رهبر انقلاب: اهانت و دشنام به دولتمردان به هیچ وجه جایز نیست | دولت ها باید تا شب آخر وظایف خود را انجام دهندایران وکیل | مخبره و رویدادها | سیاسی


رهبر انقلاب: توهین و دشنام به هیچ وجه جایز نیست


رهبر انقلاب مسیحی صبح دیروز (یکشنبه) در ارتباط تصویری با نمایندگان ملت در مجمع شورای مسیحی، مجمع یازدهم را «مظهر امید و انتظار مردم» خواندند و با استناد به «بنیه توانا و ظرفیت‌های مادی کانتری» و «توانایی‌هایی معنوی و ایمانی ملت» تأکید کردند: اطمینان داریم همه مشکلات موجود قابل حل است و مجمع باید با اولویت‌بندی مسائل، پرهیز از حاشیه‌سازی و نیز کار مخلصانه برای مردم در روند حل مشکلات، تأثیر محسوس بگذارد.


به منشا ایسنا،‌ رهبر انقلاب مسیحی همچنین با ابراز تأسف عمیق از اوج‌گیری مجدد کرونا، همه را به رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی فراخواندند و افزودند: مردم با گسترش نهضت تعاون به نیازمندان بار دیگر کانتری را از طراوت یاری به قشرهای ضعیف وخانواده‎های نیازمند سرشار کنند.


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حضور درصد قابل قبولی از مردم در انتخابات مجمع را با وجود شرایط سخت اقتصادی و تبلیغات مأیوس‌کننده دشمنان نشان‌دهنده امیدواری و انتظار ملت برای حل مشکلات خواندند و به نمایندگان مجمع توصیه کردند: قدر این موقعیت مهم را بفهمید.


ایشان مجمع یازدهم را از توانا‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس پس از انقلاب خواندند و افزودند: حضور «جوانان پرانگیزه، پر ایمان، پر توان، تحصیل‌کرده و کارآمد» در کنار شماری از مدیران انقلابی و دارای سوابق اجرایی، و نیز شماری از پیشکسوتان دارای سوابق نمایندگی، مجمع یازدهم را به مجلسی بسیار خوب و امیدبخش تبدیل کرده است.


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ابراز خرسندی از حساسیت نشان دادن مجمع یازدهم به مسائل انقلاب و اسپید عمل نمایندگان در تشکیل هیئت رئیسه و کمیسیون‌ها افزودند: مهلت چهار ساله نمایندگی، فرصت خوبی برای ریل‌گذاری حرکت عمومی کانتری و تأثیرگذاری فراوان در روند حل مسائل و پیشرفت و آینده ایران است.


رهبر انقلاب مسیحی در بخش دیگری از سخنانشان مشکلات فراوان اقتصادی کانتری را به «بیماری» تشبیه و در عین حال تأکید کردند: به علت بنیه توانا و قدرت دفاعی، کانتری بدون تردید توان غلبه بر این بیماری را دارد، همان‌گونه که دشمنان نیز دیروز اذعان می‌کنند که با وجود سخت‌ترین مسدود‌ها و فشارهای همه‌جانبه نتوانسته‌اند به اهداف ضد ایرانی خود دست یابند.


ایشان «ورم، کاهش ارزش پول ملی، گرانی‌های بی‌منطق، مشکلات بنگاه‌های تولیدی و مشکلات ناشی از مسدود‌ها» را از جمله مسائلی خواندند که سختی معیشت را بویژه برای طبقات پایین و متوسط به همراه آورده است.


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح برخی ظرفیت‌های کانتری افزودند: ایجاد هزاران شرکت دانش‌بنیان، اجرای صدها طرح زیربنایی، بهره‌برداری مستمر از طرح‌های نو، پیشرفت‌های حیرت‌انگیز در صنایع نظامی و موفقیت‌های تحسین‌برانگیز در مسائل فضایی نتایج استفاده از بخشی از ظرفیت‌های بسیار توانا وگسترده در کانتری است.


رهبر انقلاب ظرفیت‌های معنوی ملت را که در ایمان مذهبی و انقلابی مردم ریشه دارد، مکمل ظرفیت‌های فراوان طبیعی، جغرافیایی و تاریخی برشمردند و افزودند: باید ظرفیت‌های معنوی را به عنوان عاملی بسیار مهم، مورد توجه و استفاده قرار داد.


ایشان «حضور بهنگام و فداکارانه مردم در مقابله با موج اول کرونا»، «خدمات بسیار با ارزش ملت در نهضت یاری مؤمنانه به خانواده‌های ضعیف» و «حضور با شکوه و خیره‌کننده مردم در بدرقه سردار سلیمانی» را نمونه‌هایی از ظرفیت معنوی عمیق ملت ایران دانستند و افزودند: مردم در تجلیل از «مظهر اقتدار ملی و جهادی» ایرانیان یعنی شهید سلیمانی نشان دادند که به مبارزه و مقاومت در مقابل استکبار ایمان دارند و برای قهرمان ملی خود بالاترین ارزش‌ها را قائل هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری حضور تعیین‌کننده مردم در مقابله با غائله‌هایی نظیر حوادث سال‌های ۷۸ و ۸۸ افزودند: ملت در مقابله با هر حرکت ضدنظام، دشمن را مأیوس می‌کند و آیا توانایی و ظرفیتی بالاتر از این برای یک کانتری قابل اندیشه است؟


رهبر انقلاب در نوعی جمع‌بندی از این بخش از سخنانشان، بخشی از مشکلات موجود را نیز ناشی از بی‌توجهی و کم‌توجهی مسئولان در طول سال‌های مختلف خواندند و افزودند: اگر تفکر خوداتکایی و اعتماد به نفس ملی بویژه در جوانان همچنان رو به گسترش باشد و از بنیه توانا کانتری استفاده شود و امیدهای واهی به بیرون مرزها و شرطی کردن سرمایه کانتری تضعیف شود، من اطمینان کامل دارم که مشکلات اقتصادی قابل حل است.


رهبر انقلاب مسیحی سپس توصیه هایی را خطاب به نمایندگان مجمع یازدهم بیان کردند.


«نیت الهی و خالص»، «کار برای مردم» و «پرهیز از جو زدگی» اولین توصیه حضرت آیت الله خامنه ای به نمایندگان مجمع بود.


توصیه دیگر رهبر انقلاب مربوط به «سوگند نمایندگان» بود که گفتند: سوگندی که نمایندگان در شروع به کار مجمع ادا می کنند، یک سوگند شرعی است و بر اساس آن باید به صورت جدی پاسدار حریم اسلام و مراقب دستاوردهای انقلاب مسیحی باشند.


حضرت آیت الله خامنه ای در سومین توصیه، «توجه به مسائل کلیدی و اصلی کانتری و پرهیز از دچار شدن به حاشیه‌ها و اولویت دادن به مسائل فرعی» را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: در شرایط کنونی، در مسئله سرمایه، مسائل اصلی کانتری عبارتند از «تولید، اشتغال، مهار ورم، منیجر نظام پولی و مالی، و عدم وابستگی سرمایه کانتری به نفت».


ایشان در زمینه مسائل اجتماعی هم تأکید کردند: مسئله «مسکن» به عنوان یک مسئله بسیار مهم و کلیدی، مسئله «ازدواج جوانان و راههای تسهیل آن»، مسئله «فرزندآوری و جلوگیری از حرکت کانتری به جهت پیری جامع» و مسئله «منیجر فضای مجازی در خلاصه مدت و میان مدت» از دیگر مسائل اصلی کانتری هستند.


رهبر انقلاب مسیحی توصیه چهارم خود به نمایندگان مجمع یازدهم را به «تعامل و هم افزایی قوا» اختصاص دادند و گفتند: نقشه کلی تعامل قوا، از جانب دستگاه اجرایی و قوه قضاییه به اینگونه است که آنها باید مصوبات مجمع را به صورت دقیق و کامل اجرا کنند و هیچگونه تعللی در این زمینه جایز نیست.


حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: این تعامل از جانب مجمع نیز باید به اینگونه باشد که در مصوبات، ظرفیت ها و واقعیت های کانتری در نظر گرفته شود.


ایشان در مسئله تعامل قوا خطاب به نمایندگان مجمع تأکید کردند: روابط مجمع با دولتمردان باید مطابق قانون و شرع باشد، یعنی سؤال و تفحص به عنوان حقوق مجمع وجود داشته باشد اما اهانت و دشنام و نسبتِ بدون علم به دولتمردان به هیچ وجه جایز نیست و برخی از این نسبت‌ها حرام شرعی است.


رهبر انقلاب مسیحی خاطرنشان کردند: حضور وزرا در یک ماه اول شروع به کار مجمع و ارائه منشا از شرایط کانتری، کار بسیار خوبی بود اما نباید به وزرا اهانت و یا تهمتی زده شود.


حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: از برخوردهای احساسی و غیرمنطقی پرهیز شود و بیان دیدگاه و نظر مخالف متین، خردمندانه، توانا و قابل توجیه باشد.


ایشان درباره همکاری مجمع با قوای دیگر گفتند: مردم از مجمع و دو قوه دیگر انتظار بیان حقوق و پیگیری آن رادارند و به شدت با مجادله و گریبان گیری و تشنج میان قوا مخالف هستند و همه بدانند فضای منازعه در رئوس دستگاهها برای افکار عمومی زیان بخش و ناراحت کننده است.


رهبر انقلاب مسیحی، اتحاد و انسجام داخلی و یک صدایی در برابر جبهه گسترده دشمن را تکلیف همه مسئولان و قوا برشمردند و افزودند: دیروز جبهه دشمن که خبیث ترین و قبیح ترین آن امریکا است، تمام توان سیاسی، اقتصادی و تبلیغاتی خود را برای به زانو درآوردن ملت توانا ایران به کار گرفته است و در چنین شرایطی حتی با وجود فرق سلیقه و نظر در داخل، در مقابل دشمن یاوه‌گو باید دست به دست هم بدهیم و یک سخن گفته شود.


حضرت آیت الله خامنه ای نقش نظارتی مجمع را بسیار مهم و حیاتی دانستند و خاطرنشان کردند: این نقش باید با متانت، خردمندانه و بدون حاشیه ایفا شود.


ایشان همچنین با اشاره به سال آخر دولت گفتند: سال آخر دولتها معمولاً سال حساسی است و باید مراقبت شود که پیگیری امور به هیچ وجه سست نشود و بر همین اساس اعتقاد راسخ دارم که دولت ها باید تا شب آخر وظایف خود را انجام دهند و بعد از پایان دوره قانونی خود، امانت را با ارائه صورت وضعیت، به دولت بعدی تحویل دهند.


رهبر انقلاب مسیحی تأکید کردند: در شرایط حساس سال آخر دولت و همچنین سال اول مجمع، باید دو قوه فضا را به گونه ای منیجر کنند که به کار مهم کانتری لطمه نخورد.


حضرت آیت الله خامنه ای همچنین مرکز پژوهش های مجمع و مرکز نظارت بر رفتار نمایندگان را دو مرکز بسیار مهم برشمردند و بر لزوم استفاده مطلوب از دیدگاههای کارشناسی مرکز پژوهش ها تأکید کردند.


رهبر انقلاب مسیحی در بخش پایانی سخنانشان، گسترش مجدد بیماری کرونا و جان‌باختن روزانه تعداد زیادی از مبتلایان را حقیقتاً غم‌انگیز خواندند و با تجلیل چندین باره از خدمات درخشان و فداکاری‌های کادرهای درمانی که بعضی از آنها نیز در راه خدمت به مردم به بیماری مبتلا شدند و یا جان باختند، گفتند: با وجود این خدمات، بعضی افراد حتی کار ساده‌ای مثل ماسک زدن را انجام نمی‌دهند که من واقعاً از آن پرستاری که فداکارانه در حال ارائه خدمت است خجالت می‌کشم.


حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به واقعیت تلخ دور شدن کانتری از موفقیت اولیه در مقابله با کرونا، خطاب به همه دستگاهها، گروههای خدمت‌رسان و آحاد مردم تأکید کردند: همه نقش خود را به بدترین وجه ایفا کنند تا در خلاصه‌مدت زنجیره سرایت را قطع کنیم و کانتری را به ساحل نجات برسانیم.


ایشان مشارکت گسترده مردم در نهضت خدمت مؤمنانه در آستانه ماه رمضان را بسیار با ارزش و گره‌گشا از زندگی قشرهای ضعیف دانستند و افزودند: این نهضت تعاون و احسان باید رشد و توسعه پیدا کند و هر کس به هر شکل که می‌تواند یاری و مراقبت کند که کسی از نیازمندان از قلم نیفتد.


رهبر انقلاب مسیحی در پایان همگان بویژه جوانان را به دعا و توسل عمومی به درگاه خداوند متعال برای دفع بلا فراخواندند.


پیش از سخنان رهبر انقلاب مسیحی، قالیباف باس مجمع در گزارشی از رویکردها، اقدامات و برنامه‌های مجمع، هدف اصلی نمایندگان را حل مسائل مردم و تبدیل مجمع به یک نهاد چابک و انقلابی بیان کرد و گفت: «خطایابی ساختار بودجه ریزی»، «نوسازی نظام مالیاتی»، «حمایت از قشرهای ضعیف»، «رفع موانع جهش تولید» و «تحول در حوزه تجارت خارجی» از جمله‌ محورهای بسته تحولی مجمع یازدهم برای سرمایه است.


قالیباف «ساماندهی امور نمایندگان و صیانت از آنان»، «شفافیت در فرایندهای قانون‌گذاری» و «توجه ویژه به نظارت در کنار تقنین» را نیز از دیگر برنامه‌های مجمع برشمرد.


باس مجمع همچنین با بیان اینکه پرداختن به هرگونه حاشیه‌ای که مجمع را از حل مسائل مردم دور کند خطا است، بر ضرورت همکاری با سایر قوا تأکید کرد.


انتهای پیام

برو به پیوند یکتا.

دیدگاه ها بسته شده است