ایران وکیلافسردگی یک بیماری روانی است که باعث احساس غم و ناراحتی مداوم و از دست دادن علاقه می شود. اکثر افراد بعضی از مواقع احساس نارحتی، افسردگی و غم می نمایند، احساس افسرده و غمگین بودن واکنشی طبیعی بدن به مشکلات زندگی و از دست دادن چیزها و کسانی که به آنها علاقه داریم، می باشد. اما زمانی که احساس غم و اندوه شدید، بی امیدی، بی چارگی و بی ارزشی بیشتر از چند روز یا چند هفته طول بکشد، شما دچار بیماری افسردگی شده اید.


بیماری افسردگی بر طرز فکر، احساس و رفتار شما تاثیر می گذارد. افسردگی می تواند، باعث ابتلا به انواع بیماری های جسمی و روانی شود. افرادی که دچار افسردگی شده اند ممکن است در انجام وظایف روزانه ناتوان بوده و حتی احساس کنند، زندگی ارزش ندارد. برخلاف تصور افراد، افسردگی فقط یک ضعف و ناتوانی نیست و نمی توان آن را به سادگی نادیده گرفت .


افسردگی از جمله اختلالاتی است که برای آن درمان های موثری وجوددارد و معمولا هرچه زودتر درمان شروع شود، اثربخشی آن هم بیشتر خواهدبود.


دارو های ضد افسردگی


دارو های ضد افسردگی علائم بیماری افسردگی را از بین می برند، این داروها در دهه 1950 به بازار آمدند و از آن زمان به طور مرتب استفاده می شوند

امروزه حدود 30 نوع دارو های ضد افسردگی از 4 گروه مختلف وجود دارد


(Tricyclics) تری سیکلیک ها

(MAOI) (ام -اِی -اُ- آی-ز ) مونو- آمینو اُکسیداز

(SSRIs)( اس- اس- ار- آی- ز) سلکتیو- سروتونین- ری آپ تِیک -اینهیبیتورز

 (SNRIs) (اس- ان- ار- آی- ز )  سروتونین و نورآدرنالین- ری آپ تِیک -اینهیبیتورز


دارو های ضد افسردگی چگونه تاثیر می کنند؟


جواب قطعی برای این سوال وجود ندارد، اما به نظر میرسد که دارو های ضد افسردگی فعالیت بعضی از مواد شیمیایی مغز به نام نوروترانسمیترها را افزایش می دهند. در افسردگی غالباً سروتونین و نورآدرنالین که هر دو جز نوروترانسمیتر ها هستند، دچار اختلال می شوند.


دارو های ضد افسردگی در چه مواردی تجویز می شوند؟


– افسردگی متوسط و شدید لازم به ذکر است که معمولا برای افسردگی خفیف دارو تجویز نمی شود


– اضطراب شدید و حملات پانیک


– اختلالات وسواسی- جبری


– دردهای مزمن

– اختلالات تغذیه ای (Eating Disorders)

– اختلال استرسی پس ازسانحه-


اگر نمی دانید چرا دارو ضد افسردگی برای شما تجویز شده، از پزشک خود بپرسید.
 


داروهای ضد افسردگی تا چه حد موثر هستند؟


بعد از 3 ماه درمان 50 تا 65 درصد افراد بهبودی چشمگیر پیدا می کنند، در حالیکه این درصد برای افرادیکه دارونما (پلاسبو) استفاده کنند 25 تا 30 می باشد. این نکته که بعضی افراد با دارونما بهتر می شوند شاید جالب به نظر برسد، ولی لازم است بدانید که این اثر مشابه اثری است که مسکن ها میتوانند روی احساس ما داشته باشند. از طرف دیگر هر داروئی که ما استفاده می کنیم، مقداری از اثر خود را مدیون داشتن نام دارو بر خود دارا می باشد، به این معنی که افراد گاهی صرف اینکه فکر می کنند دارو استفاده می کنند احساس بهتری پیدا می کنند.


آیا داروهای ضد افسردگی جدید بهتر از داروهای ضد افسردگی قدیمی هستند؟


بله و نه. داروهای ضد افسردگی قدیمیتر(تری سیکلیک ها) به همان اندازه داروهای جدید موثر می باشند، اما داروهای جدید اثرات جانبی کمتری دارند. یک نکته مهم این هست که اگر فردی تعداد زیادی از این دارو را یکباره استفاده کند (به طور اتفاقی یا به منظور خودکشی) ،چندان خطرناک نیستند.


 آيا ضد‌افسردگی ‌ها اعتياد آورند؟


داروهای ضد افسردگی باعث ایجاد اعتيادی كه افراد با مصرف آرام بخش ها، الكل يا نيكوتين پیدا میکنند، نمی شوند

ـ زیرا كه با گذشت زمان نيازی به افزايش دوز مصرفی (برای رسيدن به همان اثرقبلی) نداريد

ـ زیرا با قطع آنها میل به مصرف مجدد آنها نخواهيد داشت


هرچند دراین مورد هنوز بايد بحث و تحقیق شود، زیرا عليرغم نداشتن علائم اعتياد، تا يك سوم افرادی كه اس- اس-آر-آیزها واس-ان- آر-آیزها را قطع كرده‌اند علائم سندرم قطع را داشته‌اند. اين موارد عبارت است از:


ـ احساس ناراحتی در معده

ـ علائم شبيه سرماخوردگی

ـ اضطراب

ـ گيجی

روياهای زنده (vivid) در شب

ـ احساساتی در بدن كه شبيه شوك الكتريكی است.


در اكثر افراد اين علائم فوق ملايم است، ولی برای عده كمی از افراد می ‌تواند شديد باشد. اين علائم عمدتاً با مصرف پَروگزتين با نام تجارتی سروگزات وونلافاكسين با نام تجارتی افکسور رخ می ‌دهد. برای جلوگیری از این موضوع , معمولاً كاهش تدریجی دوز ضد‌افسردگی ها قبل از قطع ناگهانی آنها توصیه می شود.
 


آیا می توان در دوران بارداری داروی ضد افسردگی مصرف کرد؟


در زمان حاملگی‌ بهتر است که از مصرف داروها اجتناب شود و یا به حداقل ممکن کاهش داده شود. اما اگر شما جزو آندسته از افراد هستید که نیاز به دارو دارید، در مورد مزایا و مضرات مصرف دارو در دوران حاملگی‌ با پزشکتان مشورت کنید و همچنین به موارد زیر توجه کنید:


– شدت بیماری شما در گذشته


– اثر بیماریتان روی شما و فرزندتان


– آگاهی‌ از جدیدترین توصیه‌ها در مورد مصرف داروهای ضد افسردگی در حاملگی‌.


– درمان‌های جایگزین دارویی مانند شناخت‌رفتار درمانی


 


آیا می توان در دوران شیردهی داروی ضد افسردگی مصرف کرد؟


تعداد زیادی از مادران به مصرف داروهای ضد افسردگی در طول دوران شیردهی ادامه می دهند. در این مورد هم بهتر است در مورد مزایا و مضرات مصرف دارو‌ با پزشکتان مشورت کنید و همچنین به موارد زیر توجه کنید:


– مزایای شیر دهی‌


– چه مقدار از دارو وارد شیر شما میشود


– ریسک عود مجدد بیماری اگر شما داروی ضد افسردگی تان را بعد از زایمان تغییر دهید


– در نظر گرفتن شرایط نوزادان نارس و یا دارای مشکلات جسمی‌


مقدار ناچیزی ازداروهای ضد افسردگی از طریق شیرمادر به نوزاد منتقل می گردد. نوزادان پس از چند هفته اول تولد به علت کارا بودن کلیه ها و کبدشان ، همانند بزرگسالان ، قادر هستند که داروهای ضدافسردگی دریافت شده از طریق شیر را تجزیه و دفع کنند، بنابر اين خطر جدی متوجه نوزاد نمی باشد. بعضی داروهای ضد افسردگی ، مانند آمیتریپتیلین و نورتریپتیلین به مقدار بسیار کمی در شیر ترشح می شوند. در این مورد می توانید از پزشک یا دکترداروساز خود سوال کنید. با توجه به اثرات مفيد شیردهی بنظر میرسد بهتر است حتی در مواردی که مادر داروی ضدافسردگی مصرف می کند، به شیردهی ادامه دهد.
 


نکاتی درباره مصرف قرص های ضد افسردگی


– با دكترتان در چند هفته اول شروع مصرف در تماس باشيد.


– مصرف دارو رابه علت عوارض جانبی قطع نکنید، بسياری ازاین عوارض درعرض چند روز از بین خواهند رفت.


– قرص‌ها را قطع نكنيد مگر اينكه اثرات جانبی واقعاً ناخوشايند باشند، اگر چنين بود، بلافاصله دكترخود را مطلع نمائید.


– اگر احساس می کنید افسردگی تان بدترشده است، دكترخود را مطلع نمائید چرا كه ممکن است نیاز باشد که داروی دیگری برای تان تجویز گردد.


–  اگر دچار اضطراب یا بی قراری شده اید باید دکترتان را در جریان امر قرار دهید


– داروی ضد افسردگی خود را هر روز مرتب مصرف كنيد، درغير اين صورت، موثر نخواهند بود

– داروهای ضد افسردگی سریع اثر نمی ‌كنند، کمی تحمل داشته باشید. در بيشتر افراد 2-1 هفته طول می کشد تا اثرات قرص معلوم ‌شود ولی    گاهی ممکن است برای مشاهده تاثیر کامل تا 6 هفته زمان نیاز باشد

– در مصرف دارو استقامت داشته باشيد. چرا که قطع زود هنگام دارو، شایع ترين‌ علت عدم بهبود و یا بازگشت افسردگی است.

– سعی کنید الکل مصرف نکنید. الكل میتواند افسردگی شما را تشديد ‌‌كند، ضمن اینکه مصرف آن با داروهای ضد افسردگی تداخل دارد (باعث افت سطح هوشیاری و خواب آلودگی می شود) اين امرمنجر به مشكلاتی در رانندگی يا هرچيزی كه نياز به تمركز دارد، می انجامد.


– داروهای ضد افسردگی را از دسترس اطفال دور نگه داريد

ـ اگر وسوسه شدید که با مصرف یکباره تعداد زیادی قرص خودکشی کنید، سريعاً دكترتان را در جریان بگذاريد و قرص‌هايتان را به فرد ديگری بدهيد تا برايتان نگه دارد.

ـ اگر هنگام تغيیر دوز دارویتان، دچار تغييرات عمده احساسی شدید، پزشکتان را در جریان بگذارید


چه مدت باید دارو مصرف شود؟


ضد افسردگی ‌ها لزوماً عامل افسردگی را درمان نمی كنند. بدون هيچ درمانی، بيشتر افسردگی ‌ها بعد از 8 ماه بهتر می ‌شوند.اگر قبل از 8 يا 9 ماه دارو را قطع كنيد،احتمالاً علائم افسردگی باز می ‌گردد.در حال حاضر توصيه می ‌شود، حداقل تا شش ماه بعد ازاحساس بهبودی ،مصرف داروهای ضد افسردگی ادامه یابند. گاهی یافتن علت افسردگی می تواند بسیار مفید باشد و باعث شود احتمال بازگشت افسردگی بطور قابل ملاحظه ای کاهش یابد.اگر دو يا بیش از دو حمله افسردگی داشته‌ايد، درمان را بايد حداقل برای دو سال ادامه دهید


قرص های افسردگی چه اثری بر زندگی ما خواهند داشت؟


افسردگی تجربه ناخوشايندی است و می ‌تواند روی عملکرد واحساس لذت شما از زندگی تاثیر نامطلوب بگذارد. داروهای ضد افسردگی ‌ می‌‌توانند به بهبود سريعتر شما كمك كنند.این دارو ها توسط پزشک شما تجويز شده و به جز عوارض جانبی ذکر شده در بالا ،اصولاً تاثیر دیگری نباید بر روی زندگی داشته باشد. افرادی كه اين قرصها را مصرف می کنند، به ويژه قرصهای نسل جديدتر، معمولا به فعالیتهای اجتماعی و عادی خود ادامه می دهند

اگر افسردگی شما مزمن باشد،ممکن است نزدیکان شما(به عنوان مثال همسر) به خلق و خوی افسرده شما عادت کرده باشند. برخی افراد گزارش كرده‌اند كه به تدریج که افسردگی شان بهتر شده و ديد بهتری پيدا كرده‌اند، با نزدیکان خود دچار مشکل شده اند. اين می ‌تواند باعث بروز اصطكاك و سو تفاهم بین طرفین شود ، به این دلیل بهتر است افراد از این موضوع آگاه باشند و در صورت مواجه با آن ، بتوانند در این باره با یکدیگر صحبت کنند و یا در صورت لزوم از پزشک خود راهنمایی بگیرند


چه خواهد شد اگر از اين داروها مصرف نكنيم؟


نظر دادن در این باره آسان نیست. بستگی به علت تجويز آنها، شدت افسردگی شما و مدت ابتلا به افسردگی دارد. بيشتر افسردگی ‌ها پس از حدود 8 ماه به طور خودبه خود درمان می ‌شوند. اگر افسردگی شما خفیف است بهتر است از یکی از روشهای درمانی زیر بهره بگيريد. در صورتی که نمی توانید یکی از این روش ها را انتخاب کنید، با دكترتان مشورت كنيد.


 


پایگاه نیوزی ایران وکیل