Site Loader


Share Button

دردسرهای متقاضیان بند «دال» برای کانون‌های وکلا

پایگاه خبری ایران وکیل- مذاکرات هیأت‌مدیره کانون وکلای مرکز حکایت از آن دارد که برخی از بازنشستگان که مطابق بند «د» ماده ۸ لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری، بدون آزمون پروانه کارآموزی وکالت دریافت می‌کنند، به دلیل عدم توان گذشتن از مرحله ایران وکیل، به دنبال طرح دعوا برای معاف دانستن خود از ایران وکیل پایان دوره کارآموزی هستند.

به گزارش ایران وکیل مطابق بند «د» ماده ۸ لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری، «کسانی که دارای لیسانس حقوق قضائی یا گواهی پایان تحصیلات سطوح عالیه از حوزه علمیه قم با حداقل ۵ سال سابقه کار متوالی یا ۱۰ سال ‌متناوب در سمت‌های حقوقی در دستگاههای دولتی و وابسته به دولت و نهادها و نیروهای مسلح باشند و با داشتن سی سال‌ سابقه خدمت بازنشسته شوند بدون رعایت شرط سن با انجام نصف مدت مقرر کارآموزی» پروانه وکالت دریافت می‌کنند.

بخشی از مذاکرات جلسه مورخ ١٣٩٧/١٠/١۶ هیأت‌مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز به این شرح است:

امینی: عده‌ای از متقاضیان بند «د» که چند بار در آزمون مردود شدند اعتراض دارند و مدعى اند که باید از ایران وکیل معاف باشند ولی باید به متقاضیان بند «د» بگوییم که اگر شکایتی دارند، راه قانونی دادگاه انتظامی قضات است که آن مرجع نیز در آراى متعدد اعلام کردند که ایران وکیل برای متقاضیان بند «د» ضروری است.

برخی از متقاضیان بند «د» که کارآموز بودند و در آزمون ایران وکیل موفق نبودند معتقدند که نباید آزمون ایران وکیل بدهند. مصوبات هیأت‌مدیره و نص قانون عیناً باید رعایت شود. هیأت مدیره به اتفاق آرا اعلام نمود که پس از موفقیت آنها در آزمون ایران وکیل، امکان تحلیف برای آنها وجود دارد.

به اجماع تصویب شد.

کوشا: ما نباید تحت فشار قرار بگیریم و باید با این‌ها برخورد کنیم. من بعداً متوجه شدم در جلسه‌ای گفته ‌شد چنین‌وچنان می‌کنیم، من خیلی ناراحت شدم.

به نماینده‌ی ایشان هم گفتم که شما به جای اینکه درس بخوانید و مثل مابقی قبول بشوید، می‌خواهید قانون را دور بزنید و به همین دلیل به دادستانی کل رفتید و نقبی زدید تا با رئیس کانون ملاقات کنید و ایشان هم با قاطعیت اعلام نمودند تنها راه «ایران وکیل» و اجرای قانون است. الان تمامی شعبات دادگاه انتظامی قضات رأی وحدت رویه دارند که چنین دعاوی‌ای را قبول نکنند. دوره‌ی کارآموزی ایشان نصف است و این ارفاقى است که قانونگذار در حق این دسته از متقاضیان کرده است.

حسن‌زاده: سخن این افرد این است که در بخش شفاهی مراعات این‌ها را بکنیم و طبعاً ملاک قانون و تساوی است.

ارفع‌نیا: پیشنهاد می‌دهم که اگر کسی دو یا سه بار امتحان بدهد و قبول نشود به کلی محروم شود.

آقایی: این بند «د» یکی از مشکلات سراسر کانون‌ها است. ما در دوره‌ی بیست و نهم برنامه‌ای تدوین کردیم تا دویست و بیست ساعت کلاس بگذاریم و خود متقاضیان هم هزینه‌اش را بپردازند. (ساعتی ۱۰ هزار تومان) و نهایتاً در ایران وکیل شرکت کنند. استادهایی هم انتخاب کردیم که در تدریس و حضور و غیاب جدی باشند. به رغم اینکه این پیشنهاد را دادیم زمان کلاس‌ها را به چهل ساعت تقلیل دادند.

کوشا: همین افرادی که در این کلاس‌ها شرکت کردند قبول نشدند.

کوشا: سؤالاتی که ما می‌دهیم در حد آزمونی‌هاست و این‌ها نمی‌توانند جواب بدهند. ما دو کار می‌توانیم بکنیم: یکی اینکه سؤالات را از استادهایی بگیریم که همان افراد در کلاس‌هایشان شرکت کرده بودند و یا اینکه بنای کار را بر سخت‌گیری و اجرای قانون بگذاریم. این‌ها به هر حال کشش این امور را ندارند. آیا ما مسئولیت داریم حتماً به این‌ها پروانه بدهیم؟

حجتی: من چند بار در این کلاس‌ها درس داده‌ام ولی این‌ها بدیهیات آیین دادرسی کیفری و حقوق جزا را بلد نیستند. اتفاقاً به نظر من باید به این‌ها سخت بگیریم تا دو روز دیگر این افراد نروند با پروانه‌ی کانون وکلا در دادگاه دفاع کنند.

پاسبان: من با نماینده‌‌ی آن‌ها صحبت کردم و به او گفتم: شما باید حداقل صلاحیت را داشته باشید و ما بارها آزمون شما را تجدید و به شما کمک کرده‌ایم. به آنها گفتم تنها کانونی که به شما پروانه می‌دهد ماییم. گفتند:می‌خواهیم برویم از مقامات پیگیرى کنیم. گفتم: بروید، ولی بدانید که روز به روز ذهنیت ما و جامعه ی وکالت را نسبت به خودتان منفی‌تر می‌کنید. او دو درخواست را مطرح کرد: یکی اینکه در آزمون ایران وکیل آینده زمان بیشتر به آن‌ها داده شود و دیگری اینکه ایران وکیل ایشان جداگانه برگزار شود. البته صرفاً حامل پیغام هستم.

باقری: به هر حال، این‌ها وقتی پروانه می‌گیرند محصول کانون وکلای دادگستری هستند. اگر توانایی‌اش را ندارید، برای اخذ پروانه نیایید. به نظرم کوتاه آمدن، باج دادن و مصالح انسانی راه به این قضیه ندارد. اینکه ما برای ایران وکیل درجه‌بندی آسان، متوسط و سخت بگذاریم درست نیست.

روحانی: این‌ها پول می‌دهند و آموزش می‌بینند و نمره‌شان می‌شود یک. پیشنهادم این است که نمره‌ای را برای شرکتشان در کلاس‌ها لحاظ شود.

امینی: از دکتر کوشا تقاضا می‌کنم که کمیسیون کارآموزی در بخش نمره‌ی تکالیف، نمره‌ای را برای حضور در کلاسهای آموزشی در نظر بگیرد. به هر حال، آنها اعضای کانون هستند ولی با حق مساوی با همه‌ی همکاران ما. امکان تبعیض جز ارائه‌ی کلاسهای آموزشی وجود ندارد.

 

Post Author: iranlawsite