معاون سازمان امور اجتماعی کشور

معاون امور آسیب ها و مسائل اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور گفت: درگیر جنگ بزرگی هستیم که همان آسیب‌های اجتماعی است، مساله ای که به شکل خاموش همه کشور را فرا گرفته است
 


ایران وکیل – رضا محبوبی معاون امور آسیب ها و مسائل اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور گفت: درگیر جنگ بزرگی هستیم که همان آسیب‌های اجتماعی است،  مساله ای که به شکل خاموش همه کشور را فرا گرفته است.


محبوبی روز دوشنبه در نشست تخصصی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با مشاوران وزرا، مدیران کل امور بانوان و مدیران کل امور اجتماعی استانداری های سراسر کشور افزود: طی دو تا سه سال اخیر آسیب‌های اجتماعی در وضعیتی قرار گرفته که همه این گزارش ها شنیده ایم و این موضوع در پی گزارش شورای اجتماعی کشور بود.

وی تصریح کرد: 1.5 تا دو سال طول کشید تا گزارش جامع آسیب‌های اجتماعی جمع آوری شد. یک تصویر نسبتا جامع از وضعیت اجتماعی به ویژه آسیب‌های اجتماعی گزارش شده بود و اکنون باید گفت که وضعیت آسیب های اجتماعی نگران کننده است.

محبوبی ادامه داد: اکنون ١5 میلیون پرونده قضایی، سه میلیون و ٢٠٠ هزار زن سرپرست خانوار، سالانه سه هزار معلول قطع نخاع و هزاران قطع عضو و آسیب دیگر در کشور داریم که وقتی این تابلو را مرور می کنیم نشان می دهد که اوضاع وخیم و واجد توجه ویژه است.

وی اظهار داشت: البته آسیب‌های اجتماعی به سمت زنانه شدن پیش می رود. جمعیت زنان درگیر مواد مخدر و اعتیاد در چند سال گذشته بیش از سه برابر شده است و متاسفانه بیش از 5٠ درصد موارد شناسایی شده مبتلایان به ایدز از طریق رابطه جنسی است و از جمعیت ٧٠ هزار نفری افراد مبتلا به ایدز 4٧ درصد زن هستند.

معاون امور آسیب ها و مسائل اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور گفت: ما این رکوردها را می زنیم و باید به زودی منتظر سونامی آسیب های اجتماعی باشیم.

وی اضافه کرد: همچنین آمار زنان سرپرست خانوار که قرار بود در یک برآورد پنجساله در دو تا سه سال گذشته انجام شود در سناریوی بدبینانه تعداد این زنان در سرشماری سال ٩5حدود دو میلیون و ١5٠ نفر پیش بینی می شد اما رقم سه میلیون و ٢٠٠ هزار زن سرپرست خانوار بود.

محبوبی تصریح کرد: در علت یابی کلیت مسأله آسیب های اجتماعی در تغییرات نوع این آسیب‌ها به یکسری علت ها رسیده ایم که برخی از آسیب ها به فقر، بیکاری، ناموزونی توسعه، بی عدالتی و توزیع نامناسب منابع برمی گردد.

وی تصریح کرد: از ١۵ میلیون پرونده قضایی ٨٠٠ هزار پرونده مربوط به سرقت است آیا اگر مردم شغل داشته باشند این مشکلات حل می شود؟ اینکه برخی معتقدند طلاق ها و اعتیاد به خاطر فقر و بیکاری است درست است؟ ما جامعه شناسان را به این موضوعات ارجاع نمی دهیم و دچار یک اشتباه استراتژیک شده ایم. ضعف برنامه ریزی موجب توسعه نابرابر شده است و شکاف طبقاتی بین اقشار مختلف موجب آسیب های اجتماعی می شود.

محبوبی ادامه داد: در شیوع شناسی اعتیاد، ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ٩۴ و ٩۵ میزان شیوع اعتیاد در جمعیت بالای ١۵ سال را ۵،٢ درصد است.

وی اظهار داشت: ما چه توضیحی برای زنانه تر شدن آسیب‌های اجتماعی داریم آیا دلیل ضعف مهارت ها یا آموزش است. آمارها حاکی است که شاهد بهبود وضعیت زنان هستیم و حضور زنان در آموزش عالی و حضور در اجتماع افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: سیاست های ما در رسانه ملی و نحوه مواجهه با زنان جامعه جای سوال دارد به چه حقی تا سال های سال تا فینال جام‌جهانی ٢٠١٨ زنان را با آباژور و گلدان نشان می دادیم؟ به چه حقی و چرا ٢٠ تا ٣٠ سال سرمایه اجتماعی زنان را از بین برده ایم و به زنان توهین کرده ایم.

وی در عین حال راه حل آسیب‌های اجتماعی را حکمرانی خوب دانست و گفت: در سطوح محلی هم حکمرانی خوب مصداق دارد البته برگشتن به مردم و کارکردن با تشکل های اجتماعی از راههای دیگر است.

محبوبی اضافه کرد: حمایت از همسران زندانیان طویل مدت، آموزش زنان سرپرست خانوار از برنامه‌های ماست اما معتقدم با بالا رفتن سواد رسانه‌ای می توان جامعه را در برابر آسیب‌های اجتماعی مصون نگهداشت.

وی همچنین گفت: قرار است بحث آموزش فضای مجازی برای ٢٠٠ هزار نفر در کشور به صورت رایگان اجرا شود.


انتهای پیام