در خانه های هندی هراز گاهی می بینیم که مادربزرگ به آشپزخانه می رود تا آنغوزه و روغن کرچک تهیه کند؛ او قطعه ای کوچک از آنغوزه را در روغن کرچک حرارت می دهد و پس از این که آن را به شکل گرد در می آورد، با روغن کرچکی که کمی گرم شده به خوبی مخلوط می کند و در اطراف ناف کودک مالیده، شکم را به ملایمت ماساژ می دهد
 


درمان‌های خانگیِ مشکلات گوارشی


شکم درد یا قولنج


شکم درد یا قولنج مشکلی همه‌گیر است و شیرخواران کوچک به علت دشواری هضم شیر، بسیار مستعد آن هستند. مادران هندی برای کمک به شیرخوارانی که دچار شکم درد می شوند روش های مختلفی را به کار می گیرند. در خانه های هندی هراز گاهی می بینیم که مادربزرگ به آشپزخانه می رود تا آنغوزه و روغن کرچک تهیه کند؛ او قطعه ای کوچک از آنغوزه را در روغن کرچک حرارت می دهد و پس از این که آن را به شکل گرد در می آورد، با روغن کرچکی که کمی گرم شده به خوبی مخلوط می کند و در اطراف ناف کودک مالیده، شکم را به ملایمت ماساژ می دهد. گرمای ملایمی که روی شکم پدید می آید سبب جرکت دودی روده ها می شود و به دفع و تخلیه ی گاز کمک می کند. حل و خوراندن مقدار کمی آنغوزه در یک قاشق چای‌خوری آب مؤثرتر است. آنغوزه داروی ضد نفخ شناخته شده ای است. مادران با تجربه برای تسکین قولنج کودکان روزی یک یا دو تکه‌ای گورباچ را در هاون سنگی ساییده، خمیر حاصله را روی زبان کودک می مالند. گورباچ ساقه ی زیرزمینی زنبق شیرین است که نوعی گیاه آبزی است. این ماده اگر به مقدار کم مصرف شود اثر ضد اسپاسم و کمک هضم دارد. مصرف مقادیر زیاد آن به علت چربی هایی که دارد سبب استفراغ می شود.


تخم نعناع برای تسکین قار و قور شکم ناشی از سوء‌هاضمه در کودکان بزرگ‌تر به کار می رود. بعد از صرف غذای سنگین یا حتی پرخوری، اگر کودک دچار تورم، درد و احساس پُر بودن شکم شود، می توان یک چهارم قاشق چای‌خوری تخم نعناع به او داد تا بجود و با آب فرو دهد. حتی جویدن چند برگ نعناع نیز اثر ضد نفخ دارد. نعناع حاوی جوهر نعناع است و منبعی برای تهیه ی روغن نعناع به شمار می آید. نعناع علاوه بر این که نوعی چاشنی غذایی است، خواص مفید گوارشی نیز دارد.


برای ماساژ دادن شکم در بزرگسالان می توان از روغن خردل گرم استفاده کرد. اثر تحریکی متقابل خردل سبب کاهش درد درون شکم می شود. گرمای حاصل از ماساژ شکم نیز سبب خروج گازهای حبس شده در روده ها می گردد.


در جنوب هند برای تسکین سریع درد شکم روش جالبی متداول است. یک قاشق چای‌خوری تخم‌شنبلیله را گرد و با آب دوغ مخلوط می کنند و برای تسکین درد و کمک به هضم می نوشند.


عده ای به علت تحریک بیش از حد معده دچار درد شکم می شوند. خاله ام برای این افراد نوعی نوشیدنی آرام‌بخش و مسکن تجویز می کرد؛ به این ترتیب که به یک لیوان آب نشاسته که از روی برنج در حال پخت بر می داشت، یک قاشق چای‌خوری روغن حیوانی اضافه می کرد. این داروی خانگی حتی برای کسانی که به تازگی به اسهال خونی مبتلا شده اند، سبب تسکین سریع دردشکم می شود.


بیشتر بخوانید:


درمان‌های خانگیِ مشکلات گوارشی (قسمت اول)


33 خاصیت شگفت‌انگیز نعنا


 


تهیه کننده: عاطفه کریمی


منبع: گیاه درمان: درمان های خانگی به روش هندی – دکتر گیریجا خانا


منبع:  پایگاه نیوزی ایران وکیل