن استفاده کرد و هم از خطرات محتمل فضای مجازی مصون باشیم».

نباید به هیچ کشوری چشم امید داشته باشیم

وی درخصوص تخریب دولت از سوی رسانه‌ها با وجود اینکه مقام معظم رهبری تأکید کردند همه باید به دولت کمک کنند، گفت: «مذاکرات ما با شش کشور بزرگ صورت گرفت که دنیا را مجاب کنیم که فعالیت‌های هسته‌ای آن نظامی نیست و آژانس هم 11 بار اعلام کرده فعالیت‌های مردم ایران صلح‌آمیز است. بدخواهی آمریکا بر کسی پوشیده نیست. ما آدم‌های ساده‌لوحی نبودیم که هرچه آنها بگویند، قبول کنیم».

محمدباقر نوبخت افزود: وزیر خارجه قبلی آمریکا هم اعلام کرد تیم مذاکره‌کننده ایران باهوش هستند و حتی ترامپ می‌گوید وقتی وزیر خارجه خود را با ظریف مقایسه می‌کند کم می‌آورد، مردان مذاکره‌کننده ما سرداران ما هستند و حق نداریم که آنها را تحقیر کنیم.
 


نوبخت گفت: «همه تلاشمان این است که به مردم هزینه تحمیل نکنیم و حتی حاضریم جان خود را بدهیم و بار دیگر می‌گویم تاریخ آقای روحانی را تکریم خواهد کرد. خیلی‌ها پیش‌بینی می‌کردند بدگویی‌ها پشت‌سر دولت در تاریخ ۲۹ اردیبهشت خود را نشان می‌دهد. دیدید که چه شد. الان دیگر ضربه به دولت، ضربه به قوه ‌مجریه نیست، بلکه به مجموعه نظام است. برخی از روزنامه‌ها را که ادعای انقلابی‌گری دارند ببینید؛ انگار ترامپ صحبت می‌کند، چرا گرا به دشمن می‌دهید؟ از مردم فهیم آمریکا می‌خواهیم که جواب اینها را در انتخابات آینده بدهند».


نوبخت در مورد موضع اروپا نسبت به برجام با اشاره به اینکه نگاه اروپا به برجام با نگاه آمریکا متفاوت است، گفت: «اروپا به دلیل اینکه به ما نزدیک‌تر است، احساس می‌کند اگر فعالیت هسته‌ای ایران نظامی شود، تهدید بیشتری نسبت به آمریکا متوجه خود اروپاست، بنابراین آنها دنبال این بوده و هستند که فعالیت هسته‌ای ما نظامی نشود تا امنیت آنها تضمین شود، ولی ما که به دنبال فعالیت هسته‌ای نظامی نبوده و نیستیم و آنها هم به فعالیت هسته‌ای ما راضی هستند».

سخنگوی دولت درباره وضعیت فروش نفت ایران در شرایط احتمالی تحریم‌های آمریکا، عنوان کرد: «بخش عمده‌ای از نفت به هند و چین فروخته می‌شود. با اروپا نیز در حال مذاکره هستیم که فروش نفت ایران به آنها ادامه یابد و حتی افزایش فروش نفت ایران به این کشورها مطرح است و اگر برخی از کشورها واردات نفت را کاهش دادند، این مسئله جبران شود».

او همچنین در مورد مواضع اخیر روسیه در مسائل منطقه‌ای عنوان کرد: «ما نباید به هیچ کشوری چشم امید داشته باشیم که یاریگر ما باشد. ممکن است کشوری در موضوعی هدف مشترکی داشته باشد و در موضوع دیگری منافع متفاوتی وجود داشته باشد بنا‌بر‌این نباید اگر با کشوری منافع متفاوتی داشته‌ایم تا ابد با آن کشور قهر کنیم».

برخی وزرا هر روز در مجلس کارت می‌زنند

سخنگوی دولت درباره مطرح‌شدن موضوع عدم کفایت رئیس‌جمهور توسط برخی مخالفان دولت گفت: «مخالفان دولت دو سال پیش همین کارها را کردند ولی مردم در انتخابات باز هم به روحانی رأی دادند. این افراد کل مردم ایران را نمایندگی نمی‌کنند مردم ممکن است توقع و انتقاداتی از ما داشته باشند، ما هم خود را موظف می‌دانیم به انتظارات آنها پاسخ دهیم».

او در پاسخ به سؤالی در مورد موضع دولت درباره سؤال نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهور، عنوان کرد: «سؤال استیضاح و تذکر حق نمایندگان مجلس است ولی باید در جای خود از این حق استفاده شود. اگر سؤال از رئیس‌جمهور با هدف رفع ابهام انجام می‌شود که نمایندگان رئیس‌جمهور پاسخ می‌دهند، نباید ذهن دولت با این سؤالات گرفته شود. سابقه استیضاح را دیده‌ایم. اکثریت مجلس استیضاح را تأیید نکردند اما من به وجدان عمومی مجلس ایمان دارم».

نوبخت افزود: «این روزها بعضی از وزرای ما باید در مجلس کارت بزنند و هر روز آنجا هستند. تنها چیزی که کم نداریم مشکلات است. دولت توضیحات لازم را راجع ‌به سؤال جمعی از نمایندگان مطرح می‌کند. مجلس محل وضع قانون و رفع مشکلات است اما آیا با طرح این سؤال کمکی به حل مشکل مردم می‌شود؟».

نیوزنگاری درباره انتقاد رئیس‌جمهور از مدیران دولتی و اینکه آیا تغیيری در این مدیران ايجاد می‌شود پرسید که سخنگوی دولت در پاسخ گفت: «دولت این اعتقاد را ندارد که تا پایین‌ترین سطح مدیران عوض شوند. دولت بدون نگاه حزبی و جناحی از مدیران استفاده می‌کند. اینکه رئیس‌جمهور نسبت به مدیران اظهارنظر می‌کند، برای این است که مدیران باید سیاست‌های دولت را اجرا کنند. مدیری که سیاست دولت را اجرا نکند، باید حتما تغییر کند. مدیران دولت باید بر رده‌های پایین خود نظارت داشته باشند تا سیاست‌های دولت اجرا شود. مدیری می‌تواند نگاه سیاسی متفاوتي با دولت داشته باشد ولی چنین مدیری باید سیاست‌های دولت را اجرا کند».

نوبخت درباره جلسه مسئولان سه قوه برای حل مشکلات اقتصادی، گفت: «ما در مذاکرات هیچ چشم امیدی به آمریکا نداشتیم ولی تحریم‌ها برای ما مضر بود و باید دیوار تحریم‌ها فرو می‌ریخت؛ البته برجام نه صددرصد خواسته ما بود و نه خواسته طرف مقابل اما آیا بدیلی جز مذاکره برای رفع تحریم‌ها داشتیم؟ قبول داریم که تحریم‌ها به صورت کامل شکسته نشد، اما باید با اتحاد میان قوا به دنبال حل مشکلات باشیم. روز شنبه جلسه‌ای با قوه مقننه و قضائیه داشتیم که آنها برای حل مشکلات دولت به ما کمک کنند؛ این جلسه در جهت تشریک مساعی برای مقابله با شرارت‌های آمریکا بود».


انتهای پیام