انحرافات جنسی اعمال یا محرک های جنسی هستند که از رفتارهای جنسی بهنجار فاصله دارند اما در برخی افراد برای دستیابی به انگیختگی و ارگاسم ضرورت دارند
 


 مالش دوستی یا دستمالی کردن Frotteurism


مالش دوستی یا دستمالی کردن Frotteurism جزو انحرافات جنسی Paraphilias طبقه بندی می شوند. انحرافات جنسی اعمال یا محرک های جنسی هستند که از رفتارهای جنسی بهنجار فاصله دارند اما در برخی افراد برای دستیابی به انگیختگی و ارگاسم ضرورت دارند.


مالش دوستی یا دستمالی کردن Frotteurism به مالیدن آلت تناسلی مردانه (و گاها دست) به باسن یا بدن یک زن از روی لباس کامل بدون رضایت فرد قربانی به منظور کسب ارگاسم اطلاق می شود. فرد برای مالش یک قربانی غیرمنتظر، اندام تناسلی خود را به باسن یا ران قربانی میمالد یا از دست  برای لمس اندام تناسلی یا پستان فرد استفاده میکند. این عمل معمولا در مکانهای پرازدحام بخصوص در متروها و داخل اتوبوس (بیشتر برای امکان راحتتر فرار از دستگیری یا توجیه رفتار ) انجام میشود. افراد مبتلا به این اختلال بی نهایت منزوی و منفعل هستند و مالش معمولا تنها منبع ارضا جنسی آنهاست.


ویژگی اصلی این اختلال که در سال های پایانی دوره نوجوانی یا شروع دوره بزرگسالی ظهور می کند، برانگیختگی جنسی مکرر و شدید ناشی از لمس یا مالش فردی است که راضی به این عمل نیست، می باشد. برانگیختگی جنسی به صورت خیال پردازی، امیال قوی جنسی یا در رفتار تظاهر پیدا می کند.


حداقل دوره زمانی برای تشخیص این اختلال شش ماه بوده و فرد ممکن است معترف به این کار باشد یا آن را انکار نماید، فرد مبتلا به این اختلال بر اساس میل قوی جنسی روی فردی ناراضی به برقراری رابطه دست به عمل می زند، این خیال پردازی ها یا امیال قوی جنسی باعث ناراحتی (اضطراب، وسواس های فکری، احساس گناه، احساس شرم) یا تخریب عملکرد چشمگیر بالینی در حوزه های اجتماعی، شغلی یا سایر کارکردی مهم می گردد.
 


ملاک های تشخیص اختلال مالش دوستی Frotteurism


انجمن روانپزشکی آمریکا ملاک های تشخیصی زیر را برای این اختلال مطرح کرده است:


۱- در طول یک دوره حداقل ۶ ماهه تخیلات برانگیزنده قوی و عودکننده جنسی، امیال شدید جنسی یا رفتارهای مربوط به لمس و مالش به اندام فرد دیگری بدون رضایت او وجود دارد.


۲- شخص براساس این تمایلات جنسی دست به عمل بزند یا این تمایلات یا خیال پردازی های جنسی سبب ناراحتی شدید یا بروز اشکالات بین فردی شوند.


سازمان بهداشت جهانی این اختلال را در طبقه سایر اختلالات رجحان جنسی  Other Disorders of Sexual Preference قرار داده و معیارهای خاصی برای آن تعریف نکرده است.


معمولا تعداد قربانیانی که توسط فرد مبتلا به این اختلال مورد لمس یا مالش قرار می گیرند، سه نفر یا بیشتر و در موقعیت های جداگانه می باشد، هر چند ممکن است فقط یک قربانی در موقعیت های متعدد مورد لمس یا مالش قرار گیرد


پایگاه نیوز ایران وکیل