موسسه استاندارد اند پورز رتبه اعتباری ترکیه را به دلیل نوسانات اخیر ارزی این کشوراز “B+” به “BB-“ کاهش داد اما اعلام کرد چشم انداز آن را کماکان باثبات ارزیابی می‌کند.
 


ایران وکیل به نقل از بانک مرکزی، به دلیل نوسانات شدید ارزش لیر ترکیه ( افت حدود 40 درصدی در سال جاری) و پیش بینی رکود اقتصادی این کشور، موسسات رتبه بندی بین المللی مودیز و استاندارد اند پورز، رتبه اعتباری این کشور را از B+ به BB- سطحی با ریسک بالای سرمایه گذاری ( Junk) تنزل داد. همچنین، چشم انداز اقتصادی ترکیه در سطح با ثبات باقی ماند.


یک روز پس از کاهش رتبه اعتباری ترکیه توسط معتبرترین آژانس های رتبه بندی دنیا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور، اعلام کرد؛ ترکیه با بازیهای اقتصادی مقابله خواهد کرد.


اردوغان در کنگره حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه گفت: « در حال حاضر، برخی افراد تلاش میکنند که ما را از طریق اقتصادی، نرخ های بهره، نرخ مبادله ارز، سرمایه گذاری و تورم تهدید کنند. اما پاسخ ما به اقدامات آنها این است که ما بازی شما را میدانیم و با آن مقابله خواهیم کرد.»


شایان ذکر است؛ افزایش شدید فروشها در هفته های اخیر به سایر بازارهای ارز اقتصادهای نوظهور و بازارهای سهام دنیا سرایت نموده و نگرانیها درخصوص اقتصاد ترکیه عمیقتر شده است. این امر، به همراه موضوعاتی مانند وابستگی ترکیه به واردات انرژی و در معرض ریسک قرار گرفتن بانک های این کشور ناشی از بدهی های خارجی، به نگرانیها پیرامون اقتصاد این کشور دامن زده است.


روز جمعه، پس از آن که ترکیه درخواست آمریکا برای آزادی اندرو برانسون، کشیش آمریکایی را رد کرد، ارزش لیر 3 درصد افت نمود. اختلافات ترکیه و آمریکا بر سر آزادی برانسون بحران سقوط ارزش لیر را تشدید نموده است.


اردوغان گفت: « ما در مقابل کسانی که ادعا میکنند شریک استراتژیک ترکیه هستند، اما ما را به عنوان یک هدف استراتژیک قرار داده اند؛ تسلیم نخواهیم شد.»


پایگاه نیوزی ایران وکیل