هر مذاکره‌ای که با ترامپ می‌کنیم باید حمایت مطلق تمام نظام را پشت سر داشته باشد. یکی از مشکلاتی که در صحنه سیاست خارجی ما رخ داده این است که بسیاری از کشورهای اروپایی و حتی روسیه برای وزیر امور خارجه و دستگاه دیپلماسی ما اعتبار زیادی قائل نیستند چون می دانند که مشکلات باید با کلیت نظام حل شود


ایران وکیل – روزنامه همدلی مصاحبه اختصاصی با دکتر مهدی نوربخش استاد دانشگاه هریسبرگ آمریکا انجام داده است و نظر وی را درباره پیشنهاد جدید ترامپ مبنی بر گفت‌وگوی بدون پیش شرط با ایران را جویا شده است که در ادامه می‌خوانید:


مذاکرات باید به صورت غیر علنی باشد


پیشنهاد ترامپ به خصوص اینکه از طرف خودش ارائه شده به نظرم بسیار مثبت است و باید از آن استفاده کرد. بارها اصرار کردم که مذاکرات باید در ابتدا به صورت غیر علنی باشد تا ترامپ نتواند از آن استفاده تبلیغاتی کند مثل کاری که با کره شمالی کرد.


برای مذاکره با آمریکا نمی توان به روسیه اعتماد کرد


اگر این بستر آماده شود باورم این است که باید میانجی‌گرانی بیشتر از عمان داشته باشیم و احساسم می‌گوید به روسیه هرگز نمی‌شود در این خصوص اعتماد کرد به این دلیل که روابط بین ترامپ و پوتین باید کشف شود و نگرانی دیگر این است که اگر پوتین رابط ما شود یا متوسل به او شویم این راه به سرانجام نخواهد رسید.

ما (ایران) باید میانجیگری را به اروپایی‌ها بسپاریم چون ترامپ پس از شکست نسبی مذاکرات با کره‌شمالی سخت به دنبال این است که در سطح بین‌المللی، یک موفقیت بزرگ سیاسی کسب کند. کره‌شمالی آنطور که در نیوزها آمده هنوز در تدارک ساخت موشک‌های بالستیک است و برایند مذاکرات آنها (آمریکا و کره‌شمالی) در آن سطح و شکلی که انجام شد نمی‌توانست نتیجه مطلوبی در پی داشته باشد.


شرح جلسه ها باید رسانه ای شود


حالا ایران باید زمینه‌ها را آماده کند و آنچه را که باید در آن به جمع‌بندی برسد را آماده کند تا در گفت‌وگوهای غیرعلنی در مورد آنها بحث شود اما شرح این جلسه‌ها باید حتما رسانه‌ای شود تا مردم بدانند که در گفت‌وگوها چه گذشته است.

این نکته را هم باید در نظر داشت که آمریکا نسبت به شرایط کنونی عراق و سوریه نگرانی‌های قدیم را ندارد و این شرایط برای ایران هم دیگر مثل گذشته نیست و چیزی که باقی می‌ماند این است که ایران بر سر مسایل عمده با آمریکایی ها به جمع بندی برسد.


تحریم ها ضربه ای بسیار اساسی به اقتصاد کشور ما خواهد زد


من سخت باور دارم که باید از این فرصت استفاده کنیم. شرایطی که تاکنون در اثر تحریم‌ها ایجاد شده و ادامه خواهد داشت ضربه ای بسیار اساسی به اقتصاد کشور ما خواهد زد ضمن اینکه اروپا هم نتوانست آنطور که باید، پس از خروج آمریکا از برجام کاری انجام دهد.


مذاکره‌ با ترامپ باید حمایت مطلق تمام نظام را پشت سر داشته باشد


هر مذاکره‌ای که با ترامپ می‌کنیم باید حمایت مطلق تمام نظام را پشت سر داشته باشد. یکی از مشکلاتی که در صحنه سیاست خارجی ما رخ داده این است که بسیاری از کشورهای اروپایی و حتی روسیه برای وزیر امور خارجه و دستگاه دیپلماسی ما اعتبار زیادی قائل نیستند چون می دانند که مشکلات باید با کلیت نظام حل شود. برای همین اگر کسی به فکر منافع ملی ایران است باید این موقعیت را استثنایی بداند چون وقتی تحریم‌ها اعمال شود همانطور که قبلا گفتم ضربات بسیارسهمگینی به اقتصاد کشور وارد می شود و آمریکایی‌ها هم نتایج آن را برآورد کرده‌اند.


باید از جنگ سرد با آمریکا خارج شد


ما باید از جنگ سرد چندین ساله با آمریکا بیرون بیاییم چون با منافع ملی ما در تضاد است. کشورهایی مثل ژاپن پس از جنگ جهانی دوم و ویتنام پس از جنگ مستقیم با آمریکا هردو مثال‌هایی هستند که می‌توان به آنها اشاره کرد. ما نمی‌توانیم تا ابد دشمن آمریکا باقی بمانیم و می‌توانیم از تکنولوژی، علوم، اقتصاد و منابع آنها نیز بهره ببریم. مادامی‌که روابط ایران و آمریکا در سطحی باشد که مورد توافق دو طرف نباشد باید فکر سرمایه‌گذاری خارجی را از سر بیرون کنیم چون هرجایی که دست بگذاریم نقش آمریکا را در نهادهای مالی بین‌المللی می‌بینیم.

بهتر است وقتی گفت‌وگوها با آمریکا آغاز می‌شود همزمان طرح آشتی ملی در درون کشور نیز آغاز شود و شرایطی پیش بیاید که اکثریت مردم حامی نظام و دولت باقی بمانند که این موضوع از نظر امنیتی نیز بسیار مهم است.

در مجموع باید یک خانه تکانی بزرگ در درون و بیرون کشور انجام شود چون این هردو مکمل یکدیگرند و در عین حال یک ارزیابی دقیق از اوضاع داخلی و خارجی وجود داشته باشی تا سیستم دریابد که چگونه باید حمایت کامل مردمی را داشته و بی اعتمادی را ترمیم کند.


انتهای پیام