محمود عباسی در واکنش به مساله غیر اخلاقی مدرسه ای در تهران

ما کودکانمان را از حداقل های آموزشی محروم کرده ایم و آموزش خود مراقبتی به کودکان را باید از خانواده آغاز کرد
 


ایران وکیل – دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در واکنش به موضوع غیر اخلاقی دبیرستان پسرانه تهران گفت: ما کودکانمان را از حداقل های آموزشی محروم کرده ایم و آموزش خود مراقبتی به کودکان را باید از خانواده آغاز کرد.


محمود عباسی روز یکشنبه در واکنش به حادثه دبیرستان پسرانه تهران با اشاره به پیام مقام معظم رهبری که بسیار برای جامعه و خانواده ها آرامش بخش بود، افزود: آموزش حق کودکان است و وقتی می گوییم «حق» یعنی در برابر آن تکلیف وجود دارد.

وی ادامه داد: خانواده ها، مدارس و دولت در مقابل حق آموزش کودکان تکلیف دارند؛ چه کسی باید پاسخگوی این فاجعه و جنایت علیه کودکان باشد. بی تردید برخورد قوه قضائیه در قبال مرتکب این جرم و جنایت قطعی است و او به سزای اعمال خود خواهد رسید اما آیا این پایان راه است.

عباسی با طرح سوالاتی خاطر نشان کرد: آیا مجازات مجرم مشکلات روحی و روانی کودکان مظلوم و قربانی این جنایت را التیام خواهد بخشید. خانواده ها و مدارس و معلمانی که کودکان و دانش آموزان را در برابر اینگونه حوادث به سلاح علم و دانایی مسلح نکرده اند مسئولیتی ندارند؟

دبیر مرجع ملی حقوق کودک اظهار داشت: باید از این تجربه های تلخ درس بگیریم و زمینه پیشگیری از اینگونه حوادث که سایه شوم آن همواره همراه کودکان مظلوم و قربانی است، فراهم کنیم.

عباسی با تاکید بر آموزش و مشاوره افزود: خانواده ها و مدارس باید آموزش خود مراقبتی به کودکان را در اولویت قرار دهند البته بدون شک این آموزش ها باید در پرتو آموزه های دینی و اخلاقی انجام شود و خانواده ها و مدارس هم خود آموزش ببینند.

عباسی اضافه کرد: یکی از چالش های جدی امروز جامعه ما این است که در سه چهار دهه گذشته ما خوشبختانه جامعه ای فقه گرا شده ایم و متاسفانه اخلاقیات را در همه حوزه های آن فرو گذاشته ایم. اخلاق گمشده امروز جامعه ماست که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.