آلرژی یا حساسیت، اصطلاحی است که امروزه بصورت گسترده ای برای توضیح چند عطسه پشت سر هم و آبریزش از چشم ها در یک روز آفتابی و گرم، تا قرمز شدن پوست و کهیر یا ورم لب ها و زبان به دنبال خوردن یک ماده غذایی حساسیت زا بکار می رود
 


آلرژی (Allergy)


آلرژی یا حساسیت، اصطلاحی است که امروزه بصورت گسترده ای برای توضیح چند عطسه پشت سر هم و آبریزش از چشم ها در یک روز آفتابی و گرم، تا قرمز شدن پوست و کهیر یا ورم لب ها و زبان به دنبال خوردن یک ماده غذایی حساسیت زا بکار می رود. آلرژی بطور ساده به معنی یک واکنش تغییر یافته است زیرا اینطور فکر می شود که در این موارد، مکانیسم دفاعی بدن در مقابل مواجه شدن با چیزی که از نظر طبیعی بی خطر است واکنش های نامتناسب و مضری را ایجاد می کند.


آلرژی‌هایی که بیشتر شایع هستند عبارتند از:


– حساسیت فصلی(تب یونجه) و خارش چشمها


– آسم


– قرمز شدن و خارش پوست


– آلرژی های غذایی


– آلرژی های نسبت به نیش زنبور


واکنش های آلرژیک نسبت به داروهایی مثل آنتی بیوتیک ها از شیوع کمتری برخوردارند، اما بسیاری از افراد دچار آسم و حساسیت فصلی (تب یونجه) متوجه شده اند که در صورت مصرف آسپرین و داروهی مشابه آن وضعیت بیمارشان بدتر می شود.
 


بسیاری ازافرادی که به میزان زیادی دچار شکم درد، اسهال و یبوست می شوند و نیز کسانی که به سردردهای شدید، فعالیت بیش از حد و یا سستی و رخوت دچار می شوند، این مشکلاتشان را به غذاهایی که می خورند نسبت می دهند، با اینحال مشکل است که این مسائل را به حساب آلرژی غذایی بگذاریم. این واکنش ها بهتر است که به عنوان عدم تحمل غذایی طبقه بندی شوند.


گرچه شما ممکن است از طریق تنفس یا تماس با مواد شیمیایی در محل کارگاهتان دچار حساسیت فصلی(تب یونجه)، آسم یا کهیر شوید، اما محیط بعضی از ادارات نیز می تواند باعث بروز این مشکلات شود که به آن اصطلاحاً سندروم ساختمان بیمار گفته می شود. این مشکل در ساختمان هایی که از تهویه هوایی استفاده می کنند و پنجره‌هایشان قابل باز شدن نمی باشد بیشتر دیده می شود. علایم سندروم ساختمان بیمار شامل خارش چشم ها، خشک شدن گلو و احساس سستی و رخوت می باشد.


بسیاری از افراد عقیده دارند که در تماس با بسیاری از مواد شیمیایی که در محیط اطرافمان قرار دارد مثل پودرهای لباسشویی، مواد سفید‌کننده و اسپری های پاک کننده دچار مشکلاتی می شوند و حالشان بد می گردد و معتقدند که زندگی بدون این مواد هم بسیار مشکل می باشد. توضیحِ حساسیت به چندین ماده شیمیایی از نظر علمی مشکل می باشد و در حال حاضر به عنوان علایم آلرژی در نظر گرفته نمی شوند.


 


منبع: آلرژی و انواع حساسیت ها – رابرت دیویس


پایگاه نیوزی ایران وکیل