50 حقیقت شگفت انگیز در مورد کشور سوییس

 


 


حقایق شگفت انگیز در مورد کشور سوییس


1. به طور متوسط هر بزرگسال در سوییس 513000 دلار سرمایه دارد.


2. سوییس دومین کشور جهان با بالاترین طول عمر است. به طور متوسط سوییسی ها 83.4 سال عمر می کنند.


3. در سوییس تا سال 1971 ، زنان حق رای دادن نداشتند. شاید این برای کشور مدرن و پیشرفته ای همانند سوییس عجیب باشد چرا که در بیشتر کشورهای غربی بعد از جنگ جهانی اول ، زنان می توانستند در انتخابات شرکت کنند. سوییس جزو آخرین کشورهای غربی بود که به زنان حق رای داد.


4. از آنجاییکه خوکچه های هندی به تنهایی حساس هستند ، در سوییس قدغن است که فقط یکی از آنها را داشته باشید. اگر کسی بخواهد از خوکچه هندی نگهداری کند حتما باید آن را به صورت جفت تهیه کند.


5. طولانی ترین تونل جهان به طول 57 کیلومتر از زیر کوههای آلپ می گذرد و سوییس را به ایتالیا متصل می کند. ساخت این تونل 17 سال طول کشیده است.


6. یکی از شهرهای آلمان با نام Busingen کاملا در سوییس قرار گرفته است !


7. در سوییس تمام پروازها و راههای هوایی کشور هر ساعت چک می شود ، اما پروازهای غیرقانونی فقط در ساعات کاری منع می شوند !


8. سلام دادن به سبک هیتلر ( که به آن Heil Hitler گفته می شود ) در سوییس قانونی است تا زمانی که یک عقیده شخصی باشد نه بهانه ای برای تبلیغات.


9. در سال 2003 ، سوییس 31 سرباز را به افغانستان فرستاد. این اولین دخالت نظامی این کشور بعد از سال 1815 بود چرا که سوییس از جمله بی طرف ترین کشورهای جهان است همین موجب شده تا این کشور مقر سازمان های بین المللی از جمله صلیب سرخ و سازمان تجارت جهانی و یکی از دو دفتر اروپایی سازمان ملل باشد.


10. در سوییس از بین هر 100 نفر 24 نفر اسلحه دارند. این در حالیست که جرم وجنایت بسیار محدودی در این کشور رخ می دهد.


11. سوییس کشوریست که نیروی دریایی ندارد.


12. سربازی در سوییس برای مردان اجباری است و زنان هم می توانند داوطلبانه عضو ارتش شوند. تنها 5% از ارتش این کشور حرفه ای هستند.


13. یک آگوست در سوییس تعطیل ملی است. این تاریخ مربوط به تاسیس کشور سوییس در سال 1291 می باشد.


14. در سوییس برای نگهداری سگ باید سالانه مالیات پرداخت شود.صاحبان سگ ها نیز باید دوره هایی را بگذرانند تا تایید شود می توانند به خوبی از سگشان مراقبت کنند.


15. سوییسی ها بیش از مردمان کشورهای دیگر شکلات می خورند. به طور متوسط سالی 11.3 کیلوگرم. به همین دلیل این کشور بیشترین صادرات شکلات را نیز دارد.


16. سوییس بیش از 1500 دریاچه دارد ، جالب است بدانید هر کجا که باشید احتمالا 10 مایل آنطرف تر شما یک دریاچه است.


17. ساعت سازی سوئیس در تمام دنیا معروف است. ساکنین این کشور اروپای غربی به زمان احترام می گذارند. از حقایق جالب سوئیس اینکه ساعت سازی موجب شده تا مردم سوئیس ارزش زمان را درک کنند.


18. این کشور اروپایی، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. در واقع سوئیس در تجارت از یورو استفاده نمی کند. در کشور سوئیس قیمت ها با فرانک سوئیس محاسبه می شود و اجباری در استفاده از یورو وجود ندارد.


19. برای سفر به سوئیس  باید اندکی بیش از دیگر کشورهای اروپایی خرج کنید. سوئیس کشور گرانی است و این به خاطر تبدیل واحد پول به فرانک سوئیس است.


20. سوئیس تنها کشوری است که چهار زبان ملی دارد. آلمانی سوئیسی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش که یک زبان محلی است، به طور رسمی در کشور سوئیس به عنوان زبان ملی پذیرفته شده اند. اکثر شهروندان سوئیس دو زبانه هستند.


21. سیستم حمل و نقل عمومی سوئیس در همه جای دنیا معروف است. تقریبا در همه مناطق سوئیس قطار وجود دارد. راه آهن سوئیس نه تنها در شهرای بزرگ بلکه در مناطق روستایی هم فعال است و طبق زمان بندی دقیق و بدون تاخیر مسافران را جا به جا می کند. در مسافرت به سوئیس باید سر موقع در ایستگاه حاضر باشید قطار برای شما حرکت خود را به تاخیر نمی اندازد.


22. سوئیس به طور جدی در زمینه بازیافت و پایداری منابع فعالیت دارد. راه های مسئولانه حذف زباله و بازیافت در سوئیس منجر به توسعه پایدار در این کشور شده است.


23. سوئیس با شکلات و لبنیات استثنایی اش مشهور شده است. گاوهای سوئیس در مراتع سرسبز و غنی چرا می کنند و شیر بسیار با کیفیتی دارند. نور خورشید، باران، تنوع گیاهی و مراتعی وسیع در همه مناطق سوئیس وجود دارد.


24. کیفیت آب لوله کشی بسیار بهتر از آب های بسته بندی در بطری هاست. ۸۰ در صد از آب آشامیدنی در سوئیس به طور مستقیم از چشمه های طبیعی و آب های زیرزمینی تامین می شود و بقیه این آب نیز از دریاچه های آلپ با حفظ کیفیت و درجه خلوص بالا فراوری می شود.


25. سوئیس یک کشور با مساحت ۴۱،۲۸۵ کیلومتر مربع است که در مقایسه با کشورهای دیگر مساحت بسیار کمی دارد.


26. براساس قانون این کشور، سوئيس پایتخت رسمی ندارد. با این حال شهر « برن » عملا پایتخت سوئيس و مرکز اداری آن به شمار می رود.


27. حکومت سوئيس جمهوری است و قدرت اجرا در دستان شورای هفت نفره فدرال سوئيس است که توسط نمایندگان مجلس فدرال انتخاب می شوند.


28. در شهر برن سوئيس مجسمه عجیبی وجود دارد. مجسمه مردی که نوزادان شیرخواره را می خورد. این مجسمه از ۵۰۰ سال پیش در این شهر قرار داده شده است و هیچ کس نمی داند چرا ؟


29. هر سال ۷ میلیون قطعه شکلات معروف تابلرون در شهر برن سوئيس تهيه وتولید می شود.


30. سوئيس ۲۰۸ کوه با ارتفاع بالغ بر ۳۰۰۰ متر و ۲۴ کوه با ارتفاعی بالغ بر ۴۰۰۰ متر دارد.


31. میانگین ارتکاب جرم و جنایت در کشور سوئيس به شکل قابل توجهی پایین است.


32. خدمت نظامی در سوئيس اجباری است و سن آن ۱۸ سالگی است و بر اساس آن همه شهروندان مرد در منزل خود سلاح گرم نگهداری می کنند تا در صورت احضار برای امور نظامی بتوانند از آن استفاده کرده و از کشور خود دفاع کنند.


33. سوئيس تنها كشوری در جهان است که دموکراسی مستقیم دارد. به این معنا که هر شهروندی امکان اعتراض به هر قانونی را دارد، و این امکان را دارد که درخواست اصلاح و تعدیل قانون را داشته باشد.


34. کشور سوئيس شكلات های قابل خوردن از جنس طلا تولید می کند.


35. مقدار جریمه عبور و مرور در سوئيس بر پایه میزان در آمد شهروندان است.


36. در سال ۱۸۰۲ میلادی جنگ داخلی در سوئيس در گرفت، نکته عجیب این بود که درگیری ها با استفاده از شاخه درختان انجام می شد. زیرا همه اسلحه های متعلق به سوئيسی ها قبلا توسط ناپلئون بناپارت ضبط شده بود.


37. شکلات صادرات اصلی سوئيس است.


38. میانگین دستمزد معلمان در سوئيس ۱۲۰۰۰۰ دلار در سال است.


39. ارتش سوئيس در تعدادی از روستاهای این کشور، انبارهای سلاح دارد که از دوردست شبیه خانه های روستایی مرسوم به چشم می خورند.


40. براساس گزارش واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست درباره استاندارد کیفیت زندگی، سوئيس بهترین و بالاترین سطح کیفیت زندگی در جهان را دارد.


41. در مقابل مقر اروپائی سازمان ملل در ژنو یک صندلی شکسته وجود دارد که یک پایه ندارد. این مجسمه نمادی از معلولان جنگی قربانی مین گذاری و بمب ها هستند.


42. جمعیت سوئيس در حدود ۸ میلیون نفر است و نزدیک به ۴.۵ میلیون قبضه سلاح دارند.


43. در صورت بروز هر گونه جنگ هسته ای در سوئيس پناهگاه هایی وجود دارد که قادر به جا دادن همه جمعیت این کشور هستند.


44. نیروی نظامی سوئيس به طور اساسی هر جاده کوهستانی و تونل های منتهی به سوئيس را طوری مجهز کرده است که در صورت بروز جنگ با همسایگان قابلیت انفجار را داشته باشد.


45. شهر برن پایتخت رسمی کشور سوییس نیست و شخص اول کشور در حقیقت رئیس کنفدراسیون سوییس است نه رئیس جمهور آن.


46. در سوییس رشوه خواری امری قانونی است.


47. چاقوهای سوییسی در اصل متعلق به رم هستند.


48. بابا نوئل به همراه یک مرد عجیب می آید. بابا نوئل روز ششم دسامبر با کیسه ی بزرگی از آبنبات، کره ی بادام زمینی و نارنگی به دیدن بچه ها می رود. اما او تنها نیست و مرد عجیبی همراه او است که با چهره و لباس هایی سیاه رنگ ظاهری ترسناک دارد. این مرد بچه های شرور را با چوب تنبیه می کند. اما بچه هایی که قول بدهند در سال آینده بچه ی بهتری باشند تنبیه نخواهند شد.


49. یک هتل روباز دارد. دو برادر سوییسی به نام های  فرانک و پاتریک ریکلین، در میان رشته کوه های آلپ یک هتل روباز افتتاح کردند . یک شب اقامت در اتاق های بدون دیوار و سقف این هتل ۳۰۰ دلار هزینه دارد.


50. اولین برگی که روی درخت بلوط ژنو بروید نماد آغاز بهار است.