کمتر از یک سال پیش (سپتامبر ۲۰۱۷) ملک سلمان، پادشاه عربستان اعلام کرد که محدودیت رانندگی برای زنان کشورش پایان خواهد یافت و زنان عربستان از حق رانندگی برخوردار خواهند شد
 


به گزارش ایران وکیل زنان عربستان سعودی از صبح روز یکشنبه 24 ژوئن 2018 اجازه یافتند تا در خیابان های عربستان رانندگی کنند.


به گزارش اسپوتنیک این اقدام بعد از اجازه رسمی عربستان سعودی برای رانندگی زنان صورت گرفت.

با توجه به صحنه های ثبت شده از شهرهای بزرگ عربستان سعود که به طور مستقیم توسط شبکه های این کشور پخش شد، ده ها زن از دقایق اولیه قانونی شدن حق رانندگی با ماشین های خود به خیابان ها آمدند.

کمتر از یک سال پیش (سپتامبر ۲۰۱۷) ملک سلمان، پادشاه عربستان اعلام کرد که محدودیت رانندگی برای زنان کشورش پایان خواهد یافت و زنان عربستان از حق رانندگی برخوردار خواهند شد.


اوایل ماه جاری میلادی (ژوئن) عربستان سعودی نخستین گواهینامه های رانندگی را برای زنان صادر کرد.


عربستان تنها کشوری در جهان بود که در آن زنان حق رانندگی نداشتند.


برای سال‌ها فعالانی که برای برداشتن منع رانندگی در این کشور مبارزه می‌کردند، دستگیر یا زندانی شده بودند.


منع رانندگی از جمله محدودیت‌هایی است که بر اساس تفسیری خاص از قوانین در عربستان سعودی علیه زنان این کشور به اجرا گذاشته می‌شد؛ اگرچه قوانین عربستان رانندگی زنان را مشخصا منع نکرده بود اما به زنان گواهینامه داده نمی‌شد.


گروه‌های حقوق بشر در عربستان سعودی سال‌ها مبارزه کرده‌اند تا زنان بتوانند از این حق برخوردار شوند.


در سال ۱۹۹۰ میلادی ده‌ها تن از زنان برای رانندگی در ریاض، پایتخت این کشور دستگیر شدند و بعضی از زنان سعودی در سال ۲۰۰۸ و در بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ میلادی تصاویری را که نشان می‌دهند پشت فرمان هستند در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.


انتهای پیام