ایران وکیل – هدف گذاری فرایندی است که با بررسی دقیق آغازشده و تا پایان کار تلاش بسیار زیادی را می طلبد. در بین این دونقطه مراحل بسیار مهمی وجود دارد اطلاع از آن ها به شما اجازه می دهد اهداف قابل دستیابی برای خود انتخاب کنید.


در طول تاریخ بشر، عصر حاضر از لحاظ طول عمر و تندرستی عصری درخشان است. هرگز در گذشته تا به این حد امکان زندگی طولانی و خوب وجود نداشته است.

در سال ۱۹۰۱ متوسط طول عمر کمتر از پنجاه سال بود. در سال ۲۰۰۱ متوسط عمر هفتادوپنج سال بوده و هر سال در حال افزایش است.

هدف شما باید این باشد که عمر طولانی داشته باشید. چند نفر از شما در مورد عمرتان تصمیم گرفته اید و میخواهید چند سال عمر کنید؟

پس از پاسخ به این پرسش اکنون میتوانید کلیه بخشهای زندگیتان را که با جسمتان در ارتباط است بررسی کنید و ببینید آیا راه و روش فعلیتان میتواند شما را به سن دلخواهتان برساند.

یکی از بهترین کارهایی که هم اکنون میتوانید بکنید این است که هر چیزی را که مانعی بر سر راه یک زندگی طولانی و سالم است از سر راه بردارید.

به یاد بیاورید که چهار طریق برای ایجاد تغییر وجود دارد: میتوانید کارهایی را بیشتر انجام دهید، کارهایی را کمتر انجام دهید، کارهایی را تازه شروع کنید و کارهایی را که برای شما و رسیدن به هدف هایتان مفید نیستند متوقف کنید.

به هرحال شما در انتخاب کارهایی که میخواهید انجام دهید و آنهایی که نمیخواهید انجام دهید آزاد هستید و در قبال آن مسئولید.


افرادی که ورزیده و سالم هستند اغلب اوقات به آن فکر می کنند. آنها تمامی زندگی شان را حول رفتارها و فعالیت هایی سازمان دهی می کنند که برای آنها یک زندگی طولانی و شاد به وجود می آورد.

ارزشهای خود را در مورد سلامتی شفاف کنید. بعضی از ارزشهای مرتبط با تندرستی و ورزیدگی عبارت اند از: خوشحالی، انرژی داشتن، زیبایی، انضباط، کنترل بر خود، پشتکار و ورزیدگی. کدامیک از ارزشها برایتان دارای درجه اهمیت بیش تر است؟


تصویر آینده بلند مدت شما برای سامتی تان چیست؟ ایده آل هایتان را در مورد وضعیت سلامتی و تناسب اندامتان شرح دهید. اگر یک زندگی از هر جهت ایده آل و کامل داشته باشید، چه خواهید کرد و چگونه؟

برای تندرستی و وضعیت فیزیکی خود هدفهای مشخصی تعیین کنید

تمرکز خود را برای دستیابی به شرایطی عالی و تناسب اندام قرار دهید، در وضعیت کنونی یک توصیف کامل و صادقانه از وضعیت فیزیکی خودتان تهیه کنید و مبنا یا معیاری برای مقایسه پیشرفت خود مشخص کنید.

دانش و مهارتهای مربوط به حفظ سلامتی و تناسب اندام خود را به روز کنید.

دانش و مهار تهای لازم برای دست یابی و حفظ تندرستی و تناسب اندام را شناسایی کنید. یکی از عاقلانه ترین کارها این است که فرض کنید در مورد این بخش مهم از زندگیتان اطلاعات زیادی وجود دارد که شما هیچ چیز درباره آ نها نمییدانید. فرض کنید که بسیاری از آنچه را هم که می دانید غیردقیق و ناقص است. یک دانش آموز بشوید. خود را در معرض همهٔ ایده ها، اطلاعات و تأثیرات قرار دهید. با موضوع سلامتی و تناسب اندام طوری برخورد کنید که گویی در این مورد کشف های بزرگ و باور نکردنی به وقوع پیوسته که همین طور هم هست و این که هر یک از این ایده های بزرگ میتوانند تأثیر مهمی بر طول عمر و احساس شما نسبت به خودتان داشته باشد.

عادتهایی را که باعث حفظ سلامتی و تناسب اندام میشوند در خود ایجاد کنید

برای دستیابی به سلامت کامل فیزیکی و ذهنی اقدامات مهمی وجود دارد که میتوانید هر روز و در راستای رسیدن به زندگی طولانی همراه با رضایت خاطر انجام دهید. هدف شما باید این باشد که آن ها را بیاموزید و بکار بگیرید به طوری که دیگر برایتان عادی شود.


۱. اولین رمز سامتی، نشاط و طول عمر داشتنِ وزن مناسب و حفظ آن است. یک فرمول ساده ۶ کلمه ای برای کنترل وزن وجود دارد: «کمتر بخورید و بیش تر ورزش کنید. »

۲. خوردن غذای مناسب. از غذاهای متنوعی که طیف گسترده از مواد غذایی را دارند استفاده کنید. تعریف یک رژیم غذایی عالی ساده است: میوه و سبزیجات بیش تر، پروتئین بدون چربی، مواد غذایی سبوس دار،

آب زیاد و پرهیز مصرف زیاد از شکر، نمک و مواد غذایی تهیه شده با آرد سفید.

۳. انجام ورزش مناسب است. شما باید ۳ تا ۵ روز در هفته و هر روز ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش کنید.

۴. خواب و استراحت کافی. شما به ۷ تا ۸ ساعت خوابِ شبانه نیاز دارید تا بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید. حداقل یک روز کامل در هفته کار نکنید و طی آن خود را مقید کنید که به هیچ وجه درگیر کار نشوید. تمام مدت روز هیچ فعالیتی که مربوط به کارتان باشد انجام ندهید.

۵. استفاده از مکمل های غذایی مناسب. اغلب غذاهایی که ما امروزه مصرف می کنیم حاوی ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای بهترین عملکرد نیستند. رژیم غذایی متعادل از نظر متخصصان این است که شما باید در روز حدود ۱۰ کیلو مواد غذایی مصرف کنید تا تمام مواد لازم برای سامتی کامل تأمین بشود. با دکتر خود مشورت کنید گاهی اگر بدنتان نیاز داشته باشد اضافه کردن فقط یک عنصر مانند آهن، سلنیوم یا کروم میتواند وضعیت سلامتی شما را دگرگون کند. می توانید خودتان هم تحقیق کنید و بهترین مواردی را که برای بهترین عملکرد خود نیاز دارید استفاده کنید.

۶. سیگار نکشید. سیگار کشیدن شاید بدترین کاری است که میتوانید با بدن خود بکنید. سیگار کشیدن باعث بروز ۳۲ نوع بیماری مختلف میشود. از سرطان بینی، حنجره، تارهای صوتی، ریه و معده گرفته تا تصلب شریانها، نارسایی قلبی، کاهش عملکرد مغز، بیماریهای استخوان و از بین رفتن بافت های لثه که منجر به نَفسِ بد بو و دندان های فاسد می شود.

۷. عدم مصرف الکل. علت بروز بسیاری از مشکلات جسمی، ذهنی و اجتماعی مانند اختلافات خانوادگی، حوادث رانندگی، از بین رفتن کبد، آسیب مغزی و….


برای سلامتی و تناسب اندام خود برنامه زمان بندی شده روزانه تهیه کنید

فعالیت های روزانه ای را که برای دستیابی به سطح بالایی از سلامتی و حفظ آن لازم است انتخاب کنید آنها را بنویسید و بر اساس ساعت مرتب کنید.


به میدان بیاید و بازی را شروع کنید. برنامه ای را در جهت داشتن زندگی سالم و تناسب اندام برای تمام عمر آغاز کنید.

نیروهای بالقوه خود را بالفعل درآورید

قانون بزرگِ حاکم بر جهان و سرنوشت بشر این است: «موفقیت و شکست اتفاقی نیست.”

برای موفقیت بیشتر در دنیای بیرون باید ابتدا روی دنیای درون کار کنید و در این زمینه رشد و پیشرفت کنید. گوته می نویسد: «برای بیشتر داشتن، باید نخست بیشتر باشید »

رشد شخصی و حرفه ای قدرتمندترین ابزاری است که میتوانید برای دست یابی به هدفهای مورد نظرتان از آنها استفاده کنید.

توانایی و نیروی ذهنی اغلب مردم با یکدیگر بسیار مشابه است. انسانها دارای منابع عظیمی از توان بالقوه هستند که بر حسب عادت از آن بهره ای نمیبرند. هر انسان دارای این توانایی است که بسیار فراتر ازآنچه هست بشود.

آبراهام مازلو میگوید داستان نسل بشر حکایت از مردان و زنانی است که «خود را به بهای کمی میفروشند ». بیش تر مردم به چیزی بسیار کمتر از توانایی های واقعیشان راضی می شوند و انواع توجیهات و دلایل را برای عملکرد ضعیفشان ارائه میدهند. آنها خود را متقاعد میکنند یا اجازه میدهند با سست ترین شواهد متقاعد شوند که نیرو و توان کسانی را که موفق تر از آ نها هستند را ندارند. آنها به جای اینکه غل و زنجیرهای ذهنی خود را پاره کنند و از زندان ذهنی خود رها شوند یک زندگی متوسط را می پذیرند.


اساس فرمول ۱۰۰۰ درصد، قاعده بهبود گام به گام است که چنین میگوید: “گام بزرگ برداشتن مشکل است اما گام کوچک برداشتن آسان است.”

اگر شما دائماً به مطالعه، یادگیری و به روز آوری مهارت ها، شفاف کردن هدف ها، تعیین اولویت های بهتر و واضح تر و تمرکز روی وظایف ارزشمند خود بپردازید، میتوانید بهره وری کلی و کارایی خود را هر روز و برای مدت زمان نامحدودی به میزان ۱/ ۰ درصد افزایش دهید و این بهبود پنج روز در هفته ادامه پیدا کند، در پایان هفته میزان افزایش بهره وری شما ۵/ ۰ درصد و در پایان چهار هفته ۲ درصد خواهد شد. پس از گذشت ۵۲ هفته میزان افزایش بهره وری نسبت به شروع کار به ۲۶ درصد خواهد رسید. اگر شما به یادگیری، رشد مؤثر و کارا بودن خود ادامه دهید ظرف مدت ده سال میزان بهره وری شما ۱۰۰۴ درصد افزایش خواهد یافت.


۱- دو ساعت قبل از شروع کار از خواب بلند شوید و به مدت ۱ ساعت در رشتهٔ خود مطالعه کنید. این زمان را که آن را زمان طلایی نامیده اند آهنگ باقی مانده روز را تعیین میکند. تلویزیون را خاموش کنید، روزنامه را کنار بگذارید. ۶۰ دقیقه اول روز را صرف خودتان و ذهنتان بکنید. اولین ساعت روز جهت دهنده بقیه آن است.

۲- هر روز قبل از شروع به کار هدف های اصلی خود را مجدداً بنویسید و آ نها را مرور کنید. جمله ها را به زمان حال بنویسید درست مانند اینکه به هدف هایتان رسیده اید.

۳- برای کارهای هر روز از شب قبل برنامه ریزی کنید. با این کار، ذهن ناخودآگاه شما درحالی که خواب هستید روی این لیست کار می کند. هنگام بیدار شدن ایده هایی خواهید داشت که به شما در دستیابی به

هدف های روزانه تان کمک میکند.

۴- همیشه روی با ارزشترین استفاده از وقتتان تمرکز کنید. کاری را انتخاب کنید که بیش ترین تأثیر مثبت را در زندگی شغلی تان داشته باشد.

۵- به برنامه های آموزنده صوتی گوش دهید.

۶- پس از هر تجربه کاری، عمل خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید و از خود بپرسید: ((چه کاری را درست انجام دادم؟ و چه کاری را باید به صورت دیگر انجام میدادم؟)) این دو سؤال موجب میشود شما از هر کاری که می کنید بیاموزید و رشد کنید.

۷- با هر مشتری احتمالی یا مشتری واقعی طوری رفتار کنید که گویی مبلغ بسیار زیادی از تولیدات و خدمات شرکت خریداری کرده و قرار است مجدداً چنین کند. همین طور با افراد خانواده مانند با ارز شترین مردم جهان رفتار کنید زیرا واقعیت هم همین است.


برای جامعه تان مؤثر باشید. شما به دنیا آمده اید که از زندگتان استفاده عالی بکنید. هرگز کسی مانند شما نبوده و نخواهد بود. شما بی نظیر هستید. ترکیب خاصی از استعدادها و توانایی ها، احساسات، ایده ها و طرز تلقی ها، شما را از تمام موجوداتی که تا ابد وجود خواهد داشت متمایز می کند.

استیون کاوی در پرفروشترین کتاب سال خود به نام هفت عادت مردمان بسیار موفق  مینویسد: چهار هدف مهم زندگی عبارت اند از: زندگی کردن، دوست داشتن، یادگرفتن و باقی گذاشتن میراث مفید.

در طول تاریخ افرادی که بر جامعه خود تأثیر واقعی به جا گذاشتن معتقد بودند که زندگی آنها دارای معنی و هدف خاصی است. آ نها باور داشتند که وجودشان در زمین برای این است که برای خدمت به بشریت باید کار بزرگی انجام دهند. نمونه ای از افراد بزرگی که خود را وقف خدمت به بشریت کردند را میتوانیم به آلبرت شوآیتزر و مادر ترزا و باغچه بان و … اشاره کنیم.


وقت و پول خود را صرف فعالیت های معنوی هدفمند کنید و یا سعی کنید از راه سیاسی و اقتصادی تأثیرگذار باشید. وجه مشترک عشق به خدمت است افرادی بیشترین تأثیر را بر جامعه شان می گذارند که

عاشق خدمت به مردم باشند.

به شکوفایی معنوی و آرامش درونی برسیم

همه ما تمایل به اتصال به موجودی بالاتر و بزرگتر از خودمان داریم. این تمایل درونی به صورت طبیعی و خود به خود ایجاد میشود و اغلب بدون هدایت با آموزش خاصی به وجود می آید.

شکوفایی معنوی یک موضوع پیچیده و جدال برانگیز است افراد معتقد به هر دین و مذهبی معمولاً مطمئن هستند که ایده های آنها در مورد خداوند درست است و بقیه همه در اشتباه اند و با درجات مختلف در گمراهی بسر میبرند. جنگ های مذهبی از خوفناک ترین جنگ های تاریخ است که وقوع آنها به سبب اختلاف نظر در عقاید، اصول و تفسیرهای معنوی بوده است.

بیشتر ادیان می گویند که خداوند خدای عشق، رحمت و گذشت است اما شگفت آور است که به نام خداوند چه اعمال خشونت آمیزی صورت گرفته و یا در حال انجام است.

شکوفایی معنوی متعالی ترین و مهم ترین کمالی است که کسی میتواند دنبال کند. شکوفایی معنوی، اگر درست درک شود، می تواند کلید آرامش، کامیابی، رضایتمندی و تکامل فردی باشد.

ارسطو در کتاب اخلاق نیقوماخوس وجه مشترک انسانها را تمایل به شاد بودن می داند.

زیگموند فروید به پیروی از نظریات ارسطو آن را اصل لذت  میداند فروید میگوید که: انسان ها مشتاق دستیابی به لذت، دوری از رنج و متمایل به آسایش و دوری از هر نوع ناراحتی فیزیکی، احساسی و مالی هستند.


والاترین فضیلت برای انسان آرامش درون است. میزان موفقیت خود را بر اساس میزان شادی و آرامش درونی و اینکه در مورد خود و دنیایتان چه احساسی دارید بسنجید. آرامش موقعی حاصل می شود که به ندای باطنی گوش دهید و چیزهایی را بگویید و انجام دهید که آ نها را کاملاً درست بدانید. یک اصل ساده برای آرامش درون باور این است که یک قدرت یا موجود مافوق وجود دارد که ما را بسیار دوست دارد، می شناسد، درک میکند و بهترین چیزها را برای ما میخواهد. مهم نیست او را چه بنامیم. در سایه پذیرش این قدرت مافوق در جهان و با گوش دادن به ندای درونمان میتوانیم به او پناه ببریم، او خیر ما را میخواهد و ما را در جهت گفتار و کردار درست هدایت می کند و به ما آرامش میدهد.


یکی از مؤثرترین تمرینات معنوی، خلوت نشینی و مراقبه است. پاسکال می نویسد: ((تقریباً تمام مشکلات انسان نشاءت گرفته از این واقعیت است که او نمی تواند برای مدتی در یک اتاق با خودش خلوت کند.))

اگر واقعاً به دنبال پاسخی برای یک پرسش، راه حلی برای گرفتاری یا مشکلی باشید به خلوت پناه ببرید. گوشه ساکت و آرامی را انتخاب و به مدت ۶۰ دقیقه آرام بگیرید. در طی این مدت ذهن شما شفاف میشود

و پس از حدود ۳۰ دقیقه مراقبه احساس شادی میکنید. شما با جهان احساس یگانگی میکنید و سپس در لحظه ای خاص ایده ها و افکار به ذهنتان راه می یابد.


((با دیگران همان گونه رفتار کن که میل داری با تو رفتار کنند.)) حقایق بزرگ ساده اند. این قانونی است طلایی که می توان آن را به تمامی رفتار و عاداتمان بسط داد.


((چنان زندگی کن که گویی هر عمل تو به یک قانون جهانی تبدیل میشود)).


این اصلی مشترک در آیین های مذهبی جهان است که توسط امانوئل کانت به بهترین وجه بیان شده و او آن را اصل جهانی نامیده است.

ایده عجیبی است! تصور کنید که هر کس چنان زندگی و رفتار کند که گویی همه افراد دقیقاً به همان روش عمل خواهند کرد. مجسم کنید رفتار همه با مردم مانند رفتار شما با آنها باشد.


این سؤالات به شما کمک میکند تا اصل جهانی را در زندگی خود بکار بگیرید.

۱- اگر همه درست مثل من عمل میکردن، دنیا به چه صورت بود؟

۲- اگر همه درست مانند من بودند، کشور من چگونه جایی بود؟

۳- اگر همه درست مانند من بودند، سازمان من به چه صورتی در می آمد؟

۴- اگر همه اعضای خانواده من همه درست مانند من بودند، خانواده ام چگونه بود؟


در هر شرایطی به دنبال خوبی ها باشید. از هر مشکل یا شکستی چیزهایی را که برایتان سودمند است به دست آورید. ایمان کامل داشته باشید و بدانید برای هر اتفاقی که برایتان رخ بدهد دلیل محکمی وجود دارد. درس گرفتن از آنچه اکنون برای ما اتفاق می افتد به ما کمک میکند تا در آینده موفق تر و راضی تر باشید.

نورمن وینسنت پیل می گوید: ((وقتی خداوند میخواهد هدیه ای به ما بدهد، آن را دریک مشکل می پیچد هر چه بزر گتر باشد مشکل بزرگ تر است.))

در هر مشکلی به دنبال درسی پرارزش باشید، با ایمان کامل به اینکه نیرویی مراقب شماست و هر قدم شما را هدایت میکند. هنگامی که با این طرز تفکر به مسائل نگاه کنید از اتفاقات خوبی که برایتان می افتد شگفت زده خواهید شد.


۱- زندگی شما هنگامی بهتر می شود که شما بهتر شوید.

۲- مهم نیست از کجا آمده اید. نکته اساسی این است که به کجا خواهید رفت؟

۳- هر کاری که ارزش خوب انجام شدن را داشته باشد، در ابتدا ارزش بد انجام شدن را دارد.

۴- میزان آزادی شما بستگی به تعداد انتخاب هایتان دارد.

۵- درون هر مسئله یا مشکلی که تجربه میکنید هسته سود یا منفعتی وجود دارد که از آن مشکل یا مسئله بزرگتر است.

۶- برای هر هدفی که معین کنید می توانید هر چه را که لازم است بیاموزید.

۷- تنها محدودیت های ایجاد شده در مورد آنچه میتوانید باشید یا انجام دهید آنهایی است که با ذهنتان برای خود خلق میکنید.