Site Loader


Share Button

طرح دائمی شدن قانون شورای حل اختلاف مسکوت ماند

موافقت مجلس با تمدید اجرای قانون آزمایشی

پایگاه خبری ایران وکیل- سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اعلام این نکته حجه‌الاسلام ابراهیم رئیسی جایگزین آیت‌الله آملی لاریجانی خواهد شد، از مسکوت ماندن طرح دائمی شدن قانون شوراهای حل اختلاف به دلیل تغییرات آتی قوه قضاییه خبر داد.

به گزارش ایران وکیل به نقل از خانه ملت، حسن نوروزی در نشست علنی امروز (شنبه، ۲۷ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در خصوص طرح تمدید قانون شورای حل اختلاف را قرائت کرد و گفت: طرح دائمی شدن این قانون در کمیسیون مطرح بود ولی به دنبال آنکه متوجه شدیم آیت الله رئیسی قرار است سکان دار قوه قضائیه شود و ایشان نیز نظرهای خاصی درباره شوراهای حل اختلاف دارند، مجبور شدیم قانون فعلی را تمدید کنیم.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس افزود: فرصت اجرای قانون فعلی در ۲۲ بهمن به پایان رسیده و اگر مجلس به تمدید آن رأی ندهد باید شورای حل اختلاف که ۴۳ درصد پرونده های حقوقی را مورد رسیدگی قرار می دهد، متوقف شود.

در نهایت مجلس با ۱۵۶ رأی موافق، ۳۳ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر در صحن به کلیات این طرح رأی مثبت داد، همچنین در ماده واحده این طرح آمده «قانون شورای حل اختلاف به مدت یکسال تمدید می شود» که نمایندگان با ۱۶۵ رأی موافق، ۲۰ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر با آن موافقت کردند.

تبصره الحاقی به پیشنهاد حسینعلی حاجی دلیگانی نیز به این طرح اضافه شد که با موافقت نمایندگان روبه رو گشت.

براساس این تبصره الحاقی، «دولت و قوه قضائیه تمهیدات لازم برای اصلاح و دائمی کردن این قانون بعد از ۶ ماه را به عمل آورند.» نمایندگان با ۱۴۶ رأی موافق، ۲۳ رأی مخالف و ۱۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۰ نماینده حاضر در صحن به آن رأی مثبت دادند.

 

Post Author: iranlawsite