پنیسیلین معمولا برای درمان انواع مختلف عفونت‌های ایجاد شده از طریق باکتری‌ها (مانند عفونی شدن گوش) مورد استفاده قرار می‌گیرد اما گاه ممکن است عوارض جانبی ناخواسته‌ای ایجاد کند که به درمان‌های فوری نیاز دارد
 


ایران وکیل – پنیسیلین یکی از قوی‌ترین آنتی‌بیوتیک‌ها برای مبارزه با باکتری‌های مهاجم به بدن است و اگرچه دارویی مفید است می‌تواند خطرناک و در مواردی کشنده باشد.


پنیسیلین معمولا برای درمان انواع مختلف عفونت‌های ایجاد شده از طریق باکتری‌ها (مانند عفونی شدن گوش) مورد استفاده قرار می‌گیرد اما گاه ممکن است عوارض جانبی ناخواسته‌ای ایجاد کند که به درمان‌های فوری نیاز دارد.


افرادی که به پنیسیلین یا سایر انواع آنتی‌بیوتیک‌‌ها از این خانواده (مانند آموکسی‌سیلین و آمپی‌سیلین) حساسیت دارند، نباید از این قبیل داروها استفاده کنند زیرا حساسیت بدن به آن موجب بروز عوارضی گاه شدید می‌شود. پنی‌سیلین همچنین اثر قرص‌های ضد بارداری را کاهش می‌دهد و در نتیجه احتمال خنثی شدن روش‌های جلوگیری از باروری و حاملگی ناخواسته وجود دارند. نکته‌ای که در مورد آنتی‌بیوتیک‌هایی چون پنی‌سیلین بر آن تاکید می‌شود، این است که باید در موعد مقرر و به همان مقداری مصرف شود که پزشک تجویز کرده. بنابراین نباید مصرف آن را در نیمه راه و بعد از مشاهده کمی بهبودی قطع کرد.


این دارو قادر به درمان عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفلوآنزا نیست بنابراین هرگز نباید این دارو را برای افرادی تجویز یا توصیه کرد که علائمی مشابه بیماری شما دارند، بلکه حتما باید تحت تظر پزشک آن را مصرف کرد.


آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است باعث بروز اسهال شوند که یکی از نشانه‌های ایجاد عفونت جدید در بدن است. در صورت مشاهده اسهال آبکی یا خون‌آلود حتما به پزشک مراجعه کنید و خودسرانه اقدام به مصرف داروهای متوقف کننده اسهال نکنید.


بیشتر بخوانید:


قبل از تزریق پنی‌سیلین


به خاطر داشته باشید که پیش از تزریق پنی‌سیلین، در صورت حساسیت به هر یک از خانواده‌های آنتی‌بیوتیک یا هر نوع حساسیت دارویی، پزشک معالج را از این موضوع مطلع کنید. همچنین در صورت ابتلا به بیماری‌هایی چون آسم، بیماری کلیوی، خونریزی یا اختلال خونریزی، سابقه اسهال به دنبال مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و یا هر گونه سابقه حساسیت، حتما پزشک معالج را در جریان بگذارید. زنان باردار یا زنانی که قصد بارداری دارند نیز باید پیش از تزریق، به پزشک اطلاع دهند. از سوی دیگر، پنی‌سیلین از طریق شیر مادر قابل انتقال به نوزاد است و می‌تواند عوارضی را در نوزاد ایجاد کند.


تست پنی‌سیلین


معمول‌ترین روش برای اطلاع از وجود حساسیت به پنی‌سیلین و پیشگیری از عوارض آن، تست پوستی پنی‌سیلین است. پزشک ابتدا مقداری از ماده را زیر پوست بیمار تزریق می‌کند یا خراشی روی پوست ایجاد می‌کند و بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه منتظر می‌ماند. در صورت وجود حساسیت، ناحیه تست و اطراف آن قرمز و متورم می‌شود. این واکنش پوستی معمولا با خارش همراه است و نشان می‌دهد که بیمار به پنی‌سیلین حساسیت دارد. در صورتی که هیچ علامتی از قرمزی و خارش مشاهده نشود، تزریق آن معمولا بلامانع است. از آن‌جا که احتمال بروز حساسیت به آنتی‌بیوتیک‌هایی چون پنی‌سیلین بالاست، پزشکان توصیه می‌کنند در هر بار تزریق این دارو، حتما تست حساسیت به آن انجام شود تا از بروز اتفاقات بعدی جلوگیری شود.
 


عوارض ناشی از تزریق پنی‌سیلین


از جمله عوارضی که به دنبال حساسیت به پنی‌سیلین رخ می‌دهد، می‌توان به این موارد اشاره کرد:


تنفس سریع یا نامنظم، تب، درد مفصلی، از حال رفتن ناگهانی، تورم صورت، قرمزی پوست، کوتاه شدن تنفس، جوش یا کهیر و خارش پوستی، اسهال، تهوع و استفراغ، گلودرد، بروز صرع، دردهای شکمی و گرفتگی عضلات شکم، اضطراب و در موارد شدید، ممکن است در فرد شوک آنافیلاکسی ایجاد شود و در صورتی که اقدامات فوری در مورد فرد انجام نشود می‌تواند جان او را در معرض خطر قرار دهد.


نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید


  1. اگر به هر دلیلی تزریق پنی‌سیلین خارج از مراکز درمانی انجام شد به ‌محض مشاهده علائمی مانند خارش شدید، کهیر و تنگی نفس باید بلافاصله اورژانس را نیوز کرد.

  2. اگر سابقه حساسیت دارید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

  3. پنی‌سیلین اثر قرص‌های ضد بارداری را کاهش می‌دهد و در نتیجه احتمال خنثی شدن روش‌های جلوگیری از باروری و حاملگی ناخواسته وجود دارند.

  4. باید در موعد مقرر و به همان مقداری مصرف شود که پزشک تجویز کرده. بنابراین نباید مصرف آن را در نیمه راه و بعد از مشاهده کمی بهبودی قطع کرد.

  5. این دارو قادر به درمان عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفلوآنزا نیست بنابراین هرگز نباید این دارو را برای افرادی تجویز یا توصیه کرد که علائمی مشابه بیماری شما دارند، بلکه حتما باید تحت تظر پزشک آن را مصرف کرد.

  6. زنان باردار یا زنانی که قصد بارداری دارند نیز باید پیش از تزریق، به پزشک اطلاع دهند.

  7. پنی‌سیلین از طریق شیر مادر قابل انتقال به نوزاد است و می‌تواند عوارضی را در نوزاد ایجاد کند.

  8. مصرف نوشابه گازدار و آب میوه‌های اسیدی جذب پنی سیلین را کاهش می‌دهد.

  9.  مصرف بیش از حد می‌تواند موجب حساسیت عصبی – عضلانی و تشنج شود.


گردآورنده: عاطفه کریمی


پایگاه نیوزی ایران وکیل – آشنایی با داروها