سندروم استوکس- آدامز (Adams-Stokes disease) چیست؟


سندروم استوکس- آدامز (Adams-Stokes disease) که با نام سنکوپ کاردیو-وسکولار (cardiovascular syncope) نیز شناحته می‌شود، عارضه ای قلبی می باشد. این سندروم در اصل اشاره به قسمت گذرا و ناگهانی از سنکوب کردن و گاهی همراه با تشنج شدید دارد که توسط دو پزشک ایرلندی بنام، رابرتز آدامز(1791-1875) و ویلیام استوکس (1804-1877) برای اولین بار در سال 1717 گزارش گردید.


علائم و نشانه‌های بالینی استوکس آدامز (Adams-Stokes disease)


افراد مبتلا به این سندروم ممکن است دچار رنگ‌پریدگی، توقف موقتی ضربان قلبی، نامتعادل بودن ریتم طپش قلب و در نهایت مسدود شدن عروق کرونری باشند. گاهی اوقات ممکن است یک دوره بیهوشی به مدت 30 ثانیه که در این افراد عادی است دیده شود. این افراد معمولاً دچار تشنج 15 تا 20 ثانیه ای می شوند. در زمان حمله قلبی، تنفس به طور معمول ادامه دارد چون قلب بصورت خودمختار و خیلی سریع در حال پمپاژ خون جهت رساندن اکسژن به دستگاه تنفسی می باشد، به همین دلیل اگر حمله قلبی شدید باشد دستگاه گردش خون سیستمیک، متسع خواهد شد و در آن صورت هیپوکسی اتفاق خواهد افتاد.


بیشتر بخوانید:


سندروم دست بیگانه را بشناسید+ فیلم


سندرم آنجلمن (Angelman syndrome) را بشناسید+ فیلم مبتلایان به سندروم


حملات تشنجی این بیماران به موقعیت بیمار بستگی ندارد، چرا که هر قسمت از بدن که سنکوپ ناشی از دیس ریتمی قلب (ناهنجاری ریتم طبیعی قلب) داشته باشد می تواند تشنج را به همراه داشته باشد. بنابراین هر تشنجی از این بیماران نشانه حمله قلبی نمی باشد. همچنین اگر این حملات در زمان خواب رخ دهد، بیمار خیلی سریع احساس گرمای شدید و برافروخته خواهد داشت و بلافاصله از خواب بیدار می شود. در واقع این بیماری، مانند بیماری میگرن (سر درد شدید) خود بیمار را قبل از شروع تظاهرات بالینی بیماری، آگاه می کند.


تشخیص سندروم استوکس- آدامز (Adams-Stokes disease)


الکتروکاردیوگرام می‌تواند سندروم استوکس-آدامز را تشخیص دهد.


درمان سندروم استوکس- آدامز (Adams-Stokes disease)


بسته به زمان یا شدت حمله و میزان آسیب دیدگی قلب، درمان‌های مختلفی نظیر دارو درمانی تا استفاده از ضربان‌ساز با توجه به تشخیص پزشک استفاده می‌شوند اما اصلی‌ترین گام برای درمان آن، درمان عارضه‌ای است که سبب پیدایش این مشکل شده‌است.


 
 


 علل سندروم استوکس- آدامز (Adams-Stokes disease)


1- مشکلات مادرزادی قلب


2- اختلال در میوکاردیت قلبی


3- اختلالات سیستم عصبی


4- عفونت طولانی مدت بیماری دیفتری


5- بیماری ها و اختلالات بافت همبند در ارتباط با ماهیچه های اسکلتی دژنراتیو


6- اختلال در اندروکاردیت


7- انفارکتوس حاد میوکارد


8- انفارکتوس دیواره تحتانی میوکارد


 


گردآورنده: عاطفه کریمی


پایگاه نیوزی ایران وکیل