مهاجرت غیر قانونی افغان ها

وزنامه استار ترکیه اعلام کرد که 750 هزار پناهجوی افغانی مقیم در ایران به امید مهاجرت به کشورهای اروپایی قصد ورود به ترکیه را دارند و مقامات آنکارا برای مقابله با این موج مهاجرت و در راستای بازگرداندن پناهجویان افغان با مقامات تهران و کابل به توافق رسیده اند


روزنامه استار ترکیه با انتشار گزارشی تحت عنوان هشدار؛ پناهجویان افغانی در مرز به موضوع ورود پناهجویان افغانی از مرز ایران به ترکیه پرداخت و نوشت: پناهجویان افغانی با جمعیت 169 هزار نفری خود در ترکیه پس از جمعیت چهار میلیونی پناهجویان سوری در رتبه دوم قرار دارند و تشدید روند مهاجرتی آنها از ایران به ترکیه نگرانی هایی را در کشور به وجود آورده است.


بنا بر اعلام این رسانه، در مذاکرات میان مقامات ترکیه با ایران و افغانستان مشخص شد که نزدیک به سه میلیون افغانستانی در طول چند سال اخیر به دلیل جنگ و ناامنی موطن خود را رها کرده و به کشورهای همجوار از جمله ایران پناه برده اند و در حال حاضر 750 هزار افغانی مقیم ایران به امید مهاجرت به کشورهای اروپایی آماده ورود به ترکیه را هستند.

استار مدعی شد: مقامات آنکارا برای مقابله با این موج سنگین پناهجویان افغانستانی و بازگرداندن آنها به کشورشان، در مذاکرات با مقامات تهران و کابل به توافق رسیدند.

چندی پیش نیز سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه در مصاحبه با نیوزنگاران از احداث دیوار در مرز ایران برای جلوگیری از ورود پناهجویان غیرقانونی دفاع کرد و گفت: مراحل عملیات احداث دیوار در مرز ایران رو به پایان است.

وی بیان کرد: با تکمیل دیوار مرزی 144 کیلومتری در مرز ایران، از ورود پناهجویان غیرقانونی افغانستانی و نیز از تردد تروریست ها در مرز دو کشور ایران و ترکیه جلوگیری می شود.

وی افزود: تاکنون هفت هزار و 100 پناهجوی غیرقانونی افغانستانی که از مرزهای ایران وارد ترکیه شده اند، به کابل بازگردانده شده اند و پیش بینی می شود که در پایان هفته پیش رو، مجموع پناهجویان بازگردانده شده به کابل به حدود 10 هزار نفر برسد.

وی بیان کرد: دولت ترکیه برای مقابله با هجوم پناهجویان غیرقانونی افغانستانی به کشور تصمیم به احداث دیواری به طول 144 کیلومتر در مناطق مرزی با ایران گرفت که تاکنون عملیات دیوار کشی منطقه ایغدیر پایان یافته و ت ا ما دو ماه آینده نیز بخش استان آغری این دیوار به پایان خواهد رسید. وی تاکید کرد: با پایان یافتن و تکمیل دیوار در مرز با ایران، هم از تردد بسیاری از عناصر تروریستی در مرز جلوگیری می شود و هم از ورود 2 میلیون پناهجوی افغانستانی که رغبت آمدن به ترکیه را دارند، ممانعت خواهد شد.

مقامات ترکیه همزمان با آغاز روند بازگرداندن پناهجویان افغانستانی به کشورشان طی اظهاراتی مدعی شدند که حاکمیت ترکیه هیچ دشمنی با مهاجران افغان ندارد و رفتاری مشابه سایر پناهندگان با آنها انجام می شود اما همزمان با ورود پناهجویان غیر قانونی افغانستان، شمار زیادی از تروریست ها نیز وارد ترکیه شده و امنیت ملی کشور را به خطر انداخته اند و به همین دلیل، دولت ترکیه با اتخاذ تدابیری مجبور به بازگرداندن پناهجویان افغانستانی به کشورشان شد.

بکیر بوزداغ معاون نخست وزیر ترکیه نیز چندی پیش گفت: ما هیچ رویکرد منفی نسبت به برادارن افغانستانی خود نداریم اما مهاجرت‌های غیرقانونی هم به امنیت آنها و هم برای امنیت کشور و مردم ما آسیب می زند و مجبور به اتخاذ تدابیر لازم هستیم.

همزمان با آغاز اقدامات دولت ترکیه برای بازگرداندن پناهجویان افغان، بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی در کابل اظهار کرد: عدم ثبات و بحران داخلی در افغانستان و وقوع جنگ در سالهای اخیر در سوریه و عراق، باعث هجوم سنگین پناهجویان این کشورها به ترکیه شد که در میان آنها شمار زیادی از تروریست ها نیز حضور داشتند و جامعه ما را با مشکلات و تهدیدات امنیتی مواجه کردند.