زمانی که ویژگی های افراد سمی را مرور کنیم در کمال شگفتی در خواهیم یافت که بسیاری از از این ویژگی ها را در اطرافیانمان می یابیم، یا در آن دسته از دورروبری‌ها که کششی به آنها نداریم. حتی در کمال ناباوری ممکن است خود را در برخی از این دسته ها بیابید


30 نوع افراد با رفتارهای سمی

 


30 نوع افراد با رفتارهای سمی(قسمت اول)


افراد سمی نمی دانند چگونه دوستان خود را حفظ کنند یا بر آنها اثری مثبت و دلپسند بگذارند. در اصل بسیاری از زویژگی های رفتاری آنها طوری است که اطرافیانشان را آزار می دهد و باعث دوری اطرافیانش از آنها می شود.


زمانی که ویژگی های افراد سمی را مرور کنیم در کمال شگفتی در خواهیم یافت که بسیاری از از این ویژگی ها را در اطرافیانمان می یابیم، یا در آن دسته از دورروبری‌ها که کششی به آنها نداریم. حتی در کمال ناباوری ممکن است خود را در برخی از این دسته ها بیابید.


اگر خود را در برخی از این دسته ها دیدید لطفاً عصبانی و برآشفته نشوید و با خود صادق باشید. اگر برای‌تان مهم است که یکی از افراد سمی جامعه نباشید، پس به خاطر داشته باشید آگاهی، نوعی توانمندی است. دانستن اینکه شما نیز گاه می توانید به گونه ای رفتار کنید که برای دیگران سمی باشد، این کمک را به شما می کند که به فکر تغییر رفتار خود بیافتید.


1- افراد تحقیرکننده


افراد این گروه بسیار از خودمتشکر، تحقیرکننده، عبوس، هوچی، منفور، تهدیدکننده، آبروبر، قدرت‌مدار، نامطمئن، پرخاشگر و عیب‌جو هستند. افراد این گروه به دلیل اعتماد به نفس کمی که سعی در پنهان کردنش دارند بسیار عیب‌جو هستند و با هر آدمی که مواجه می شوند سعی می کنند عیبی در او پیدا کنند. یکی از روش‌های آنها تحقیر دیگران است. آنها علاقه ی زیادی به ریشخند دیگران، مخصوصاً غریبه ها دارند. فرض کنید با آنها در رستوران یا در فرودگاهی نشسته‌اید. آنها درباره‌ی هر فردی که عبور می کند عبارتی منفی برای گفتن دارند. مثلاً «او را نگاه کن چقدر خیکی است»یا «آن آقا را ببین، چقدر زشت است!» و مسلماً پشت سر شما هم حرفی برای گفتن دارند.


افراد این گروه اگر بخواهند از کسی تعریف هم بکنند، در آن هم حرفی منفی می گنجانند. مثلا: «چه لباس قشنگی پوشیده‌ای. با این لباس اصلاً چاق به نظر نمی‌آیی!» که شما را به این فکر می اندازد که آیا واقعاً چاق هستید؟ مثال دیگر از رفتارهای افراد این گروه : اگر شما به دلیل رفتارهای اضافه حقوق بگیرید، می گویند بخت یار شما بوده که در شرکتی کار می کنید که اصولاً در اضافه حقوق دادن خیلی دست و دلباز است. یا اگر ببینند به لطف اراده و همت والا توانسته‌اید رژیم بگیرید و خودتان را لاغر کنید، به شما می گویند زیادی لاغر شده‌اید و ممکن است مریض شوید. شما هیچ‌گاه از اینها تعریفی بدون نقص نمی شنوید. آنها همواره در هر صفحه‌ای سفید لکه ای سیاه پیدا خواهند کرد.


افراد این گروه سفیهانه دیگران را کوچک می کنند تا از خود فردی بزرگ‌تر بسازند. این افراد اعتماد به نفس اندکی دارند و همواره حس می کنند وجود صفات مثبت در شما یا دیگران آنها را تهدید می کند. تنها طریقی که افراد این گروه برای ادامه ی حیات اجتماعی بلدند بریدن و کوچک کردن تصویر دیگران است تا مبادا از تصویر ذهنی آنها از خودشان بزرگ‌تر باشد.


آنها همواره به دنبال یافتن عیوب شما و دیگران هستند چرا که همواره دنیا را از دریچه نگاه معیوب و تنگ خود می نگرند.


در قسمت دوم این مقاله با افراد سمی که در گروه افراد وراج قرار می گیرند آشنا خواهید شد.


 


منبع: آدم‌های سمی: چگونه نقش آدم‌های سمی را در زندگیتان شناسایی، کنترل و خنثی کنید- لیلیان گلاس


پایگاه نیوزی ایران وکیل